Švachula mluvil o úplatcích i praní peněz, ukazují odposlechy v kauze Stoka

ČTK ČTK
20. 5. 2021 12:45
Krajský soud v Brně ve čtvrtek při projednávání kauzy údajné korupce na radnici Brna-středu přehrává odposlechy. Jeden z nich zachytil schůzku obžalovaného někdejšího politika hnutí ANO Jiřího Švachuly a spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Podle El-Talabaniho se hovor točil mimo jiné i kolem vybírání úplatků. Hlavní líčení pokračuje zhruba po dvouměsíční pauze.
Jiří Švachula.
Jiří Švachula. | Foto: ČTK

Policie zaznamenala schůzku Švachuly a El-Talabaniho v říjnu 2016 v kavárně v brněnském obchodním centru IBC. Rozhovoru místy nebylo přes kavárenský ruch příliš rozumět, padala ale slova jako vyprání peněz, vyčištění peněz či zprocesování. Spolupracující obviněný podnikatel El-Talabani následně uvedl, že se hovor týkal úplatků při zadávání veřejných zakázek na radnici městské části, tamní správy nemovitostí i vybírání úplatků z městských firem.

"Ukazoval mi, jaké stavební firmy ještě nedaly peníze, tak jestli to mám oběhnout," uvedl El-Talabani. Na konci schůzky podle něj Švachula konstatuje, že si to vybere sám. Právě Švachula byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny, která vybírala peníze mimo jiné od podnikatelů, kteří chtěli od Brna-středu získat zakázku.

Aktéři se v místy vulgárním hovoru dohadovali i ohledně brněnských tepláren, jak El-Talabani uvedl. Zaběhnutá praxe podle něj fungovala tak, že z tepláren úplatky inkasoval obžalovaný podnikatel Ivan Trunečka, následně šly peníze obžalovanému podnikateli Petru Kaláškovi, dále k El-Talabanimu, který je předával Švachulovi.

Podle El-Talabaniho byl ale s Kaláškem odstřižen a z tepláren pak šly peníze jen po ose Trunečka - Švachula. Švachula, Trunečka i Kalášek vinu popírají. Švachula prý jako náhradu za teplárny dal El-Talabanimu tři miliony. "Donesl nějaký bianco šek, že jsem si měl koupit obraz od nějakýho patlala tady z Brna, ten šek byl na 100 000 eur," uvedl El-Talabani.

Švachula k nahrávce uvedl, že na schůzce byl pod tlakem a měl z ní strach, protože se bál o sebe i o rodinu. Už dřív uvedl, že mu El-Talabani vyhrožoval, aby mu sháněl informace z městských firem.

"Téma schůzky a požadavky určoval El-Talabani. Abych měl klid, peníze jsem vybral ze svého účtu a dal jsem mu je," uvedl Švachula.

V případu čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a bývalého radního Brna-středu Švachuly. Podle žalobce je Švachula hlavou skupiny, jež ovlivnila desítky zakázek na radnici. Švachula vinu popírá. Policie se ale zabývá i dalšími větvemi případu, stíhá celkem 50 lidí či firem.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy