Úplatky byly desetiprocentní a šly Švachulovi, vypověděl svědek v kauze Stoka

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 15:01
O odevzdávání desetiprocentních úplatků promluvil ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně spoluvlastník firmy Kros-stav Lubomír Smolka, je jedním z obžalovaných v takzvané kauze Stoka týkající se údajné korupce na radnici Brno-střed. Peníze předával dalšímu z obžalovaných, který je odevzdával šéfovi, podle Smolky bývalému politikovi ANO Jiřímu Švachulovi. Obviněno je 11 lidí a dvě firmy.
Bývalý místostarosta a také exradní Brna-středu Švachula je podle žalobce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici.
Bývalý místostarosta a také exradní Brna-středu Švachula je podle žalobce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. | Foto: ČTK

Soud ve čtvrtek začal pouštět kamerové záznamy z kanceláří obžalovaných. Jeden z odposlechů byl z kanceláře Smolky, který mluvil o úplatcích.

Desetiprocentní úplatky ze zakázky předával dalšími obžalovaným, kteří je pak odevzdávali šéfovi. Na dotaz státního zástupce Radka Mezlíka, koho tím šéfem myslel, Smolka odpověděl, že Švachulu. Smolka také vypověděl, že informace uvedl na základě vlastní zkušenosti i na základě toho, co slyšel od Petra Liškutina. Liškutin je dalším z obžalovaných, který v dotčené době působil jako vedoucí investičního odboru v Brně-středu a také jako místostarosta Brna-Ivanovic.

Další z obžalovaných Saman El-Talabani dnes mluvil o 12 až 17 milionech z městských firem, přičemž polovina měla jít Švachulovi. Talabani uvedl, že se z městských firem vybírala procenta, zmínil například osm procent v teplárnách, tři procenta v Brněnských komunikacích nebo pět procent ve vodárnách.

Policie provedla razii na radnici Brno-střed předloni v březnu. Tehdy ve vazbě skončil kvůli podezření z manipulace se zakázkami Švachula a další lidé. Zvolený byl za ANO, hnutí ho ale i s Liškutinem kvůli kauze vyloučilo. Obžalováno je 11 lidí a dvě firmy. Skupina podle obžaloby na radnici manipulovala veřejné zakázky, které získaly spřátelené firmy, přičemž se cena uměle navyšovala. Podle obžaloby se ovlivnění týkalo desítek zakázek, přičemž výše úplatku dosáhla až 47 milionů korun. Švachula popřel, že by založil organizovanou skupinu. Hlavní líčení začalo loni v září.

Video o brněnské kauze Stoka: Nikdo neví, pro koho si přijdou. Vokřál prohrál, říká Valášek

Petr Vokřál byl primátorem v době, kdy korupční pavučina bujela, politickou odpovědnost za to má, popisuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Barmská vojenská junta propustila stovky politických vězňů

Barmská vojenská vláda propustila stovky politických vězňů ze známé rangúnské věznice Insein, čemuž předcházel tlak ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mezi propuštěnými je i mluvčí strany bývalé disidentky a poté i barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a také komik známý pod pseudonymem Zarganar.

Několik minut po pondělním proslovu šéfa barmské junty Min Aun Hlaina státní televize oznámila, že propuštěno bude na základě amnestie podložené humanitárními důvody více než 5600 lidí, kteří byli zatčeni nebo hledaní kvůli svému podílu na protestech proti poslednímu vojenskému převratu.

Propuštění vězňů popisují někteří aktivisté jako trik armády, jak očistit vlastní mezinárodní pověst poté, co ASEAN přikročil k velmi neobvyklému kroku, když vyloučil vůdce junty ze svého příštího summitu. Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews na twitteru propuštění vězňů uvítal, ale řekl, že především bylo šokující už samotné jejich zadržení.

"Junta propouští politické vězně v Barmě ne proto, že by změnila svou podstatu, ale kvůli tlaku," upozornil Andrews. Reuters připomíná, že junta od únorového puče propustila vězně už několikrát.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy