Úplatky byly desetiprocentní a šly Švachulovi, vypověděl svědek v kauze Stoka

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 15:01
O odevzdávání desetiprocentních úplatků promluvil ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně spoluvlastník firmy Kros-stav Lubomír Smolka, je jedním z obžalovaných v takzvané kauze Stoka týkající se údajné korupce na radnici Brno-střed. Peníze předával dalšímu z obžalovaných, který je odevzdával šéfovi, podle Smolky bývalému politikovi ANO Jiřímu Švachulovi. Obviněno je 11 lidí a dvě firmy.
Bývalý místostarosta a také exradní Brna-středu Švachula je podle žalobce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici.
Bývalý místostarosta a také exradní Brna-středu Švachula je podle žalobce hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. | Foto: ČTK

Soud ve čtvrtek začal pouštět kamerové záznamy z kanceláří obžalovaných. Jeden z odposlechů byl z kanceláře Smolky, který mluvil o úplatcích.

Desetiprocentní úplatky ze zakázky předával dalšími obžalovaným, kteří je pak odevzdávali šéfovi. Na dotaz státního zástupce Radka Mezlíka, koho tím šéfem myslel, Smolka odpověděl, že Švachulu. Smolka také vypověděl, že informace uvedl na základě vlastní zkušenosti i na základě toho, co slyšel od Petra Liškutina. Liškutin je dalším z obžalovaných, který v dotčené době působil jako vedoucí investičního odboru v Brně-středu a také jako místostarosta Brna-Ivanovic.

Další z obžalovaných Saman El-Talabani dnes mluvil o 12 až 17 milionech z městských firem, přičemž polovina měla jít Švachulovi. Talabani uvedl, že se z městských firem vybírala procenta, zmínil například osm procent v teplárnách, tři procenta v Brněnských komunikacích nebo pět procent ve vodárnách.

Policie provedla razii na radnici Brno-střed předloni v březnu. Tehdy ve vazbě skončil kvůli podezření z manipulace se zakázkami Švachula a další lidé. Zvolený byl za ANO, hnutí ho ale i s Liškutinem kvůli kauze vyloučilo. Obžalováno je 11 lidí a dvě firmy. Skupina podle obžaloby na radnici manipulovala veřejné zakázky, které získaly spřátelené firmy, přičemž se cena uměle navyšovala. Podle obžaloby se ovlivnění týkalo desítek zakázek, přičemž výše úplatku dosáhla až 47 milionů korun. Švachula popřel, že by založil organizovanou skupinu. Hlavní líčení začalo loni v září.

Video o brněnské kauze Stoka: Nikdo neví, pro koho si přijdou. Vokřál prohrál, říká Valášek

Petr Vokřál byl primátorem v době, kdy korupční pavučina bujela, politickou odpovědnost za to má, popisuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy