Astronom Zdeněk Kopal pomohl Američanům dostat se na Měsíc

ČTK ČTK
7. 9. 2014 9:20
Kopal se zapsal do dějin výzkumu vesmíru, významně se podílel na americkém programu Apollo.
Zdeněk Kopal, hvězda světové astronomie 20. století.
Zdeněk Kopal, hvězda světové astronomie 20. století. | Foto: www.astro.cz

Praha - V pondělí 8. září uctí vědci mezinárodní konferencí v Litomyšli nedávné 100. výročí narození Zdeňka Kopala, jednoho z nejvýznamnějších astronomů 20. století.

Do dějin výzkumu vesmíru se Kopal zapsal především studiem dvojhvězd. Významným způsobem se podílel rovněž na přípravě amerického programu pilotovaných letů na Měsíc.

Zájem o astronomii vzbudilo u Zdeňka Kopala, který se narodil 4. dubna 1914 v Litomyšli, setkání s mužem, který na jednom z pražských mostů nabízel možnost pozorovat hvězdářským dalekohledem sluneční skvrny. To, co v dalekohledu uviděl, fascinovalo Kopala natolik, že dal vale entomologii a vrhl se na studium vesmíru.

Kopal byl typickým příkladem zázračného dítěte. Už v necelých 15 letech ho za svého člena přijala Česká astronomická společnost, jejíž členové jej o rok později zvolili předsedou odborné sekce pro pozorování proměnných hvězd. Coby gymnazista si dopisoval se zahraničními vědeckými kapacitami, které překvapoval svými erudovanými dotazy.

Během vysokoškolského studia matematiky, fyziky a astronomie v Praze se Kopal stal členem Mezinárodní astronomické unie (IAU). To mu otevřelo dveře prestižních škol a vědeckých institucí v Británii a Spojených státech. Právě v Americe se Kopal po uzavření Mnichovské dohody usadil.

Ve své nové vlasti se věnoval analýze světelných křivek takzvaných zákrytových dvojhvězd, která mu vynesla mezinárodní věhlas. Prokázal například, že těsné dvojhvězdy nemají kulový tvar, ale jsou gravitací deformovány do tvaru kapky.

USA vděčí Kopalovi za program Apollo

Od roku 1942 se Kopal podílel také na řešení balistických a aerodynamických výpočtů pro americké námořnictvo. To ho po válce přivedlo k účasti na programu Apollo. Jeho přínos projektu pilotovaných letů na Měsíc byl tak významný, že mu americká vesmírná agentura NASA později věnovala vzorek měsíčního prachu, kterou Kopal symbolicky vysypal na hrob spisovatele Julese Vernea.

Těsně po válce dostal Kopal nabídku vést katedru astronomie na Univerzitě Karlově. Než se rozhodl, přišel Vítězný únor a světově proslulý astronom dal přednost setrvání v zahraničním exilu. Až do svého odchodu do důchodu působil zejména na univerzitě v Manchesteru.

Astronom Zdeněk Kopal zemřel 23. července 1993 v Británii. Jeho ostatky jsou uloženy na vyšehradském Slavíně po boku ostatních velikánů vědy a umění.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy