Praha – Já jsem vyhrál! Ne, já! Tak se nyní přou ministerstvo zdravotnictví a firma Diag Human poté, co firma oznámila, že v sobotu definitivně skončil její osmnáctiletý spor se státem o zmařený obchod s krevní plazmou.
A i když by tak verdikt měl být opravdu konečný, spor minimálně o jeho interpretaci nekončí.
Kde je pravda, přitom zatím není možné posoudit: ani jedna strana verdikt dosud nezveřejnila.
O tom, že arbitráž skončila, v sobotu informoval mluvčí Diag Human Jan Urban. Podle firmy jí dala trojice rozhodců – Jan Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz – v přezkumné arbitráži za pravdu, že jí stát musí zaplatit přes osm miliard korun, které jí přiřkl rozhodčí tribunál již v roce 2008. A k tomu úroky, které dosahují přes půl miliardy ročně.
Zpět do roku 2002
Jenže ministerstvo zdravotnictví tvrdí opak. Již včera oznámil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, že vítězem je s největší pravděpodobností stát. A definitivně to potvrdí, až jeho odborníci prostudují verdikt arbitrážního tribunálu.
"Přezkumný rozhodčí senát fakticky konstatoval, že veškeré právní kroky po zmiňovaném rozhodnutí v roce 2002 jsou ve skutečnosti neplatné. Slovy právního světa označují rozhodci tato rozhodnutí za nicotná a bez právních účinků. A to se týká i pro Českou republiku důležitého rozhodnuti o platbě 10 miliard z roku 2008," oznámil dnes náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.
V roce 2002 totiž přezkumný rozhodčí senát potvrdil dohodu mezi státem a Diag Human o smíru a řekl, že ministerstvo má firmě zaplatit „pouhých“ 327 milionů korun. Jenže poté se obě strany rozhodly údajnou škodu Diag Human znovu ocenit.
Ne, platí verdikt z roku 2008!
Společnost Diag Human naopak prohlásila, že aktuální výsledek přezkumu "nepozměňuje ani neodkládá konečný rozhodčí nález, a ten proto nabyl právní moci". A proti platnosti rozhodčího nálezu z roku 2008 tak prý již neexistují opravné prostředky.
Diag Human se uvedenou sumu již snaží po Česku vymáhat v zahraničí. A to tak, že se snaží zablokovat jeho majetek. Zahraniční soudy ale postupně její nároky odmítaly – s argumentací, že rozhodčí nález z roku 2008 není pravomocný. Naposledy před několika týdny francouzský soud, který navíc přikázal, ať Diag Human naopak zaplatí šest milionů na nákladech řízení.
A Diag tvrdí, že může nyní ve sporech v zahraničí pokračovat. Ukončením přezkumného řízení podle společnosti padla překážka, kterou zahraniční soudy zdůvodňovaly zamítnutí jejích žalob. Ty tak prý nyní budou pokračovat.
Jasněji snad bude během pondělí, kdy chce ministerstvo svolat tiskovou konferenci a sdělit podrobnosti o verdiktu. Ten je podle Kotrise velice složitým právním textem a odborníci ho dále zkoumají.