Němeček: Stát podle právníků vyhrál spor s Diag Human

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2014 21:55
Právníci podle ministra zdravotnictví text přezkumného rozhodnutí ještě studují a ministerstvo se k němu oficiálně vyjádří v pondělí ráno.
Foto: Reuters

Praha - Česká republika podle názoru ministerských právníků nejspíš vyhrála letitý spor s Diag Human. ČTK to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Právníci podle něj text přezkumného rozhodnutí ještě studují a ministerstvo se k němu oficiálně vyjádří v pondělí ráno.

Stát původně arbitráž kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou v roce 2008 prohrál a byl odsouzen zaplatit firmě Diag Human 8,33 miliardy korun jako náhradu škody. Vláda se tehdy proti rozhodnutí odvolala.

"Podle ministerských právníků je to vítězství České republiky, text ještě zkoumají," řekl ČTK ministr Němeček.

Společnost Diag Human odpoledne oznámila, že již obdržela usnesení rozhodců, kteří se zabývali výsledkem arbitráže z roku 2008. Diag tvrdí, že aktuální výsledek přezkumu "nepozměňuje ani neodkládá konečný rozhodčí nález, a ten proto nabyl právní moci".

Proti platnosti rozhodčího nálezu z roku 2008 již neexistují opravné prostředky. Ukončením přezkumného řízení se navíc údajně odstranila překážka, kterou zahraniční soudy zdůvodňovaly zamítnutí vykonatelnosti výsledku arbitráže.

V srpnu 2008 Česko prohrálo arbitráž s Diag Human a bylo odsouzeno zaplatit 8,33 miliardy korun jako náhradu škody a úroky ke konci července 2007.

Diag Human původně po státu požadoval 14 miliard. Vláda proto rozhodla se proti výsledku arbitráže odvolat. O přezkumu nálezu rozhodoval tříčlenný senát.

Spory v šesti zemích světa

Diag Human se kvůli svým finančním nárokům začala v roce 2011 obracet na soudy v zahraničí. Řízení zahájila před soudy v USA, Lucembursku, Británii, Rakousku, Švýcarsku a Francii, v posledních čtyřech však neuspěla.

Například francouzský soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na ČR vymáhat v exekuci více než osm miliard korun, které byly firmě přiznány v arbitráži, protože daný rozhodčí nález není pravomocný.

Spor v Británii prakticky skončil letos v červnu, kdy firma Diag Human nepodala odvolání proti rozhodnutí londýnského soudu, který její nárok zamítl. Lhůta pro odvolání firmě vypršela 12. června.

Spory přišly v pěti zemích přišly český stát draho: Po třech letech stát spočítal, že ho spory s firmou Diag Human stály bezmála 35 milionů korun.

Ministerstvo se chystá v zemích, kde u soudů uspělo, vymoct na Diag Human tyto náklady zpět.

Začátek případu spadá až do roku 1991

Celý případ se začal odvíjet v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Úřad předběžně dohodl, že přijme nabídku dánské firmy Novo Nordisk a jejího českého partnera, společnosti Diag Human (do roku 1993 Conneco). Ve výběrovém řízení ale tyto firmy neobstály.

V březnu 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal firmě Novo Nordisk, že v tendru nevyhrála kvůli tomu, že se spojila s firmou Conneco.

Firma Diag Human začala v roce 1995 po státu požadovat náhradu 500 milionů korun za ušlý zisk, který vznikl přerušením spolupráce s Novo Nordisk.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy