Americký robot hlídá nebe. Hledá tajemného datla

Josef Tuček
28. 4. 2007 0:00
Přístroje dokážou sledovat přírodu lépe než lidé
Datel knížecí, obraz z doby, kdy ještě žil.
Datel knížecí, obraz z doby, kdy ještě žil. | Foto: Audobon Society

San Francisco /Od našeho zpravodaje/ - Robotické přístroje snímají oblohu a automaticky vyhodnocují hodiny a hodiny záběrů. Jenom ty nejslibnější uloží na disk, aby si je mohli prohlédnout lidé.

Tyto přístroje se mohou stát užitečným pomocníkem přírodovědců v nejrůznějších situacích. Vědci je však vyvinuli pro jeden účel: Dvě takováto zařízení se nyní snaží v arkansaských lesích objevit ptáka, o němž už i nadšenci začínají pochybovat, že ještě žije.

Nejde při tom o jen tak nějakého opeřence, nýbrž o celoamerický symbol ochrany přírody.

První pozorování z kajaku

Začalo to v roce 2004. Výletník na kajaku v přírodní rezervaci Cache River v americkém státě Arkansas zahlédl neobvykle velkého datla s červenou chocholkou na hlavě. Usoudil, že to je datel knížecí (Campephilus principalis).

Neznalý Evropan jen pokrčí rameny. Zato američtí ochránci přírody i spousta úplně běžných lidí byla nadšena. Datel knížecí má půlmetrovou délku a rozpětí křídel tři čtvrtě metru. Pro svou krásu vstoupil do amerických lidových legend. Jenže nádherně zbarvený pták je považován za vyhynulého. Poslední hodnověrné pozorování pochází z roku 1944. Pak ornitologové usoudili, že s největší pravděpodobností vymizel v důsledku intenzivního kácení lesů na jihu USA, které poničilo jeho životní prostředí.

Kajakář pozval do rezervace Cache River dva zkušené ornitology. Ti také při pádlování ptáka zahlédli, ale nestačili vyfotit. Nicméně usoudili, že by to mohl být datel knížecí.

Robot na hledání vzácného datla.
Robot na hledání vzácného datla. | Foto: Uníversity of California

V zápětí se do rozsáhlého hledání zapojili odborníci i nadšení laici. Pták se okamžitě stal symbolem úspěchů při ochraně přírody. Špičkový vědecký časopis Science zařadil pátrání po něm mezi nejdůležitější vědecké cíle.

Hledači vyfotili pár nezřetelných snímků a videozáznamů. Jenže nepřesvědčivých. A tak vědci nasadili dva roboty.

Falešná radioaktivita chrání přístroje

Představili je před časem na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v San Francisku. Počítačoví odborníci z texaské univerzity A&M a z Kalifornské univerzity v Berkeley vyšli z toho, že přístroj, vybavený dvěma digitálními kamerami, musí přestát místní vlhké podnebí.

"Kdybychom do něj dali normální počítač, dlouho by nevydržel kvůli tamní vysoké vlhkosti vzduchu a dešťům," popsal v San Francisku jeden z konstruktérů Dezhen Song z univerzity A&M

Robotický program musí umět vyhodnotit záběry a vybrat ty, na nichž se pohybuje nějaký pták. Rozpoznat by jej měl podle mávání křídel, občas sem ovšem zařadí i třepetající se padající list. Ostatní záběry smaže. Lidská obsluha jen chodí odebírat nahrané disky a zjišťovat, zda je v pořádku zásobování energií zajištěné přípojkou od nejbližšího elektrického vedení.

Autoři si poradili i s obranou proti případným vandalům, kteří by zařízení mohli zničit. "Dali jsme tam tabuli varující před radioaktivitou," se smíchem vysvětloval další z konstruktérů Ken Goldberg z Kalifornské univerzity.

Místo symbolu přežití symbol zkázy

Umístění robototického sledovacího zařízení v arkansaském lese.
Umístění robototického sledovacího zařízení v arkansaském lese. | Foto: Texas A&M University

Ve špatně prostupných, bahnitých lesích o rozloze asi 2200 čtverečních kilometrů, kam se dá nejlíp dostat na loďkách po řekách, neměli lidští hledači datla zatím štěstí. A jak se během svou měsíců po skončení konference ukazuje, nepomohly ani snímky z obou robotických "pozorovatelů", kteří trpělivě a bez přestávky hlídají oblohu.

Ornitologové se začínají přiklánět k názoru, že ptákem, kterého hledači občas zahlédli, byl datel chocholatý (Dryocopus pileatus). Ten má podobnou velikost jako hledaný datel knížecí, ale jiné zbarvení. A není ani tak vzácný.

Ukazuje se, že pták, který se na čas stal optimistickým symbolem přežití alespoň jednoho ohroženého druhu, se spíše stane příkladem toho, že co člověk zničí, už se k životu nevrátí.

Nicméně přístroje a počítačový program vyvinuté pro jeho hledání půjdou použít pro sledování jiných, šťastnějších živočišných druhů.

Foto: Aktuálně.cz
Další články z konference v San Francisku naleznete ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy