Anketa: Chtějí vést Zlín, jak by vyřešili jeho problémy?

Domácí Domácí
20. 9. 2014 20:36
Deník Aktuálně.cz oslovil zlínské kandidáty na primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Pavla Sekuly

Pavel Sekula (Otevřená radnice a SNK Jižní Svahy Zlín)

1) Jak by se mělo naložit s hokejovým stadionem? Mělo by do něj město investovat? A kolik?
Město se musí starat o veškerý svůj majetek a jako subjekt majetkově propojený s vlastnictvím hokejového stadionu bude muset přispět svým dílem na jeho potřebnou rekonstrukci. Hokej je ve Zlíně velmi populárním kolektivním sportem, jehož úspěchy dělají městu dobré jméno, a to nejen doma, ale i v zahraničí. Úspěšní sportovci jsou výraznými vzory pro mládež. Na druhou stranu je potřeba v rámci možností podporovat široké spektrum sportovních aktivit. Není vhodné, aby jeden protežovaný sport omezoval ty ostatní. Výše spoluúčasti města na investici do hokejového stadionu bude odvislá od vysoutěžené částky a měla by odpovídat výši majetkové účasti města.


2) Ve Zlíně je kolem 800 hazardních automatů. Je to podle vás problém? Mělo by ho město řešit nulovou tolerancí, nebo jiným způsobem?
Hazardní automaty jsou samozřejmě velkým problémem každého města. Je to vidět ze snah v jiných městech a obcích omezit tento druh podnikání. I v našem městě probíhá podpisová akce na konání místního referenda o omezení hazardu ve městě. Naše stanovisko není tak přísné a považujeme svobodu rozhodování občana, jak naloží se svým časem a penězi, za základ našich svobod. Není vhodné, aby ale tato svoboda omezovala, poškozovala nebo dávala špatný příklad ostatním lidem, a zvláště pak mládeži. V našem programu navrhujeme úplný zákaz hracích automatů a hazardu ve městě s tím, že společnostem tento hazard provozujícím bude umožněno na jednom okrajovém místě Zlína vybudovat objekty vhodné pro tyto takzvané hazardní hry.


3) Zastupitelé neschválili závěrečný účet města za loňský rok kvůli nízkým investicím. Do čeho konkrétně byste investoval/a vy, aby se to už nestalo?
To, že zastupitelé neschválili závěrečný účet města, je otázkou především již započatého předvolebního boje a obvyklých nesvárů mezi opozičními stranami. Přesto, pokud bychom měli možnost spolurozhodovat o investicích města, tak je několik oblastí, do kterých bychom finanční prostředky umístili. Namátkou uvedu jen několik bodů z našeho volebního programu:
- v rámci programu „Zlín město zeleně“ bychom zvýšili investice do rekonstrukce parků a zelených ploch, včetně jejich potřebné údržby. Stávající stav, kdy je sečení trávy méně časté a neodklizená, zahnívající tráva ničí travní porost, je nedůstojný pověsti našeho města,
- investovali bychom do zvrácení provozního modelu Vodovodů a kanalizací Zlín a znovuoživení a VaK, aby tento mohl opět distribuovat vodu a provozovat kanalizaci ve své vlastní režii. Přestaly by neúměrné zisky odtékat do zahraničí a mohla by se snížit cena vodného a stočného pro občany města Zlína,
- zbourání torza stavby nad Billou na JS a výstavba menšího stadionu jako tréninkového centra mládeže na JS,
- opravy cest a chodníků a vybudování parkovacích míst ve všech částech města.


4) Jak chcete řešit nedostatek míst v mateřských školkách ve městě?
Je opravdu nedůstojné, že některé ze stran současné koalice nyní před volbami na svých billboardech lákají voliče na „více školek“. Vždyť měly čtyři roky na to, aby se předvedly, a Věci veřejné ve Zlíně toto od začátku prosazovaly, ale neuspěly. My bychom využili prostory v majetku města v různých domech na rekonstrukce a investice do potřebných předškolních zařízení. Nejenže by maminky s malými dětmi mohly chodit do práce, ale zároveň by se zvýšila zaměstnanost.


5) Jak se díváte na průtahy ohledně stavby nového nádraží a rekonstrukce trati do Otrokovic? Co uděláte pro to, aby se jich obyvatelé Zlína dočkali co nejdřív?
Jako prioritu považujeme především zkvalitnění silničního propojení s dálniční sítí, ale současný stav autobusového a vlakového nádraží považujeme za velikou ostudu našeho města a zastupitelů současné i minulých radnic. Jakkoliv bychom si přáli, aby i železniční spojení z Otrokovic do Zlína bylo zrekonstruované, tak nepodporujeme zdvoukolejnění a propojení železnice přes Zlín směrem na Slovensko. Nechceme Zlín zatížit hlukem a dalšími problémy (jako například větší migrací nepřizpůsobivých občanů), což by Zlínu jakožto tranzitnímu městu určitě přineslo. Dovedeme si představit lepší využití těch sedmi miliard korun, které mají být tímto způsobem utraceny.

 

Právě se děje

Další zprávy