Anketa: Chtějí vést Zlín, jak by vyřešili jeho problémy?

Domácí Domácí
20. 9. 2014 20:36
Deník Aktuálně.cz oslovil zlínské kandidáty na primátora s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Tomáše Pasterného

Tomáš Pasterný (koalice SZ + ČPS)

1) Jak by se mělo naložit s hokejovým stadionem? Mělo by do něj město investovat? A kolik?
Podpořili bychom současný záměr rekonstrukce stadionu a přilehlých sportovišť. Vzhledem k tomu, že se podle předběžných studií jedná o půlmiliardovou investici, může město do něčeho takového jít jen v případě získání dotací – státních i evropských. Podíl města by se měl pohybovat maximálně v řádu desítek milionů.


2) Ve Zlíně je kolem 800 hazardních automatů. Je to podle vás problém? Mělo by ho město řešit nulovou tolerancí, nebo jiným způsobem?
Je to velký problém, který má dopad na řadu občanů. Nulová tolerance je v tomto případě správná cesta. Stačí se podívat tam, kde to již prakticky funguje, kde se snížila kriminalita, a nestrašit lobbistickými teoriemi o nelegálních hernách a zkáze sportu a kultury, která tu byla před automaty a bude i po nich.


3) Zastupitelé neschválili závěrečný účet města za loňský rok kvůli nízkým investicím. Do čeho konkrétně byste investoval/a vy, aby se to už nestalo?
Je toho samozřejmě dost a mnohé investice přesáhnou možnosti jednoho volebního období:
- Rekonstrukce veřejné infrastruktury města i dále od centra.
- Výstavba obslužné sítě cyklostezek a cyklopruhů protínající celé město.
- Pokračování v rekonstrukcích škol, výstavba mateřských školek.
- Přestavba nádraží - výstavba nádražního terminálu
- Rekonstrukce hokejového stadionu a přilehlých sportovišť.
- Rekonstrukce památníku Tomáše Bati, aby sloužil původnímu účelu.


4) Jak chcete řešit nedostatek míst v mateřských školkách ve městě?
Současný postup města je správný - jedná se o kombinaci více možností. Existují ale i další. Shrnuji tedy to nejdůležitější:
- zvážení dalších možností ve stávajících budovách v majetku města,
- jednání se Zlínským krajem o případných volných kapacitách v budovách středních škol, kde jsou naopak třídy vyprázdněné,
- má smysl investovat také do výstavby nových školek s výhledem využití těchto budov po snížení počtu dětí v následujících letech - např. pro neziskové organizace,
- přechodně také podpora soukromých školek a zjištění možností navýšení jejich kapacit,
- podpora "dětských skupin" a lesních školek.


5) Jak se díváte na průtahy ohledně stavby nového nádraží a rekonstrukce trati do Otrokovic? Co uděláte pro to, aby se jich obyvatelé Zlína dočkali co nejdřív?
Průtahy byly dány nestabilitou posledních vlád, je tedy nutné v nové situaci již cílevědomě jednat. Co se týče nádraží, bylo by lepší to pojmout jako komplexní přestavbu a zkultivování celého areálu autobusového a vlakového nádraží. Společný nádražní terminál by pak měl být blíže centru, aby občané pokud možno suchou nohou dorazili na zastávku MHD U Zámku. Diskuse o nádraží dále od centra mi přijdou scestné. Co se týče modernizace trati, je třeba jednat koordinovaně se Zlínským krajem, aby se stavba v prioritách ministerstva dopravy posunula a udržela. Došlo by tak k výraznému snížení silniční dopravy na trase Otrokovice–Zlín, a tedy i emisí, protože by se prostě občanům nevyplatilo jezdit autem.

 

Právě se děje

Další zprávy