Zemřel Pierre Brice. Filmový Vinnetou

Kultura Kultura
Aktualizováno 6. 6. 2015 15:13
Francouzskému herci bylo šestaosmdesát let. Podlehl zápalu plic, v pátek ho převezli do nemocnice s horečkou.
Pierre Brice.
Pierre Brice. | Foto: Open Air Trutnov

Mnichov - Francouzský herec Pierre Brice, známý jako Vinnetou v západoněmecké filmové série ze šedesátých let, dnes zemřel.

Bylo mu šestaosmdesát let.

Oznámily to agentura DPA a časopis Der Spiegel. Herec podlehl zápalu plic v nemocnici poblíž Paříže, kam byl v pátek převezen s vysokou horečkou.

Vůbec poprvé ztvárnil Brice náčelníka Apačů Vinnetoua z románů spisovatele Karla Maye ve filmu Poklad na stříbrném jezeře, který natáčel Harald Reinl v roce 1962 v Německu, Jugoslávii a Francii. Do role byl obsazený až těsně před začátkem natáčení.

Film měl velký úspěch a v následujících třech letech ho následovala série Vinnetou, Vinnetou - Rudý gentleman a Vinnetou – Poslední výstřel. Později v 60. letech pak byla natočena i řada dalších mayovek, například Vinnetou a míšenka Apanači, Vinnetou a Old Surehand a další.

"Vinnetou pro mě není filmová role, Vinnetou je filozofie," říkal s tím, že ho její jednostrannost zároveň připravila o jiné úlohy.

Brice se narodil v Brestu na severu Francie. Za druhé světové války byl v odboji, gestapo jej zatklo a mučilo. Později jako voják prošel válkami v Indočíně a Alžírsku.

Naposledy se objevil před kamerou v roce 2007 v seriálu Plavba snů. Kromě Vinnnetoua nehrál v příliš úspěšných filmech a neúspěšně se pokoušel také o pěveckou kariéru. V Německu je mnohem populárnější než v rodné Francii.

V roce 1995 přijel do Bosny, kde zuřila válka. Vybral dva miliony marek pro děti a s humanitárním konvojem projel srbskou palbou. V Bosně probíhalo z velké části natáčení Vinnetoua.

Svého amerického kolegu Lexe Barkera, který hrál Old Shatterhanda, přežil o dvaačtyřicet let. Barker zemřel v pětačtyřiceti letech na infarkt v roce 1973.

 

Právě se děje

Další zprávy