Varianta, že by Miloš Zeman vedl Českou republiku není vyloučena. Pokud nikdo z politků nesplní podmínku získat ve sněmovně 101 hlas, může prezident opravdu sáhnout po úřednické vládě a člověka do jejího čela si může vybrat.
„Na hypotetické otázky zásadně neodpovídám, neboť se řídím heslem, že problém se má řešit tehdy, když skutečně nastane. A takový problém dosud nenastal," odpověděl Aktuálně.cz Zeman na otázku, zda by takovou nabídku přijal.
Šéf ČSSD považuje nástup Zemana do vlády za nereálný. „Nepovažuji tuto variantu za pravděpodobnou," uvedl. Stejně tak reaguje i David Rath s tím, že za premiéra nelze dosadit člověka, který se již osm let nepohybuje v politice.
Politici stojící v ČSSD na straně protiparoubkovského křídla ale o této možnosti otevřeně hovoří.
„Pokud nebudou předčasné volby je Miloš Zeman jediné řešení," míní například senátor socialistů Vladimír Dryml. „Podle mých informací je nyní pravděpodobnost, že Klaus pověří Zemana, 50 na 50."
Jednání probíhají
Senátor Dryml dokonce říká, že jednání o Zemanově návratu už začala. „Samozřejmě probíhají konzultace," uvedl senátor. Zeman podle něj splňuje Paroubkův požadavek, aby byl jmenován nestraník. Zeman po roztržcese současným předsedou totiž z ČSSSD vystoupil.
O tom, že by bývalý premiér přicházel v úvahu, se v Mladé Frontě Dnes zmínil také politolog Jiří Pehe.
Podobný názor sdílí i Jaroslav Foldyna, který jako lídr dovedl ČSSD k vítězství ve volbách v Ústeckém kraji. Poté byl však spolustraníky vyšachován ze hry - údajně právě kvůli neskrývaným sympatiím k Miloši Zemanovi.
„Je to reálná varianta," říká nyní Foldyna. Zeman je podle něj dobrý krizový manažer. „Klaus bude určitě postupovat standardně, ale pokud se nepodaří sestavit politickou vládu, pak moc lidí typu této autority není," dodává.
Podle Zemanova blízkého přítele Miroslava Šloufa ale zatím nikdo s ním ani se Zemanem o jeho jmenování zatím nejednal. „Pan Zeman pochoduje tři kroky přede mnou a myslím, že se necítí jako budoucí premiér," uvedl Šlouf.