Zeman beats Schwarzenberg in vote, both in 2nd round

Aktualne.cz
12. 1. 2013 19:12
Zeman won with 24.2 percent of votes, Schwarzenberg got 23.4 percent. They will meet in second round on January 25-26

Prague - With 99.99 of the votes counted, Milos Zeman has won the first round of the Czech Republic's first-ever direct presidential election with 24.2 percent of votes, against Karel Schwarzenberg who received only 23.4 percent of the vote.

As expected, neither of the two candidates has managed to gain more than 50 percent of the ballot, which means that they will face each other in a second round on January 25 and 26.

Jan Fischer, who was expected to qualify for the second round by opinion polls in the past months, came in third place with 16.35 percent of the vote.

In total, nine candidates qualified for the election. The other candidates secured the following shares of the vote: Jiri Dienstbier 16.1 percent, Vladimir Franz 6.8 percent, Zuzana Roithova 4.95 percent, Tatiana Fisherova 3.2 percent, Premysl Sobotka 2.5 percent and Jana Bobosikova 2.4 percent.

Aktualne.cz endorses Karel Schwarzenberg for president

The voter turnout was 61.3 percent.

In the Czech Republic, the president is elected for a five-year term. The term of the current president, Vaclav Klaus, expires in early March.

Klaus's amnesty means massive frauds won't get punished

Premysl Sobotka, who was nominated by the ruling Civic Democratic Party (ODS), received 2.5 percent of votes, which is considered a debacle by observers.

Man of Past versus Man of Present

It can be said that the electoral campaign for the second round of the election started immediately after the final results of the first one were announced.

First, Karel Schwarzenberg called Milos Zeman a "politician of the past." Milos Zeman served as prime minister between 1998 and 2002.

In response, Milos Zeman said: "Yes, Mr Schwarzenberg is a man of the present. As the second in charge of the Necas government, he has voted for a food price increase and the return of church property." Karel Schwarzeneberg is current foreign minister and chairman of the senior government TOP 09 party.

In November 2012, Milos Zeman described himself as an "ultra hawk" when it comes to Iran.

Both leading presidential candidates hawkish on Iran

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Právě se děje

před 15 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy