Zeman beats Schwarzenberg in vote, both in 2nd round

Aktualne.cz
12. 1. 2013 19:12
Zeman won with 24.2 percent of votes, Schwarzenberg got 23.4 percent. They will meet in second round on January 25-26

Prague - With 99.99 of the votes counted, Milos Zeman has won the first round of the Czech Republic's first-ever direct presidential election with 24.2 percent of votes, against Karel Schwarzenberg who received only 23.4 percent of the vote.

As expected, neither of the two candidates has managed to gain more than 50 percent of the ballot, which means that they will face each other in a second round on January 25 and 26.

Jan Fischer, who was expected to qualify for the second round by opinion polls in the past months, came in third place with 16.35 percent of the vote.

In total, nine candidates qualified for the election. The other candidates secured the following shares of the vote: Jiri Dienstbier 16.1 percent, Vladimir Franz 6.8 percent, Zuzana Roithova 4.95 percent, Tatiana Fisherova 3.2 percent, Premysl Sobotka 2.5 percent and Jana Bobosikova 2.4 percent.

Aktualne.cz endorses Karel Schwarzenberg for president

The voter turnout was 61.3 percent.

In the Czech Republic, the president is elected for a five-year term. The term of the current president, Vaclav Klaus, expires in early March.

Klaus's amnesty means massive frauds won't get punished

Premysl Sobotka, who was nominated by the ruling Civic Democratic Party (ODS), received 2.5 percent of votes, which is considered a debacle by observers.

Man of Past versus Man of Present

It can be said that the electoral campaign for the second round of the election started immediately after the final results of the first one were announced.

First, Karel Schwarzenberg called Milos Zeman a "politician of the past." Milos Zeman served as prime minister between 1998 and 2002.

In response, Milos Zeman said: "Yes, Mr Schwarzenberg is a man of the present. As the second in charge of the Necas government, he has voted for a food price increase and the return of church property." Karel Schwarzeneberg is current foreign minister and chairman of the senior government TOP 09 party.

In November 2012, Milos Zeman described himself as an "ultra hawk" when it comes to Iran.

Both leading presidential candidates hawkish on Iran

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Právě se děje

před 23 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy