Both leading presidential candidates hawkish on Iran

Tereza Sidlova
7. 11. 2012 18:03
Jan Fischer and Milos Zeman, who top polls, are in favor of military strike against Iran if diplomacy fails
Iranian President Mahmoud Ahmadinejad
Iranian President Mahmoud Ahmadinejad | Foto: Reuters

Prague - Both leading candidates for the presidential election to be held in January 2013, former prime ministers Jan Fischer and Milos Zeman, share a quite hardline stance on the issue of Iran's nuclear program.

On Tuesday, Fischer and Zeman took part in a debate on foreign policy organized by the International Affairs Association (AMO).

Two other candidates, Premysl Sobotka and Jiri Dienstbier, also participated in the debate. Sobotka is nominated as presidential candidate by the ruling Civic Democratic Party (ODS), Dienstbier by the opposition Social Democratic Party (CSSD).

The debate took place amid the US presidential elections, and the participants were asked about their preferences. While Sobotka said he rooted for Governor Romney, the other three candidates preferred President Obama.

Both leading candidates also spoke about the issue of Iran's nuclear program, which is one of the biggest challenges waiting for newly reelected President Obama.

Czech PM Necas: We share Israel's worries about Iran

Russian official: Syria opposition linked to al-Qaeda

"Iran constitutes a threat and security risk. There is one aspect that is not discussed, it can encourage other countries in the Arab region, for example Egypt. That can become the fuse. Nonetheless I believe that diplomatic and political solutions have not been exhausted. A military solution is the last resort and needs a plan B, which was missing for example in the case of Libya," said Jan Fischer, who served as caretaker prime minister between 2009 and 2010.

His rival Zeman's words on Iran were even more blunt.

"I belong to ultra-hawks, and I have for a long time. Especially in the hands of religious madmen, even one nuclear missile as a doomsday weapon may be very dangerous. I am in favor of trying all possibilities of a diplomatic solution, but if it turns out that Iran's nuclear weapon has reached the final phase of development, that Iran refuses international cooperation, then I would not exclude a preventive military strike," said Milos Zeman, who served as Social Democrat prime minister between 1998 and 2002. Eventually, Zeman left the party and formed its own Party of Civic Rights - Zemanovci, which nominated him as presidential candidate.

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Právě se děje

před 19 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy