Žárovky i zářivky míří do sběru. Náhrada se připravuje

Josef Tuček
4. 5. 2008 15:31
Diody LED se chystají na dobytí všech našich lamp
Světla z diod LED.
Světla z diod LED. | Foto: Messe Frankfurt

Frankfurt nad Mohanem /od zpravodaje Aktuálně.cz v Německu/ - Evropské země připravují zákaz žárovek. Čím tedy budeme za pár let svítit?

Kupodivu se zdá, že zatím se nad tím nezamýšlí mnoho výrobců. Alespoň to tak vypadalo na mezinárodním veletrhu nazvaném Light + Building věnovaném stavebnictví a osvětlovací technice, který se uskutečnil ve Frankfurtu nad Mohanem.

Na ploše 230 tisíc čtverečních metrů tu více než 2100 vystavovatelů představovalo své novinky. V předváděných lampičkách a lustrech byly obvykle jen staré dobré žárovky...

Spíš hřeje než svítí

Frankfurtské výstaviště.
Frankfurtské výstaviště. | Foto: Messe Frankfurt

V klasické žárovce se na svícení využije v průměru jen pět procent spotřebované elektřiny. Většina energie se změní v neužitečné teplo. Zbytečně vyrobená elektřina zvyšuje závislost na omezených zdrojích fosilních paliv, a současně její výroba vede k emisím skleníkového plynu oxidu uhličitého, obviňovaného z přílišného ohřívání planety.

A tak některé země chystají zákaz výroby nových žárovek.

Už od roku 2005 je začaly vyřazovat Brazílie a Venezuela. Irsko zřejmě zakáže jejich výrobu od roku 2009 a Itálie od roku 2010. O vykázání žárovek z prodeje od roku 2012 uvažují v Nizozemsku a Belgii. Evropská unie jako celek nápad zvažuje, zatím o něm nerozhodla.

Žárovka.
Žárovka. | Foto: Wkimedia Commons
Podrobněji čtěte:
Žárovky skončí, za pár let budou zakázány

Budoucnost má zkratku LED

Podle předpokladů v první fázi na místo žárovek nastoupí už dnes používané úsporné zářivky (čili nízkotlaké výbojky), které na svícení potřebují jen asi pětinu energie než žárovky. I tak to však znamená, že promění na světlo pouze patnáct až třicet procent spotřebované elektřiny.

Po nich by měla být většina osvětlení kolem nás založena na ještě účinnějším zdroji, takzvaných světlo vyzařujících diodách, známých pod zkratkou LED. Spotřebují až o polovinu energie méně než zářivky.

Tyto součástky ze dvou polovodičů vydávají světlo, když mezi polovodiči putují elektrony a ztrácejí svou energii. Dnes už LED dobře známe ze semaforů nebo ze světel automobilů. A odborníci očekávají, že někdy v příštím desetiletí definitivně nahradí žárovky i zářivky ve všech svítidlech.

V dohledu nic jiného

"Výzkumníci v laboratořích samozřejmě zkoumají i jiné zdroje světla. Ale nedokážu si představit, že by v dohledné době mohli přijít s něčím, co by se dalo v praxi použít s lepším výsledkem než diody LED," řekl pro Aktuálně.cz ve Frankfurtu Rudy Provoost, ředitel divize výroby osvětlení společnosti Philips.

Právě tato korporace představila ve Frankfurtu širokou škálu osvětlení založeného na LED. Pro kanceláře, domov, anebo také do chladicích boxů v obchodech.

Barva světla z osvětlení založeného na diodách LED, se dá nastavit podle potřeby či nálady.
Barva světla z osvětlení založeného na diodách LED, se dá nastavit podle potřeby či nálady. | Foto: Messe Frankfurt

Světlo jako životní styl

Podstatné je, že diody LED umožňují mnoho vychytávek nezvládnutelných s běžnými žárovkami ani zářivkami. Nejzajímavější z pohledu běžného zákazníka je zřejmě možnost plynulé změny barvy a intenzity světla podle okamžitého přání uživatele.

Za pár let uvidíme svět v úplně jiných barvách než dnes," sliboval Rudy Provoost. Svítidla obsahující diody LED umožňují snadnou změnu intenzity osvětlení podle toho, kolik zrovna zvenčí přichází slunečního světla. Ale to ještě není to nejdůležitější. Mohou plynule měnit i barvu.

Jednoduše otáčíte ovládacím kotoučem vystavené lampy s LED a ona plynule mění barvu vydávaného světla.

"V domácnosti si prostě nastavíte barvu světla přesně podle své nálady. I barevnost osvětlení se začne stávat součástí vašeho osobního životního stylu, stejně jako třeba nábytek," vysvětloval ředitel Provoost.

Konkurence zatím ještě ve výzkumu

Rudy Provoost, šéf výroby osvětlení v Philipsu: Za pár let budeme svět vidět v jiných barvách.
Rudy Provoost, šéf výroby osvětlení v Philipsu: Za pár let budeme svět vidět v jiných barvách. | Foto: Josef Tuček

Dnes jsou ještě diody LED drahé. Teprve když velkovýroba srazí jejich cenu, stanou se zřejmě běžnou součástí osvětlení na pracovištích i v domácnostech.

Nyní je výrobci připravují na útok proti žárovkám a také zářivkám v boji, který teprve začíná. Ale už se proti LED objevují noví konkurenti. Zatím jen ve výzkumu.

Například britská společnost Ceravision vyvíjí svítidlo, které využívá mikrovlny. Jejich zdroj, podobný tomu v mikrovlnné troubě, vysílá záření a ionizuje plyn uvnitř svítidla. Vzniká světlo jasnější než v diodách LED. Jeden zdroj mikrovln slouží několika takovýmto lampám.

Budou nám svítit doma poté, co už vyřadíme žárovky, zářivky i diody LED? To se teprve uvidí.

 

Právě se děje

Další zprávy