Pouliční lampy sledují své chodce a šetří energii

Josef Tuček
17. 4. 2008 18:35
Nový koncept pouličního osvětlení vyvíjí firma Philips
Světlo na ulici jen pro toho, kdo je potřebuje.
Světlo na ulici jen pro toho, kdo je potřebuje. | Foto: Philips

Frankfurt nad Mohanem /od zpravodaje Aktuálně.cz v Německu/ - Lampy veřejného osvětlení se samočinně rozsvítí pouze tehdy, když po ulici někdo jde a potřebuje světlo. To je nová myšlenka, kterou rozvíjí společnost Philips.

Zatím jen základní koncept tohoto projektu představila firma na veletrhu nazvaném Light + Building a věnovaném stavebnictví a osvětlovací technice, který se uskutečnil ve Frankfurtu nad Mohanem.

Koncept se přitom vyvinul z někdy až naprosto bláznivých nápadů, k nimž společnost Philips vyzvala tvůrce v minulém roce.

Senzor k rozpoznání člověka od kočky

"Podstatou je, že musíme pouliční lampy propojit se senzory, které najdou chodce, když je ještě dostatečně daleko, a rozsvítí před ním světlo," popsal na frankfurtském veletrhu projekt Maximilian Venzke z Philipsu pro Aktuálně.cz.

Až chodec projde, pouliční lampy kus za ním zase zhasnou, aby nesvítily zbytečně.

To by samozřejmě samo o sobě dnes nebyl žádný technický problém. "Musíme je ovšem vyladit tak, aby senzory nereagovaly na ptáky, na běžící kočku, ani na déšť nebo sněžení," vysvětluje Maximilian Venzke. "Cílem prostě je, aby člověk a jenom člověk, který jde ulicí, ji měl před sebou a za sebou dobře osvětlenou."

Co nejméně svítit do oken

"Tento systém je určen hlavně do rezidenčních čtvrtí, v nichž se za celou noc potřebuje svítit celkově vlastně jen pár minut. Zbytek času lampy září a spotřebovávají energii bez užitku," doplňuje Maximilian Venzke.

Sci-fi varianta. Každého chodce oblétávají robotické mušky světlušky a svítí mu na cestu.
Sci-fi varianta. Každého chodce oblétávají robotické mušky světlušky a svítí mu na cestu. | Foto: Philips

Podle jeho slov si však společnost Philips současně uvědomuje, že pouliční osvětlení, které se nepravidelně vypíná a zapíná, může být rušivé pro lidi v okolních domech, jimž svítí do oken.

Proto konstruktéři zkoumají, jak do projektu použít lampy nastavené tak, aby osvětlovaly zejména chodník a co nejméně svítily do okolních oken.

V této chvíli má společnost Philips jen koncept takovéhoto osvětlení. Přímo v praxi by jej však měla začít zkoušet zřejmě už příští rok.

Odvázané nápady

Myšlenka veřejného osvětlení, které slouží individuálně potřebám konkrétních lidí, vyplynula z projektu s názvem city.people.light. Společnost Philips jej připravila loni a přizvala k němu architekty, urbanisty a světelné návrháře z celého světa.

Pořadatelé je požádali, aby se odvázali a představili nápady, jak by podle nich mělo světlo sloužit lidem ve městech v příštích desetiletích. Ale neměli se při tom vůbec ohlížet na to, jestli je jejich myšlenka reálná z pohledu současných technologií. I bláznivé nápady se přece po čase mohou stát skutečností, pokud inspirují inženýry.

Svítit mohou i robotické mušky

Mezi představenými nápady se objevila již zmiňovaná myšlenka individuálního osvětlení pro každého chodce. Ale také třeba nápad, že by odrazné materiály na vozovce jemně do okolí rozptylovaly světlo z reflektorů jedoucího automobilu. Řidič by díky tomu viděl mnohem lépe, aniž by mu muselo "vypomáhat" veřejné osvětlení.

Nejbláznivějším nápadem zřejmě bylo, že by kolem každého chodce poletovaly robotické mušky světlušky, které by mu svítily na cestu. Ale kdo ví. Třeba za čas technici přijdou na to, jak by šlo i něco takového zařídit. I když zatím pracují "jen" na automatických lampách.

Propojení světla, reklamy a informací: Snadno proměnlivé osvětlení sděluje, kdo vystupuje v místním klubu i kde je zrovna možné zaparkovat auto.
Propojení světla, reklamy a informací: Snadno proměnlivé osvětlení sděluje, kdo vystupuje v místním klubu i kde je zrovna možné zaparkovat auto. | Foto: Philips
O nápadech na osvětlení podrobněji čtěte:
Města budoucnosti osvětlí vesmírná zrcadla
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy