Investice do úspor lákají více muže než ženy

Josef Tuček
16. 4. 2008 14:30
Většina Němců chce kupovat ekologičtější technologie
Žárovky za úsporné zářivky ve své domácnosti vyměnily čtyři pětiny Němců.
Žárovky za úsporné zářivky ve své domácnosti vyměnily čtyři pětiny Němců. | Foto: Ludvík Hradilek

Frankfurt nad Mohanem /od zpravodaje Aktuálně.cz v Německu/ - Němci ochotně investují do energetických úspor v domácnostech, vyplývá z průzkumu připraveného pro Frankfurtské veletrhy. O kupování novinek přitom mají větší zájem muži než ženy.

Ještě před začátkem veletrhu nazvaného Light + Building a věnovaného stavebnictví a osvětlovací technice, jehož se zúčastnilo 2100 vystavovatelů, připravili organizátoři průzkum, při němž oslovili tisíc lidí starších čtrnácti let ve všech částech Německa.

Úsporné zářivky jsou ve většině domácností

Ukázalo se při něm, že nejoblíbenějším prostředkem pro úsporu energie v domácnosti jsou úsporné zářivky: používá je již 82 procent dotázaných.

"To je pozitivní, protože v Evropě se na svícení spotřebuje 14 procent elektřiny a jsou zde možnosti ke snižování spotřeby," komentoval výzkum Manfred Diez, ředitel pro světelnou techniku v Ústřední asociaci pro německý elektrický a elektronický průmysl.

Šetřit energií chtějí všichni bez rozdílu

Celkově 77 procent oslovených lidí uvedlo, že na úspory energie chtějí letos vyčlenit stejně nebo ještě víc peněz než loni. Podle průzkumu se v tom neprojevil rozdíl mezi lidmi staršími a mladšími, ani mezi obyvateli západní části Německa a východní části země.

Energii, kterou dodává Slunce, zatím využívají pro výrobu elektřiny čtyři procenta Němců.
Energii, kterou dodává Slunce, zatím využívají pro výrobu elektřiny čtyři procenta Němců. | Foto: Aktuálně.cz

Odlišnost v rozhodování o nákupu nových technologií se však ukázala podle pohlaví. Zatímco 23 procent mužů uvedlo, že určitě chtějí utratit letos víc peněz než loni za technologie příznivé životnímu prostředí, totéž řeklo jen 11 procent žen.

Sluneční panely lákají víc než pětinu lidí

"Zářivky jsou finančně snadno dostupné. Ale lidé mají zájem i o mnohem nákladnější nákupy," komentoval další část průzkumu Michael Peters z vedení Frankfurtských veletrhů.

V současné chvíli čtyři procenta obyvatel Německa využívají fotovoltaické technologie, které přímo přeměňují sluneční záření v elektřinu. V průzkumu pak 22 procent dotázaných uvedlo, že o nákupu fotovoltaických panelů uvažují.

Tepelná čerpadla, která vytápějí dům díky tepelné energii z podzemí nebo z ovzduší, již v Německu využívá 11 procent obyvatel. Další pětina má o tepelná čerpadla zájem.

Inteligentní dům jen pro někoho

Jen o málo menší entuziasmus projevují Němci o "inteligentní", počítačem řízenou domácnost.

Šestnáct procent uvedlo, že by uvažovali o zakoupení systému, který sám zapíná a vypíná osvětlení podle toho, jestli je někdo v místnosti. Osmnáct procent dotázaných by pak zajímal tepelný termostat, který sám omezí vytápění, když jsou otevřená okna.

Sedmina oslovených lidí pak uvedla, že jim jako užitečný připadá automatický systém, který sám podle situace řídí větrání místností.

Žárovka.
Žárovka. | Foto: Wikimedia Commons
Čtěte také:
Žárovky skončí. Za pár let budou zakázány

 

Právě se děje

Další zprávy