Zuřivé boje vyhánějí lidi z Abidžanu, kakao zdražuje

Martin Novák Martin Novák
5. 4. 2011 11:01
V Pobřeží slonoviny se válčí o prezidentský palác. Zapojili se i francouzští vojáci
Foto: Reuters

Abidžan - Střelba z těžkých zbraní, padající rakety a útoky bojových helikoptér proměnily největší město Pobřeží slonoviny Abidžan ve velkou válečnou zónu.

Mezi hořícími budovami, šrapnely a kulkami čtyřmilionovou metropoli opouštějí davy uprchlíků. Naplnily se obavy, že prezidentské volby, které se uskutečnily loni v listopadu, skončí občanskou válkou.

Dosavadní prezident Laurent Gbagbo odmítl uznat svoji porážku a za podpory armádních špiček odmítl i výzvy OSN k odstoupení a vyklizení prezidentského úřadu.

Když veškerá vyjednávání selhala, jeho protikandidát Alassane Ouattara se rozhodl rivala odstranit silou.

Palba v Abidžanu.
Palba v Abidžanu. | Foto: Reuters

Výsledkem je zuřivá střelba v ulicích Abidžanu. Po sedmi letech se tak do země, která je známá především jako vývozce kakaa a skvělých fotbalistů, vrátila válka.

Bojuje se už přímo o rezidenci prezidenta, v pondělí vrtulník mírových sil OSN, podporovaný francouzskými oddíly, zaútočil na dělostřelecká postavení Gbagbových sil ve městě.

Letiště v Abidžanu kontrolují francouzští vojáci, v plném proudu je evakuace tisíců Francouzů ze země.

Už jsme uvnitř

Dosavadní prezident je podle dostupných zpráv ve špatné situaci, většinu města zřejmě mají pod kontrolou Ouattarovi vojáci. Ti tvrdí, že už jsou uvnitř prezidentského komplexu a Gbagbovi zbývají poslední hodiny ve funkci.

Foto: Aktuálně.cz

"Naši vojáci už jsou v jeho rezidenci, jsou uvnitř. Nevím ale, zda tam Gbagbo je," řekl agentuře Reuters Outattarův mluvčí Patrick Achi.

Podle posledních zpráv se Gbagbo s rodinou skrývá v rozsáhlých sklepeních prezidentského paláce a vyjednává o příměří i možnosti opustit zemi.

Pobřeží slonoviny v letech 2002 až 2004 sužovala vleklá válka mezi severem a jihem. V roce 2004 se podařilo vyjednat příměří a uspořádání prezidentských voleb, přestože země zůstala rozdělená na dvě části.

Ouattara je ze severu, Gbagbo má větší podporu na jihu, i když v Abidžanu údajně dost lidí volilo Ouattaru.

OSN i Africká unie uznaly za vítěze voleb Ouattaru a Gbagba vyzvaly k odstoupení.

Foto: Reuters

Reputaci zvoleného prezidenta Ouattary poškodily zprávy z města Duekoue na západě země. Pracovníci Červeného kříže tam našli ostatky až osmi stovek zmasakrovaných a zastřelených lidí.

Existuje podezření, že čin mají na svědomí vojáci loajální Ouattarovi.

Kakao je rekordně drahé

Situace v Pobřeží slonoviny je ve světě přeci jen sledována s větším zájmem než konflikty v jiných subsaharských zemích. I kvůli kakau.

Západoafrický stát je jeho největším exportérem na světě a ovlivňuje tak cenu čokolády. Pobřeží slonoviny se podílí na celosvětové produkci zhruba z jedné třetiny, momentálně je kvůli bojům export zastaven.

V březnu tak cena kakaa trhala rekordy a dostala se nejvýše za posledních čtyřiatřicet let. Tuna stojí přes tři a půl tisíce dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy