A to přesto, že podle loňského rozhodnutí nejvyššího soudu musí jihoafrický parlament svazky homosexuálů legalizovat do začátku prosince tohoto roku.
Urážka národa i Boha
Zuma, který byl loni odvolán z funkce kvůli obvinění z korupce, svými svými výroky o homosexuálech vzbudil v zemi vlnu negativních reakcí.
"Svazek dvou osob stejného pohlaví je urážkou národa a Boha. Když jsem vyrůstal, homosexuál se přede mne nesměl postavit," řekl údajně Zuma.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Jižní Afrika povolí svatby homosexuálů
- Gay pride, protesty na pokračování
- Na průvod gayů zaútičili radikálové
Za bývalého viceprezidenta se však postavili konzervativní křesťané a tradicionalisté, kteří proti legalizaci homosexuálních svazků řadu let bojují.
Mnoho Jihoafričanů totiž považuje homosexualitu za produkt kolonialismu, který byl do země zavlečen Západem a který ohrožuje domorodou kulturu.
Zuma, kandidát na prezidenta
Organizace sdružující gaye a lesby naopak vydaly prohlášení, v němž tyto výroky ostře odsuzují.
V prohlášení se mimo jiné upozorňuje na to, že populistické výroky diskvalifikují Zumu jako budoucího kandidáta na prezidenta.
I přes všechny skandály má totiž Zuma silnou podporu uvnitř vládní strany, Afrického národního kongresu, a je jejím místopředsedou, takže stále neztratil šanci stát se v roce 2009 nástupcem současné hlavy státu Thaba Mbekiho v prezidentském úřadě.