Zázrak se tentokrát Česku vyhnul.
Žádný z devíti Čechů, měsíce pohřešovaných po úderu vln tsunami na pobřeží jihovýchodní Asie, nepřežil. Celkově připravila jedna z největších přírodních katastrof v dějinách o život zhruba 230 tisíc lidí, dalších až půl milionu bylo zraněných.
Expertní identifikační centra v oblasti dosud fungují; každý den odmazávají položku "nezvěstný" a k ostatkům přidávají konkrétní jméno, konkrétní příběh člověka.
Poslední české jméno k tělu přiřadili experti v říjnu. Ukončili agonii příbuzných a obchodních partnerů, kteří se museli vyrovnat se situací, kterou tu málokdo poznal. Žít v provizoriu, které způsobí, když někdo fyzicky není, ale "papírově" žije.
Když člověk ze dne na den zmizí
Většinou šlo o špičkové podnikatele a jejich blízké. Vydali se na luxusní dovolenou. Zmizeli ze dne na den a po nich tu zbyly prosperující firmy bez vedení.
"To je velmi netypické," upozorňuje Taťána Prokopová, specialistka na pátrání po nezvěstných. Jen v Praze se pohřešuje v průměru pět set lidí ročně: "Ztrácejí se spíše 'živly' - lidé, kteří se seberou a prostě odejdou z domova. K nové partnerce. Do nemocnice. Někde se zapomněli."
Jenže kroměřížský podnikatel Vladimír Manďák spolu s manželkou Marií a starším synem Vladimírem žádnou z těchto položek nesplňují. Zmizeli z letoviska Wanaburí v oblasti Khao Lak na jihu Thajska. Poté, co pobřeží zaplavily až desetimetrové vlny, se podařilo naživu nalézt jen mladšího syna Pavla.
Firma Manďák - zaměřená na průmyslové a pozemní stavebnictví - musela rychle začít ujišťovat klienty, že i bez předsedy představenstva dodrží smlouvy.
"Nebylo to jednoduché období. S některými cenami jsme museli jít níž, ale svým závazkům jsme dostáli," říká obchodní ředitel společnosti Antonín Chalupník.
Ekonomického ředitele firmy Manďák a.s. Jiřího Kuldu "stálo" období čekání místo šéfa kroměřížské nemocnice. Zlínský kraj mu tuto funkci nabídl ke 4. květnu. Kvůli mimořádné situaci ve společnosti však usoudil, že tak brzy nemůže odejít.
Název firmy Manďák bude minulostí
Dnes je vše jinak. Firma se na sklonku října ocitla v rukou nového majitele - největší stavební společnosti Libereckého kraje - firmy Syner. "Společnost Manďák se tak stala devátou dceřinou firmou Syneru s tím, že po nějakou dobu zůstane zachován její původní název," uvádí mluvčí Syneru Ondřej Paclt.
Syner odkoupil sto procent akcií společnosti, které jí nabídl správce dědictví a poručník patnáctiletého Pavla Manďáka. "Chlapec tu firmu nechtěl. Bylo to pro něj nesmírně bolestivé, proto se rozhodl raději to dát celé pryč," prozradil známý rodiny. Vzhledem ke křehké situaci si nepřál zveřejnit své jméno.
Pavel Manďák chtěl podle něj vše uzavřít - v říjnu se rozloučil s rodinnou firmou a také pohřbil bratra. Jeho ostatky se podařilo identifikovat - jako posledního z Čechů - teprve na začátku měsíce.
Mít naději a chovat se prakticky
Nové vedení již má také společnost Cleverlance - specialista na IT technologie, jíž před pěti lety spoluzakládal Jakub Dosoudil. Ten, spolu s pracovnicí společnosti Michaelou Beránkovou, zmizel beze stopy 26. prosince na thajském ostrově Phi Phi.
Kolegové ve firmě urgovali pomoc na všechny strany. Dokonce do oblasti poslali záchranný tým, aby dvojici hledal. Doufali. A k tomu museli řešit třeba to, že k jednomu z firemních účtů neměl nikdo kromě Dosoudila podpisové vzory. "Důvěřovali jsme si, nepovažoval jsem za nutné mít také své vzory," říká druhý ze spoluzakladatelů a dlouholetý Dosoudilův kamarád Dobromil Podpěra.
S přibývajícími dny mizela naděje. Bylo nutné zablokovat jeho osobní výběrovou kartu anebo se také vloupat do e-mailové schránky, kam mu psalo množství klientů.
Pokračovat v odkaze
Dnes již je Jakub Dosoudil pochován. Skončilo i dědické řízení. A Cleverlance si do svého čela vybrala právě Podpěru.
Jeho jmenování podpořili i Dosoudilovi rodiče. Během dlouhých týdnů, kdy čekali na zprávy z Thajska, dostávali zevrubné zprávy o tom, co se ve firmě děje. "Nemají o informačních technologiích velké povědomí, ale přesto jim vše říkáme. Chtějí, abychom pokračovali v tom, co Jakub dokázal," říká Podpěra.
Cleverlance, jejíž obrat v roce 2004 činil 182 milionů korun, se letos dostala na prestižní soupisku špičkových firem European Top 500. V říjnu se podle žebříčku "Technology Fast 50" (sestavovaném společností Deloitte) stala nejrychleji rostoucí českou IT firmou v regionu střední Evropy v celé historii soutěže.