Zrušte výsledky voleb, požaduje haitská opozice

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
29. 11. 2010 18:16
Při nepokojích zahynuly při hlasování v hlavním městě Port-au-Prince dvě osoby.
Volební fraška: voliči na Haiti, kteří nemohli odevzdat svůj hlas, vyhazují do vzduchu propagační materiál vládní strany společně s hlasovacími lístky
Volební fraška: voliči na Haiti, kteří nemohli odevzdat svůj hlas, vyhazují do vzduchu propagační materiál vládní strany společně s hlasovacími lístky | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Nejchudší země Ameriky a jeden z nejzaostalejších států světa Haiti se politické stability jen tak nedočká. Nad průběhem nedělních voleb panují vážné pochybnosti a dvanáct z osmnácti kandidátů prezidentského úřadu se vyslovilo pro to, aby byly výsledky hlasování anulovány.

Je mezi nimi i hlavní opoziční vůdce Mirlande Manigat, kterého v jeho požadavku na zrušení voleb podpořily v hlavním městě země Port-au-Prince tisíce lidí. Pozorovatelská mise OSN vyslovila nad způsobem, jakým se na Haiti volilo, "vážné zneklidnění".

Volební komise přitom zpochybnila průběh hlasování pouze v 56 z patnácti set volebních místností.

Při potyčkách provázejících volby zemřely jen v metropoli země nejméně dvě osoby.

Pozorovatelská mise OSN zaznamenala velké množství případů, kdy Haiťané po příchodu do volebních místností zjistili, že vůbec nejsou na voličských seznamech. Další zase nevěděli, kde vlastně mají odevzdat svůj hlas.

Volit se mohlo opakovaně

Některé volební místnosti otevřely s několikahodinových zpožděním, jiné vyplenili neznámí vandalové, v dalších mohli občané volit opakovaně.

V neděli navečer se proto v jednom z hotelů Port-au-Prince setkalo dvanáct opozičních kandidátů, aby vydalo společné prohlášení.

"Je zřejmé, že se vláda prezidenta Reného Prévala společně s provizorní volební komisí rozhodla uskutečnit plán, na jehož základě budou volby zmanipulovány... s pomocí vládní strany a jejího kandidáta Jude Celestina," stojí v prohlášení opozičních politiků.

Od lednového zemětřesení, při němž na ostrově zahynulo 230 tisíc osob, se Haiti zmítá v nejistotě. V provizorních táborech, v nichž nalezly dočasné přístřeší statisíce osob, jež přišly o střechu nad hlavou, se šíří cholera. Zemřelo na ni již přes 1200 osob.

Vedle prezidenta si Haiťané měli v neděli zvolit také 11 ze třiceti senátorů a všech 99 poslanců parlamentu.

Pokud nezíská žádný z 18 kandidátů nejvyššího úřadu v zemi více než padesátiprocentní podporu a volební komise výsledky hlasování nezruší, bude se 16. ledna konat za účasti dvou nejúspěšnějších uchazečů druhé kolo voleb. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy