Istanbul – Německé ministerstvo zahraničí se rozlítilo nad zprávou o zákazu vánočních oslav na Berlínem podporované německé škole v Istanbulu.
Informaci o zrušení tradiční besídky pro turecké děti v neděli publikovala agentura DPA.
Podle ní vedení střední německo-turecké školy v tureckém Istanbulu zrušilo oslavy včetně zpívání koled a dalších tradic. Rozhodnutí mělo přijít jen týden poté, co nebylo místnímu školnímu sboru umožněno zpívat koledy na německém konzulátu v Istanbulu.
Výběrová škola vznikla před více než sto lety. Jde o dvojjazyčnou státní vzdělávací instituci, která je částečně podporována německou vládou. Navštěvují ji především turecké děti, ale zaměstnává hlavně německé učitele. Ti každý rok uspořádají vánoční oslavy, na kterých studentům názorně ukazují, jak se svátky v Německu slaví. Letos však dostali zákaz.
Podle německého Spieglu obdrželi učitelé dopis, v němž stálo: "Turecké vedení školy oznámilo, že od tohoto momentu se nemá ve vyučování sdělovat, zpracovávat ani zpívat nic o vánočních zvycích a křesťanském svátku.“
Vedení školy, které spadá pod turecké úřady, však informaci později popřelo. Berlín ale přesto reagoval pobouřeně. "Nerozumíme překvapivému rozhodnutí vedení školy Istanbul Lisesi," zaznělo z německé metropole. "Je to velká škoda, že tato dobrá kulturní tradice v předvánočním čase byla přerušena na škole s tak dlouhou historií německo-tureckého přátelství."
Někteří němečtí politici žádali okamžité předvolání tureckého velvyslance v Německu a plánovali poslat protestní nótu do Ankary.
Ve vyučování není zakázáno mluvit o Vánocích
Ankara trvala na tom, že zpráva je falešná. "Tyto zprávy nijak nepomáhají turecko-německým vztahům," prohlásil podle listu The Guardian člen vládní strany AKP Mustafa Yeneroglu.
Spor o Vánoce nakonec skončil dohodou. Němečtí učitelé o nich už zase smějí mluvit ve výuce. "Po společném jednání tureckého vedení školy a vedení německé větve Vám mohu oznámit, že ve vyučování není zakázáno mluvit o Vánocích," napsalo v pondělí vedení německé větve v e-mailu německým učitelům.
Německo-turecké vztahy jsou napjaté od zmařeného pokusu o puč, ke kterému došlo v Turecku v polovině července. Berlín od té doby hlasitě kritizuje čistky, které po nepodařeném převratu následují. Podobu komunikace obou zemí také ovlivňuje fakt, že v Německu žije na tři miliony Turků.