Zpráva týmu OSN o plynu v Sýrii nepřímo ukáže na Asada

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 12. 9. 2013 18:42
Damašek svěří své chemické zbraně mezinárodnímu společenství. Jen kvůli Rusku
Foto: Reuters

Amsterdam - Inspektoři Organizace spojených národů (OSN) v pondělí zveřejní detailní zprávu o chemických zbraních použitých 21. srpna v Damašku.

Znění této zprávy ovlivní globální spory kolem Sýrie, přestože tým OSN nemá mandát označit viníka útoku, který si vyžádal stovky životů. Možná dokonce přes tisíc obětí.

Asad naznačil, že se podvolí

Americký časopis Foreign Policy a agentura Reuters už hovořily s diplomaty, kteří jsou obeznámeni dopředu s některými závěry inspektorů.

Údajně z nich vyplývá, že odpovědnost za použití sarinu mají vojáci loajální režimu prezidenta Bašára Asada. Ten mezitím v ruské televizi Rossija 24 řekl, že Sýrie umístí své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu.

Učiní tak prý kvůli Rusku. "Hrozby Spojených států neměly na naše rozhodnutí sebemenší vliv," prohlásil ještě před čtvrteční ženevskou schůzkou šéfů diplomacie Ruska a USA Sergeje Lavrova a Johna Kerryho.

Slíbil, že Damašek během několika dní pošle některé dokumenty do OSN.

Ukázat prstem, ale nepřímo

Zpráva, kterou představí šéf týmu, Švéd Ake Sellström, přímo neoznačí vládní jednotky za viníka, ale získaná fakta a výsledky vzorků odebraných v zasažených čtvrtích Damašku ukážou jasným směrem.

Foto: Aktuálně.cz


"Mají dostatek důkazů, které jasně určí viníka, i když neřeknou přímo, kdo jím je," citoval Foreign Policy jednoho z diplomatů nejmenované západní země, který si přál zůstat v anonymitě, dokud zpráva nebude zveřejněna.

Podle agentury Reuters inspektoři potvrdí dosavadní domněnky, že se jednalo o sarin. Expertiza se zabývá také typem munice a vzorky odebranými z půdy a těl obětí útoku.

Analýza obsahuje i určení dráhy, po které se pohybovaly granáty naplněné sarinem. Zda byly vystřeleny z území ovládaných Asadem, či z míst, která kontroluje opozice.

Americká a francouzská vláda zakládají své přesvědčení o Asadově vině na satelitních snímcích, které ukazují rakety odpálené z armádních pozic. Američané také mají odposlechy, ve kterých se syrští vládní vojáci domlouvají o použití munice s nervovým plynem.

Foto: Reuters

Bez důkazů

"Experti na chemické zbraně nemohou říci: Tato raketa byla vypálená syrskou armádou, nebo tím či oním. Není jejich práce určit, kdo to udělal. To je práce pro ty, kteří výsledky výzkumu inspektorů interpretují," tvrdí Dieter Rothbacher, který se zúčastnil jako inspektor monitorování chemikálií v Iráku po válce v roce 1991.

Asad a také Rusko trvají na tom, že chemikálie použila opozice, aby vyvolala americký útok. Ruský prezident Vladimir Putin to znovu zopakoval v komentáři, který napsal pro čtvrteční vydání deníku New York Times.


Žádné důkazy, které by o tom svědčily, však Damašek ani Moskva zatím nepředložily.

Ruská vláda zato předložila Američanům plán na kontrolu a následné zničení syrského chemického arzenálu. Podle listu Kommersant se skládá ze čtyř fází.

Nejprve by Sýrie podepsala Úmluvu o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, ke které se dosud jako jedna z mála zemí světa nepřipojila.

Pak by deklarovala, jaké látky a kolik jich ve skladech má. Následovala by kontrola mezinárodních inspektorů a pak postupně zničení zbraní, znovu pod mezinárodním dohledem.

 

Právě se děje

Další zprávy