OSN: Válečné zločiny páchají v Sýrii obě strany

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
11. 9. 2013 12:50
Chemické zbraně používají převážně Asadovi muži, konstatují vyšetřovatelé OSN.
Za Asada! Proti možnému zásahu v Sýrii se protestuje například v Palestině.
Za Asada! Proti možnému zásahu v Sýrii se protestuje například v Palestině. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Třicet měsíců trvající konflikt v Sýrii není černobílý, jak se na první pohled může zdát.

Vládní síly sice v uplynulých měsících masakrovaly civilisty, bombardovaly nemocnice a páchaly další válečné zločiny, to vše ve snaze znovu dobýt ztracená území.

Zločinů se však dopouštěli i povstalci, poukázali ve středu vyšetřovatelé Spojených národů.

Ve své zatím poslední zprávě zmocněnci OSN uvádějí, že jednotky loajální prezidentu Bašáru Asadovi i povstalci se neštítí poprav, zajímají rukojmí a útoků na území obydlená civilisty.

"Pachatelé zločinů, jichž se dopouštějí všechny strany, jednají v rozporu s mezinárodním právem. Nemají strach z odpovědnosti. Jejich postavení před spravedlnost je nezbytné," konstatovala vyšetřovací komise.

Bez příkras: Dva a půl roku války Sýrii

Zpráva (monitorující období mezi 15. květnem a 15. červencem) se rovněž zmiňuje o užití chemických zbraní, k němuž se údajně "uchylovala převážně vládní vojska."

K takovému závěru došla dvacítka vyšetřovatelů na základě rozhovorů s 258 uprchlíky, přeběhlíky a dalšími očitými svědky násilí.

Další informace o použití chemických zbraní přicházejí v době, kdy pokračují jednání o ruském návrhu, na převzetí kontroly nad syrskými chemickými zbraněmi mezinárodním společenstvím, výměnou za to, že Spojené státy ustoupí od zamýšlené vojenské intervence.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy