Tak se zrcadlí dva a půl roku války na tváři Sýrie

Tak se zrcadlí dva a půl roku války na tváři Sýrie
10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek.
Bašár Asad vládne Sýrii od roku 2000, nastoupil po svém otci Háfizovi.
Rodina vládce. Na snímku bývalý syrský prezident Háfiz Asad (sedí napravo), jeho manželka Anísa (sedí vlevo). Nad nimi stojí (zleva doprava): synové Mahír, Bašár, Básil, Mádž a dcera Bušra. Snímek nedatován, pochází z přelomu 80. a 90. let.
Mahír velí 4. obrněné divizi, elitní jednotce syrské armády. Podle nepotvrzených zpráv přišel v létě 2012 o jednu či obě nohy.
Básil, kterého jeho otec preferoval a byl předurčen stát se vládcem Sýrie, zemřel při autonehodě v roce 1994
První velké nepokoje vypukly v pátek 18. března 2011 na jihu v sunnity obývaném městě Dará, kde začali vojáci režimu střílet do průvodu žádajícího propuštění zadržovaných školáků. Snímek z Dará je datován 24. březnem 2011.
Shromáždění na podporu prezidenta Asada. Jedno z nich se odehrálo v Damašku na náměstí Sabáa Bahrát 12. října 2011.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Simona Holecová
2. 9. 2013 14:38
UPOZORNĚNÍ: Fotogalerie obsahuje i záběry obětí syrského konfliktu. Rozhodně by ji neměly vidět děti.

Damašek - Je to už dva a půl roku, kdy postupující revoluce v arabském světě zachvátila Sýrii. Zemi, které od roku 2000 vládne po svém otci Háfizovi diktátor Bašár Asad.

První velké nepokoje vypukly v pátek 18. března na jihu v sunnity obývaném městě Dará, kde začali vojáci režimu střílet do průvodu žádajícího propuštění zadržovaných školáků.

Od té doby se nepokoje rozšířily do celé země. V bojích zemřelo přes 100 tisíc lidí, před boji pak podle OSN uprchly ze země dva miliony lidí, polovina z nich jsou děti. Kromě toho jsou v samotné Sýrii na útěku před násilím další miliony lidí.

Asad v tuto chvíli ovládá jen část země, zbytek je v rukou různých rebelujících skupin.

Prohlédněte si ve výběru agentury Reuters, jak se vleklý konflikt zrcadlí na tváři Sýrie.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy