Tak se zrcadlí dva a půl roku války na tváři Sýrie

Tak se zrcadlí dva a půl roku války na tváři Sýrie
10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek.
Bašár Asad vládne Sýrii od roku 2000, nastoupil po svém otci Háfizovi.
Rodina vládce. Na snímku bývalý syrský prezident Háfiz Asad (sedí napravo), jeho manželka Anísa (sedí vlevo). Nad nimi stojí (zleva doprava): synové Mahír, Bašár, Básil, Mádž a dcera Bušra. Snímek nedatován, pochází z přelomu 80. a 90. let.
Mahír velí 4. obrněné divizi, elitní jednotce syrské armády. Podle nepotvrzených zpráv přišel v létě 2012 o jednu či obě nohy.
Básil, kterého jeho otec preferoval a byl předurčen stát se vládcem Sýrie, zemřel při autonehodě v roce 1994
První velké nepokoje vypukly v pátek 18. března 2011 na jihu v sunnity obývaném městě Dará, kde začali vojáci režimu střílet do průvodu žádajícího propuštění zadržovaných školáků. Snímek z Dará je datován 24. březnem 2011.
Shromáždění na podporu prezidenta Asada. Jedno z nich se odehrálo v Damašku na náměstí Sabáa Bahrát 12. října 2011.
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Simona Holecová
2. 9. 2013 14:38
UPOZORNĚNÍ: Fotogalerie obsahuje i záběry obětí syrského konfliktu. Rozhodně by ji neměly vidět děti.

Damašek - Je to už dva a půl roku, kdy postupující revoluce v arabském světě zachvátila Sýrii. Zemi, které od roku 2000 vládne po svém otci Háfizovi diktátor Bašár Asad.

První velké nepokoje vypukly v pátek 18. března na jihu v sunnity obývaném městě Dará, kde začali vojáci režimu střílet do průvodu žádajícího propuštění zadržovaných školáků.

Od té doby se nepokoje rozšířily do celé země. V bojích zemřelo přes 100 tisíc lidí, před boji pak podle OSN uprchly ze země dva miliony lidí, polovina z nich jsou děti. Kromě toho jsou v samotné Sýrii na útěku před násilím další miliony lidí.

Asad v tuto chvíli ovládá jen část země, zbytek je v rukou různých rebelujících skupin.

Prohlédněte si ve výběru agentury Reuters, jak se vleklý konflikt zrcadlí na tváři Sýrie.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy