Zpráva pro budoucí potomky lidstva. NASA vyšle do vesmíru časovou schránku

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 7. 2021 13:38
V říjnu odstartuje ze Země vesmírná sonda s názvem Lucy, aby prozkoumala asteroidy kolem Jupiteru. Bude mít ale i další misi: předat potomkům lidí za statisíce nebo možná až miliony let zprávu o současné civilizaci.
Vesmírná sonda Lucy.
Vesmírná sonda Lucy. | Foto: Nasa.com

Ti, kdo sondu v budoucnu odchytí, z ní například zjistí, v jakém postavení byla sluneční soustava v den jejího startu - tedy 16. října 2021. Na plaketě ale budou umístěny i citace různých významných osobností.

"Budoucí lidé" si tak budou moci přečíst poselství od vědce Alberta Einsteina, vůdce hnutí za práva Afroameričanů Martina Luthera Kinga, polské spisovatelky Olgy Tokarczukové, popularizátora astronomie Carla Sagana, mladé básnířky Amandy Gormanové nebo členů hudební skupiny The Beatles.

"My, zvídaví lidé Země, jsme vyslali tuto robotickou vesmírnou loď prozkoumat nedotčená malá tělesa kroužící u největší planety naší sluneční soustavy. Snažili jsme se vystopovat náš původ tak, jak nám to důkazy dovolily. I když jsme se dívali do naší dávné minulosti, mysleli jsme dopředu na den, kdy vyzvednete tuto relikvii," napsala na ni například americká spisovatelka zabývající se vědeckými tématy Dava Sobelová.

Výčet dalších autorů a jejich citace si můžete přečíst zde

Americký vesmírný úřad NASA, který stojí za misí Lucy, doufá, že výzkum vesmíru bude pokračovat i v budoucnu. "Jednoho dne astro-archeologové při cestě mezi planetami vyzvednou tuto loď jako artefakt doby, kdy lidstvo udělalo své první kroky k výzkumu naší sluneční soustavy," uvádí na svých stránkách

Umístění zprávy na loď prozkoumávající vesmír není pro NASA žádnou novinkou. Vzkaz pro mimozemské civilizace nesly už sondy Pioneer 10 a 11, které se vydaly mimo naši sluneční soustavu už v první polovině 70. let, a o pár let později také sondy Voyager 1 a 2.

Nová sonda Lucy ale jako první ponese zprávu pro civilizace, které budou obývat Zemi nebo naši sluneční soustavu za stovky tisíc až miliony let. Lucy se totiž po dokončení své mise nevrátí, ale bude se pohybovat mezi Jupiterem a Zemí. 

Fosilie z počátku sluneční soustavy

Z mise by ale mělo lidstvo těžit už v současnosti. Lucy totiž poletí k takzvaným Trojským asteroidům, které jsou gravitací chyceny na oběžné dráze Jupiteru a které tak planetu "pronásledují". Dosud je nikdo neprozkoumal a podle NASA jsou to v podstatě vesmírné fosilie - pochází z doby vzniku planety.

Lucy jich v následujících dvanácti letech prozkoumá až osm, které poletí po šesti různých drahách. Podle NASA zatím žádná jiná vesmírná mise necestovala na tolik různých lokací.

Úřad doufá, že se mu podaří lépe porozumět evoluci naší sluneční soustavy. Proto byl pro misi zvolen i název Lucy - stejné označení dostaly lidské fosilie objevené v 70. letech minulého století, které vědcům pomohly s pochopením lidské evoluce, uvádí server Gizmodo.

Video: Přiblížení sondy Voyager 1 k Jupiteru v roce 1979

Přiblížení sondy Voyager 1 k Jupiteru v roce 1979 | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy