Peking - Sedm desítek horníků zůstává po požáru, sesuvech půdy a záplavách zavaleno ve třech čínských dolech.
V provincii Šan-tung na východě Číny jich v podzemí uvízlo 28 poté, co v šachtě ve středu večer začalo hořet.
Třiašedesáti mužům se podařilo dostat do bezpečí, ke zbývajícím se záchranáři zatím marně snaží dostat.
Na jihu Číny zase záchranné týmy bojují o životy 42 horníků, kterým o víkendu odřízly cestu na povrch záplavy a následné sesuvy půdy.
K neštěstí v provincii Šan-tung došlo ve středu v 18:45 pekingského času (12:45 SELČ). V hloubce 255 metrů pod zemí se vznítil vzduchový kompresor. Požár se pak rozšířil do zbytku šachty a znemožnil horníkům dostat se do únikové chodby.
Po pětačtyřiceti minutách se část z nich podařilo vyprostit. O záchranu ostatních se snaží asi tisícovka lidí.
Připomeňte si: Jak se stal hornický zázrak v Chile
Hladina ve výšce 100 metrů
Do dolu v Šan-tungu sestoupily dva týmy záchranářů. Dosud se jim však nedaří s uvězněnými horníky navázat kontakt.
Požár už se nicméně podařilo uhasit a teploty v podzemních prostorách pomalu klesají. Do komplexu se rovněž povedlo obnovit dodávky vody a elektřiny.
Druhé důlní něštěstí se stalo v provincii Kuej-čou, kde důl ještě nebyl dostaven. Příliv vody tam v šachtě zablokoval 23 dělníků.
Záchranáři se pokoušejí vodu odčerpat. Její hladina podle agentury Nová Čína v některých místech dosahovala výšky až 100 metrů.
V sousední autonomní oblasti Kuang-si lijáky v sobotu vyvolaly sesuvy půdy, které v uhelném dole zavalily 19 horníků, další tři neštěstí nepřežili. Přes 90 záchranářů se ke skupině snaží prokopat šachtou plnou bahna.
Společnost, které hlubinné dílo patří, nabídla záchranářům odměnu dva miliony jüanů (více než 5,2 milionu korun) za každého zachráněného havíře.
Čínské doly patří k nejnebezpečnějším na světě. V mnoha z nich se nedodržují bezpečnostní předpisy. Při nehodách, jako jsou ty zatím poslední, každoročně zemřou tisíce lidí.