Uhelný důl je smrtící pastí, když se nedodrží předpisy

Radim Klekner Radim Klekner
24. 11. 2010 16:00
Naděje na záchranu novozélandských horníků byla mizivá již po páteční explozi
Před časem obletěly svět fotografie 33 zachráněných chilských horníků. Jejich novozélandští kolegové (na snímku) naopak zahynuli
Před časem obletěly svět fotografie 33 zachráněných chilských horníků. Jejich novozélandští kolegové (na snímku) naopak zahynuli | Foto: Reuters

Wellington - Po mohutné explozi, která otřásla v noci na středu novozélandským černouhelným dolem Pike River, muselo vedení těžební společnosti oznámit, že 29 horníků, pohřešovaných od minulého pátku, neštěstí se vší určitostí nepřežilo.

Tak silný byl výbuch v hloubce 150 metrů pod zemí, který podle těch, kdo ho sledovali na povrchu dolu, trval i s dozvuky třicet vteřin.

Společnost Pike River Coal nevyslala do podzemí záchranáře ani bezprostředně po první explozi, ani čtvrtý den po ní, protože se obávala, že metan může vybuchnout znovu. Její vedení si bylo vědomo toho, že pohřešovaní horníci jsou s největší pravděpodobností mrtví a nechtělo riskovat ztrátu dalších životů.

Neštěstí v černouhlených dolech totiž zpravidla přežije jen malá část osádky, která se nachází v bezprostřední blízkosti místa exploze.

Při tom nejhorším z nich zahynulo v roce 1946 u severočínského Liao-ningu 1549 horníků.

Těžba v nebezpečných podmínkách

Důlním tragédiím se však dá předcházet. Když se beze zbytku dodržují bezpečnostní předpisy a vedení dolu se nepouští do těžby v nebezpečných podmínkách.

Záběr z kamery spuštěné do dolu průzkumným vrtem, zachycující část výstroje jednoho z horníků včetně důlní lampy
Záběr z kamery spuštěné do dolu průzkumným vrtem, zachycující část výstroje jednoho z horníků včetně důlní lampy | Foto: Reuters

To, co se v dole Pike River, nacházejícím se na severozápadě jižnějšího z obou hlavních novozélandských ostrovů, přesně odehrálo, odhalí až vyšetřování tragédie.

Vedení dolu ale vědělo o tom, že hlavní sloj, ze které se uhlí začalo těžit letos v únoru, má poměrně vysoký obsah metanu a je tedy nezbytné provádět předvrtávání s cílem zabránit nenadálým výronům plynu a pravidelně měřit jeho koncentraci.

Těžba v dole navíc silně zaostávala za plánovaným celoročním objemem jednoho milionu tun a novozélandská firma potřebovala urychlit přípravu dalších těžebních bloků.

Výkonný ředitel společnosti Peter Whittall byl zprávou, že neštěstí v Pike River zřejmě nikdo nepřežil, viditelně otřesen.

"Je nepravděpodobné, že své zaměstnance ještě spatřím živé," řekl novinářům se slzami v očích. "Jejich příbuzní jsou zdrcení. Uděláme vše proto, abychom těla horníků vytáhli z dolu."

Lidé ze strachu o práci mlčí

Ačkoliv se dodržování bezpečnostních předpisů v černouhelných dolech v posledních desetiletích zlepšilo, zejména v průmyslově rozvinutých zemích, pro státy, jako je Čína, Rusko, Ukrajina či Turecko, to platí jen zčásti.

Čína se na celosvětové těžbě černého uhlí podílí čtyřiceti procenty, odehrávají se zde však čtyři pětiny všech důlních neštěstí zaznamenaných ve světě. Jen v roce 2006 v čínských dolech zahynulo 4749 horníků.

Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) zaměstnává těžební průmysl jedno procento populace v produktivním věku, připadá na něj ale osm procent všech smrtelných pracovních úrazů.

Důvod je prostý: těžba uhlí a rud přináší velké peníze.

"Společnosti se snaží maximalizovat svůj zisk a lidský život pro ně nemá zase až takovou cenu," říká Alan Baxter z Institutu pro materiály, minerály a těžbu (IMMM) se sídlem v Londýně. "Zaměstnanci navíc nemohou o dané problematice mluvit otevřeně. Když způsobí nějaký rozruch, přijdou o práci."

New World Resources

Příliš sdílní nejsou ani čeští horníci.

Na Ostravsku a Karvinsku se uhlí těží v posledních čtyřech dolech a patnáct tisíc zaměstnanců OKD je rádo, že má práci. A taky o třetinu vyšší platy, než je průměr v regionu stiženém i nadále vysokou nezaměstnaností.

Vyjadřovat se k čemukoli, co souvisí s fungováním dolů, stejně jako komentovat důlní neštěstí, byť se odehrála v zahraničí, nesmějí ani řídící pracovníci kterékoli ze severomoravských šachet. Od toho je mluvčí společnosti OKD. Tu kontroluje nadnárodní koncern New World Resources sídlící v Nizozemsku.

Vážné důlní neštěstí se ale v Česku neodehrálo již léta. Na Slovensku si zato loni vyžádala exploze v hnědouhelném dole u Handlové životy dvaceti horníků.

Za normalizačního režimu v Československu zahynuly na dolech každoročně desítky mužů. Většinou v rámci smrtelných úrazů zahrnujících jednu či dvě osoby, zpravidla zapříčiněných nedodržováním bezpečnostních předpisů.

Historie plná důlních neštěstí

V bezprostřední blízkosti silně plynující, v průměru sedm metrů mocné Brennerovy sloje u novozélandského Greymouthu se odehrálo hned několik důlních neštěstí.

V roce 1896 zahynulo v dole nacházejícím se na východní straně masivu Paparoa Ranges 65 horníků. Při explozi metanu unikajícího z Brennerovy sloje zemřelo v roce 1967 na nedalekém dole Strongman 19 mužů.

Pro příbuzné horníků z Pike River dnes přišla nejhorší zpráva jejich života
Pro příbuzné horníků z Pike River dnes přišla nejhorší zpráva jejich života | Foto: Reuters

Největší důlní neštěstí v Evropě se odehrálo v roce 1906 u severofrancouzské obce Courrieres v departmentu Pas-de-Calais. Exploze uhelného prachu stála životy 1099 horníků včetně řady nezletilých chlapců, kteří tehdy v dolech ještě směli pracovat.

Teď se k nim připojí i 29 mužů z Pike River. Navzdory tomu, že někteří příbuzní nadále věří v zázrak.

"Stále doufám, že někoho najdou živého, že alespoň někdo z nich přežil," říká otec jedenadvacetiletého Zena Drewa Laurie.

 

Právě se děje

Další zprávy