"Zneužívání dětí v církvi se týká nás všech." Kardinálové vyzvali k trestům

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2019 15:44
Kardinálové, kteří se ve Vatikánu účastní historického summitu k sexuálnímu zneužívání dětí duchovními, v pátek vyzvali k zavedení nové kultury odpovědnosti v římskokatolické církvi. Nový přístup má vést k trestání biskupů a církevních hodnostářů, kteří nechrání své ovečky před sexuálními predátory z řad kněží, informovala agentura AP.
Summit ve Vatikánu ohledně sexuálního obtěžování.
Summit ve Vatikánu ohledně sexuálního obtěžování. | Foto: Reuters

Chicagský kardinál Blase Cupich řekl, že je třeba zavést nové právní procedury a že na každém kroku vyšetřování a trestání katolických hodnostářů, kteří zneužívání kryjí, se musí podílet i světští experti. Je třeba mít jasné postupy vedoucí k tomu, že církevní hodnostáři budou zbaveni úřadu, jestliže se proviní závažnou nedbalostí při řešení případů zneužívání.

"Matky a otcové nás volají ke skládání účtů, protože zkrátka nedokážou pochopit, jak jsme my jako biskupové a představení církve často zavírali oči nad rozsahem a škodami způsobenými sexuálním zneužíváním nezletilců," poznamenal Cupich.

Kardinál z indické Bombaje Oswald Gracias zdůraznil, že biskupové musí na sebe vzít díl odpovědnosti a spolupracovat na řešení problému, protože žádný biskup nedokáže problém řešit sám a jde o problém celé církve.

"Žádný biskup nemůže tvrdit, že problém zneužívání dětí v církvi se ho netýká. Každý z nás je zodpovědný za celou církev," citovala Graciase agentura APA. 

Kritika indického kardinála

Skutečnost, že Gracias dostal slovo v hlavním čase, narazila na kritiku, neboť zrovna katolická církev v Indii není známá svým aktivním bojem proti sexuálnímu zneužívání.

"Proč bylo Graciasovi umožněno hovořit na papežském summitu? On je ztělesněním nedostatku zodpovědnosti církevních vůdců, zvláště v rozvojových zemích," uvedla Anne Barrettová Doyleová z internetové skupiny BishopAccountability, která sleduje skandály kolem zneužívání.

Podle agentury AP se však zdá, že Vatikán za řečníky vybral právě ty kardinály, jejichž národní církve skandálu otevřeně nečelily. Jako příklad agentura uvádí i čtvrteční proslov filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho. Podle skupiny BishopAccountability přitom na Filipínách nebyly hlášeny žádné případy zneužívání a stíhání kněží, což podle Barrettové Doyleové očividně neodpovídá realitě.

Tagle ve svém projevu připustil, že biskupové svým obětem způsobili rány. Citoval přitom i z knihy Tomáše Halíka Dotkni se ran, když hovořil o tom, že kdo zavírá oči před ranami našeho světa, nemá právo vyznávat svého Boha.

Modlitby i svědectví obětí

Hlavy národních biskupských konferencí z celého světa se v pátek zabývají konkrétně tématem povinnosti skládání účtů za prohřešky. Papež František, který čtyřdennímu zasedání předsedá, už ve čtvrtek, v první den summitu, mimo jiné navrhl sestavení rukověti, jak v případech sexuálního zneužívání postupovat.

Kolumbijský kardinál Rubén Salazar Gómez už ve čtvrtek na setkání kolegy biskupy varoval, že by je mohlo čekat i vězení za skrývání zločinů, pokud nebudou náležitě reagovat na případy sexuálního zneužívání duchovními, sdělila agentura AP.

Bogotský arcibiskup podle AP ve svém pozoruhodném proslovu rovněž mimo jiné odmítl praxi finančních vyrovnání mezi katolickou církví a oběťmi zneužívání jakožto pokus "koupit si jejich mlčenlivost". Rovněž Salazar se vyslovil pro zavedení závazných pravidel chování a trestů pro biskupy.

Vedle přednášek a seminářů jsou na programu modlitby či výpovědi obětí sexuálního zneužívání.

Papež František ve čtvrtek zdůraznil nutnost konkrétních opatření a podle agentury DPA překvapivě předložil i své vlastní návrhy. Figuruje mezi nimi například sestavení rukověti, jak v případech sexuálního zneužívání postupovat. Podle papeže má být zaveden standardizovaný postup, je-li obviněn biskup, či usnadněn přístup světských odborníků k vyšetřování případů sexuálního zneužívání.

Návrhy pamatují také na regulaci přesunů seminaristů a duchovních. Kandidáty pro život v celibátu by podle Františka měli posuzovat psychologové.

Závazné závěry nebo závěrečný dokument však z konference se zhruba 190 účastníky vzejít nemají. Papež by měl pouze v neděli, poslední den zasedání, pronést závěrečnou promluvu.

České katolíky na summitu, který se koná na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími, zastupuje předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka.

Video: Sexuální zneužívání? V církvi by měl fungovat systém péče o agresory, míní kaplan

Musíme si přiznat, že se to týká i nás, popřít to je velmi jednoduché, stále nejsme zvyklí o tom ve společnosti mluvit, říká Marek Drábek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy