Columbia - Pláčem a utíráním slz v živém televizním přenosu zřejmě skončila politická kariéra jednoho z předpokládaných vyzyvatelů amerického prezidenta Baracka Obamy v příštích prezidentských volbách.
Jihokarolínský guvernér Mark Sanford přiznal na tiskové konferenci, že již rok udržuje poměr s jistou argentinskou ženou, a zatloukl si tak poslední hřebík do své politické rakve.
Podle mnoha komentátorů je to však vlastně jedno. Protože po svém "zmizení", kdy nikdo nevěděl, kde je, a následných protikladných vysvětleních, by neměl v republikánských primárkách stejně žádnou šanci.
Nezvěstný guvernér
Těžko uvěřitelný příběh začal 18. června, kdy se Sanford potichu vypařil a pět dní o něm nebylo ani vidu ani slechu. Kde se nachází, netušila jeho rodina, spolupracovníci ani osobní strážci. Mobilní telefony měl vypnuté a na textové zprávy neodpovídal.
Takové jednání začalo samozřejmě velice zajímat média a následné události jejich zájem ještě podpořily.
22. června vydala guvernérova tisková kancelář zprávu, že svým spolupracovníkům ve skutečnosti řekl, kam odjíždí. Sanfordův mluvčí později stejný den upřesnil, že se vydal kempovat do Apalačských hor, 2 400 kilometrů dlouhého pohoří na východě USA a Kanady.
V té době se už ale do Sanfordova podivného chování začali opírat nejen demokratičtí, ale také republikánští politici.
"Všechno, co máme, jsou lži, lži, lži," prohlásil republikán z jihokarolínského senátu John M. Knotts. Podle něj měl prý guvernér právo na oddech, ale nikoli na to, aby "přepnul stát Jižní Karolína na autopilota".
Za exotikou
Když následně 24. června Sanford vystoupil v Atlantě z mezinárodního letu z argentinského Buenos Aires, ještě se snažil zapírat.
Reportérce, která dostala tip, že tam bude, tvrdil, že si potřeboval vyčistit hlavu na nějakém "exotickém" výletu a že údajně čas trávil sám, ježděním podél argentinského pobřeží. Krátce poté však svolal tiskovou konferenci, na které mimomanželskou aféru přiznal.
"Ublížil jsem mnoha různým lidem a jediné, co mohu říci, je, že se omlouvám," řekl zadržuje slzy. "Co jsem udělal, bylo špatné. Tečka. Konec příběhu."
Sanford prohlásil, že aféra s jeho argentinskou milenkou začala nevinně. Poznal ji údajně před osmi lety a teprve před rokem se z celé věci stala romantická záležitost.
Nevěrný politik, žádný politik
Guvernér se svým vyjádřením nicméně zařadil mezi další americké politiky, jimž nevěra zajistila lístek na cestu do politického zapomnění.
Před rokem rezignoval na guvernérskou funkci demokratický guvernér New Yorku Elliot Spitzer. Ukázalo se totiž, že ohnivý bojovník za morální společnost využíval služeb prominentních a drahých prostitutek.
Do politického důchodu po přiznání mimomanželské aféry odešel také dvojnásobný demokratický kandidát na prezidenta John Edwards. Lidé mu zejména vyčítají, že byl své ženě nevěrný v době, kdy bojovala s rakovinou.
Nejslavnějším případem americké politické nevěry byl případ Moniky Lewinské a Billa Clintona. Clinton se nakonec v prezidentském křesle udržel, přestože se jej republikáni v Kongresu snažili skrze impeachment z funkce odvolat.
Pocit trapnosti po hromadě lží a vytáček však ve voličích zůstal.