Pracoval pro režim, byl v komunistické straně. Přesto Ujgura zatkla čínská policie

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 5. 2020 19:40
Překladatel Husenjan Esker je Ujgur, člen etnické menšiny muslimů žijící v Číně. Ačkoliv režim v zemi zavírá Ujgury do tzv. převýchovných táborů a podle výpovědí uprchlíků je pronásleduje, Esker s úřady spolupracoval. Byl členem vládnoucí komunistické strany a veřejně podporoval její kroky. Přesto ho policie před rokem zatkla a až doteď o něm nikdo neslyšel.
Protesty v Istanbulu za práva čínských Ujgurů - ilustrační foto.
Protesty v Istanbulu za práva čínských Ujgurů - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Čtyřiapadesátiletý Husenjan Esker pracoval jako vedoucí překladatel kanceláře pro etnické jazyky. Měl za úkol představit Ujgurům žijícím v provincii Sin-ťiang moderní svět prostřednictvím čínštiny a vytvořit pro ně vhodné materiály ke studiu jazyka. Na podnět vlády tak vytvořil kolem 40 různých čínsko-ujgurských slovníků, které kromě běžné slovní zásoby učily Ujgury i čínské termíny z práva nebo ekonomie.

Překladatel Husenjan Esker byl mezi stovkami zatčených ujgurských intelektuálů.
Překladatel Husenjan Esker byl mezi stovkami zatčených ujgurských intelektuálů. | Foto: The Art of Life in Chinese Central Asia / YouTube.com

Zároveň Ujgurům pomáhal rozšířit i jejich vlastní slovní zásobu, když spojováním slov a využitím starých knih vytvářel ekvivalenty k moderním termínům. Díky němu mají Ujguři své názvy pro mobilní telefon, dálkový ovladač nebo identifikační průkaz.

"Co se týče ujgurských slovníků, tak vláda skutečně podporuje tyto snahy a naši organizaci," říkal Esker ještě před zatčením v televizním pořadu citovaném serverem SupChina.

Přesto se stal v očích režimu separatistou. Pravděpodobně za to mohl připravovaný místopisný slovník, kde použil ujgurské výrazy odkazující na dobu před čínskou okupací a na dřívější suverenitu území. To mohlo podle serveru převážit v očích úředníků nad jeho loajalitou ke straně. Navíc policie zatkla i šest dalších lidí, kteří na slovníku spolupracovali.

"Snažil se dělat všechno správně," říká nyní překladatelova sestra Gulruy Asqerová. "Vůbec se nemodlil, byl členem strany," dodává s tím, že Esker jel dokonce na jih provincie, aby tam šířil politiku čínské vlády, ačkoliv rodina jeho počínání nechápala.

Pálení stop po ujgurštině

O zadržení bratra se Asqerová oficiálně dozvěděla až ze seznamu ujgurských intelektuálů zatčených na počátku roku 2019. Jeho jméno našla mezi stovkami dalších umělců, novinářů, studentů a vědců. Šlo o "vyvrcholení desetiletí dlouhé snahy o systematické odstranění ujgurského jazyka z veřejného života," píše lidskoprávní nezisková organizace Uyghur Human Rights Project ve své loňské studii.

Nejprve Asqerová z bratrova zmizení vinila sama sebe, protože se v roce 2016 přestěhovala do Spojených států. S obavami o vlastní bezpečí s ní přestal komunikovat zbytek rodiny, aby tak policie nezískala záminku je pozatýkat. I proto se žena od nich nedozvěděla, že její bratr zmizel, píše deník Financial Times.

Rodina navíc dlouhodobě neuznávala Eskerovu spolupráci s čínským režimem. Když se Asqerová stěhovala do USA, nechala v rodném městě Urumči bratrův slovník, který jí dal jako dárek.

"Dokud jsem žila v Sin-ťiangu, nebyla jsem na bratra hrdá. Nevěděla jsem, proč byl oddaný tak únavné práci. Až později jsem si uvědomila, jak důležitá byla jeho práce pro zachování jazyka," říká Asqerová. "Teď si ujgurských slovníků velmi vážím. A vláda je pálí," dodává.

Nejde jen o slovníky. Koncem loňského roku vzbudilo kritiku i pálení "nelegálních knih, náboženských publikací a tendenčních knih a článků" z veřejné knihovny sousední provincie Kan-su, cituje správu knihovny americký časopis Foreign Policy.

Také se od té doby změnilo označení úřadu, pro který Esker pracoval. Místo kanceláře pro etnické jazyky je to pouze "překladatelská kancelář".

Mizí celé rodiny

Esker však nebyl jediným, kdo z rodiny zmizel. Policie zatkla i jeho dva synovce, protože u nich našla audionahrávky Koránu a jelikož prodávali knihy o ujgurské kultuře. Oba skončili v převýchovných táborech, jeden z nich byl odsouzen k deseti letům vězení. Z rodiny manžela Asqerové se dokonce pohřešuje dvanáct lidí, včetně jeho matky a sourozenců.

Husenjan Esker byl nakonec letos v dubnu propuštěn do domácího vězení. Jestli strávil celý rok v převýchovném táboře, nebo jak s ním bylo zacházeno, jeho sestra neví. "Vypadá v pořádku, ale připomíná pacienta, kterého právě propustili z nemocnice: je hubenější a má slabší hlas," napsali pouze Asqerové příbuzní.

Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká Klimeš

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy