Změna klimatu vábí hmyz z tropů na sever, může přinést i malárii, říká odborník

Helena Truchlá Helena Truchlá
15. 10. 2019 10:04
Na českém území žije nově hmyz, který by tu bez změn klimatu nebyl, říká Petr Šípek, entomolog z pražské Univerzity Karlovy. Jedovatí pavouci z tropických lesů nám nehrozí, agresivní včely a komáři šířící tropické nemoci ale podle něj ano.
Kudlanka nábožná - ilustrační foto.
Kudlanka nábožná - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Koncem září objevili odborníci ze Správy Krkonošského národního parku v této hornaté části republiky kudlanku nábožnou. Ta je ale dost teplomilná a ve výšce skoro 700 metrů nad mořem nežije. Je možné, že se sem kudlanka a další druhy stěhují kvůli změně klimatu? 

Ano. Přibývají tu teplomilné a stepní druhy a v souvislosti s tím bude naopak ubývat horských druhů. Ty začnou mít problém, protože jim ubývají vhodné lokality k životu.

Jak to, že mizí i lokality? 

Tím, jak se otepluje, některé například zarůstají. V případě Krkonoš a dalších pohraničních hor je to ta bezlesá oblast arkto-alpínské tundry, jejíž původní obyvatelé uhynou, když se ona zalesní. Protože nemají kam jinam jít. Od jihu se k nám ale zároveň tlačí druhy, které u nás dříve nebyly anebo byly jen výjimečně. 

Lze to prokazatelně propojit se změnou klimatu? 

U takzvaných expanzivních druhů ano. Těm se rozšiřuje oblast výskytu směrem na sever, k nám přicházejí především ze Středozemí nebo západní Evropy. Přibývá tu pro ně k životu vhodných dní, nebo naopak ubývá těch mrazivých. Každý druh to má jinak.

Co dál je kromě nárůstu teploty "láká" víc na sever?

Suchá jara. Nebo zimy, během kterých už se tolik nestřídají období holomrazů, dnů se sněhovou pokrývkou a oblevy. To řadě druhů velmi vadí.

Říkal jste, že u expanzivních druhů jejich stěhování souvisí se změnou klimatu. Jaké jsou další druhy?

Takzvané invazivní. Šíření těchto druhů s klimatem nutně souviset nemusí. Hraje tam roli víc faktorů a zpravidla je někam zavleče člověk. K nám se takto dostává hmyz i ze subtropů a tropů, třeba z Asie nebo Severní Ameriky. Je ale pravda, že tím, že je u nás tepleji, se u nás některé z nich usídlí.

Můžete jmenovat nějaké příklady? 

Třeba zlatohlávek tmavý. Ten je v pořád ještě platné vyhlášce z roku 1992 vedený jako ohrožený, ale dnes se rozšířil naprosto všude, i na horách ve Skandinávii. Nebo komár tygrovaný, který přenáší nilskou horečku. A komár anopheles, přenašeč malárie. Dřív se u nás vyskytoval, pak byl vyhuben a teď se vrací.

Přináší s sebou tyto druhy i zmíněné nemoci? 

Je možné, že se k nám některé tropické nebo subtropické nemoci postupně dostávají. Z tropů na sever do subtropů se takto už šíří například horečka dengue (kvůli silným bolestem, které způsobuje, je známá jako horečka lámající kosti, pozn. red.).

Petr Šípek

Petr Šípek entomolog
Foto: Petr Šípek (Facebook)

Pracuje jako entomolog na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Věnuje se hlavně výzkumu zlatohlávkovitých brouků, chrobáků východního Středomoří a mrchožravých druhů hmyzu.

Fakt velké zvíře

Když se vezme v potaz tempo oteplování planety, dá se čekat, že se na české území budou stahovat druhy i z jižnějších oblastí než ze Středomoří? Budeme tu v budoucnu potkávat i něco "většího" a jedovatého?

Třeba taková žahalka obrovská se tu už objevuje. Je to krásná velká vosa, větší než sršeň. Má poměrně velké žihadlo, píchnutí od ní je velmi bolestivé. Je to "fakt velké zvíře". Žahalka byla v České republice chycena zatím dvakrát, naposledy shodou náhod během naší exkurze na jižní Moravě. Právě na tuhle hranici se teď řada druhů tlačí a některé ji už přeskákaly. 

Neprospěje přírodě, když sem přijdou noví opylovači jako vosy? Mohlo by to pomoci udržet rozmanitost.

Ano, i když ono jich je tak málo, že nás to spíš nevytrhne. Je ale fakt, že krajině zdecimované intenzivním zemědělstvím oteplování může i pomoct, protože se sem vrací dřív zmizelé druhy. Je to ale dvousečné.

Žahalka obrovská
Žahalka obrovská | Foto: Wikimedia Commons- Dzhos Anatoliy - CC BY-SA 4.0

Jak to?

Třeba kolegové motýláři mají teorii, že motýlům, kterých je teď obecně hrozně málo, ubývají kvůli teplu rostliny, na nichž se krmily jejich housenky. Začalo na ně být moc teplo nebo sucho.

Že by tady ale v dohledné době přežili jedovatí pavouci z tropických lesů, to nehrozí?

Určitě ne, přece jen tu pořád máme i zimu. Teď sice zažíváme velmi teplé září a říjen, ale pak přijdou tři dny, kdy bude mrznout. A právě tenhle výkyv je pro řadu druhů rozhodující, neumí ho vydržet. 

Udusit a upéct

V médiích se v posledních letech objevily zprávy o agresivní sršni, která se do Česka dostala z Asie a údajně útočila na lidi. Co je na tom pravdy? 

Jsou různé sršně, o kterých se v té souvislosti mluvilo. Zaprvé sršeň mandarínská, která se sem ale ve skutečnosti nešíří a byla to lživá zpráva. Ta právě útočí na lidi.

Pak je sršeň čínská, respektive asijská, která byla zavlečena z Asie do jižní Francie (se zásilkou bonsají do přístavního města Bordeaux, pozn. red.), a odtud se poměrně rychlým tempem šířila. Myslím, že předloni ji zachytili v Bavorsku. Ta je problematická proto, že má velmi propracovanou strategii získávání cukru a proteinů tím, že likviduje včelstva. Loví naše včely medonosné. 

Jak sršně uloví včelu? 

Používají k tomu kusadla a žihadlo a loví je za letu, i když zrovna někde sedí. To ale umí i naši sršni. Problém je, že tenhle druh k tomu má propracovanou strategii nájezdu na úl. 

Pokud některá sršeň narazí na včelstvo, přivede za sebou celé "nájezdné vojsko" dalších dělnic. Kromě zkonzumování živých obyvatel odnesou i med.

Můžou se včely nějak bránit? 

V místech, odkud k nám tyto sršně přišly, to dokážou. Jakmile zaznamenají průzkumnici, ve velkém počtu ji obalí a začnou produkovat hodně tepla a oxidu uhličitého. Vlastně ji upečou a udusí zároveň. 

Naše včely tohle neumí? 

Ne. Sršní průzkumnici jen zaženou, což se jim může stát osudným.

Video: Hmyz pomůže odhalit týrání i drogy, říká forenzní entomoložka

Nikdy nevíte, co čekat na první pitvě, druhé a třetí tělo už přestanete vnímat, říká forenzní entomoložka Hana Šuláková. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 9 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy