Jako mimozemšťané ze sci-fi komiksů. V Milovicích se objevila kudlanka nábožná

ČTK ČTK
29. 8. 2019 15:34
V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku se kvůli změnám klimatu poprvé objevila kudlanka nábožná. Velký sytě zelený až hnědý hmyz s trojúhelníkovou hlavou a velkýma očima, který připomíná vyobrazení mimozemšťanů ze sci-fi komiksů, se přitom ještě před dvěma desetiletími vyskytoval hojně jen na Jižní Moravě.
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) je jediný český zástupce řádu kudlanek.
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) je jediný český zástupce řádu kudlanek. | Foto: Shutterstock

"Vlivem změn klimatu a růstu průměrných teplot se však postupně šíří směrem na sever," řekl Michal Perlík z Jihočeské univerzity, který v milovické rezervaci provádí monitoring blanokřídlého hmyzu. Právě on v rámci výzkumu samotářských včel, kutilek, vosíků, čmeláků a jiných blanokřídlých letos kudlanku nábožnou v milovickém vojenském prostoru objevil.

Nejblíže aktuálnímu nálezu byly kudlanky hlášeny v roce 2017, jen deset kilometrů od Lysé nad Labem. "To není pro relativně mobilní kudlanky velká vzdálenost, takže jejich výskyt v bývalém vojenském prostoru u Milovic, kde jsou velké plochy stepních biotopů, byl otázkou času," řekl Perlík.

Kudlanky patří mezi dravý hmyz příbuzný švábům, který dokáže výborně využívat svého maskování. Umí velmi trpělivě číhat na svou kořist, především drobný hmyz, který chytají rychlým výpadem svých šavlovitých předních nohou a hned jej zaživa sežerou.

Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) je jediný český zástupce řádu kudlanek.
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) je jediný český zástupce řádu kudlanek. | Foto: Shutterstock

Kudlanka nábožná není jediným druhem, který se do milovické rezervace rozšířil z jihu v důsledku změn klimatu. "Z podobných důvodů doputoval do této oblasti také šakal, jehož původní areál rozšíření je až na Balkáně a Dunajské nížině," uvedl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace je podle ochranářů prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy