Zlom: Junta pustí do Barmy všechnu humanitární pomoc

gaz, Reuters
23. 5. 2008 8:40
Junta ustoupila generálnímu tajemníku OSN
Barma po dlouhé době souhlasí: do země vpustí všechny humanitární organizace.
Barma po dlouhé době souhlasí: do země vpustí všechny humanitární organizace. | Foto: Reuters

Naypyidaw (Barma) - Vojenský režim v Barmě vpustí do země všechny humanitární organizace.

Podle agentury Reuters s tím souhlasil nejvyšší představitel junty generál Than Šwei po setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, který je v Barmě nyní na oficiální návstěvě.

Cílem jeho cesty bylo právě přesvědčit generály, aby zemi mezinárodní pomoci více otevřeli.

"Absolvovali jsme s generálem Than Šwei velice dobré setkání, zejména ohledně těchto humanitárních pracovníků," prohlásil představitel OSN poté, co s pětasedmdesátiletým vůdcem junty dvě hodiny debatoval. "Souhlasil s vpuštěním všech humanitárních pracovníků,"

Na otázku, zdali si myslí, že se jedná o průlom, nejvyšší představitel OSN odpověděl: "Ano, domnívám se, že ano. Souhlasil se vpuštěním všech humanitárních pracovníků bez ohledu na (jejich) národnost."

Za průlom lze pokládat i to, že junta dovolila nejvyššímu představiteli OSN do země vůbec přijet. Than Šwei se totiž předtím s Panem odmítal spojit i telefonicky.

Barmánci čekají na zahraniční pomoc. Zatím marně.
Barmánci čekají na zahraniční pomoc. Zatím marně. | Foto: Reuters

Pan Ki-Mun se s rozsahem katastrofy přímo v zasažené deltě řeky Iravady seznámil ve čtvrtek.

Čtěte také:
Podvýživa může v Barmě zabít na 30 tisíc dětí
Cyklon v Barmě vážně ohrozil až 2,5 milionu lidí

2,5 miliony lidí potřebují pomoc

Zatím v deltě pracují místní dobrovolnící a humanitární pracovníci společně se záchrannými týmy z Bangladéše, Číny, Indie, Laosu a Thajska. Akutní pomoc podle odhadů OSN potřebuje dva a půl milionu lidí. Organizace odhaduje, že se dostala zatím k méně než čtvrtině z nich.

Cyklón Nargis za sebou nechal podle oficiálních statistik 78 tisíc obětí, dalších 56 tisíc lidí se pohřešuje.

Barmští generálové se stali terčem kritiky mezinárodního společenství právě kvůli neochotě, s jakou vpouštějí představitele humanitárních organizací do země.

Uzavřený režim byl sice ochoten přijmout mezinárodní pomoc, chtěl ji však distribuovat sám. S katastrofou takových rozměrů však nemá žádné zkušenosti, infrastruktura v zemi je navíc zničená.

Média, kterým se podařilo do Barmy dostat, tak popisují dlouhé řady lidí, kteří na silnicích prosí každé projíždějící auto o trochu potravin.

Čtěte také: Chováte se nelidsky, vzkázal Brown barmské juntě

Získáme informace, pomůžeme lépe

Pan Ki-mun se v Barmě vydal i do tábora, kde dočasně bydlí lidé bez přístřeší.
Pan Ki-mun se v Barmě vydal i do tábora, kde dočasně bydlí lidé bez přístřeší. | Foto: Reuters

"Pokud by junta skutečně vpustila všechny humanitární pracovníky do země, situace by se zlepšila v několika ohledech," řekla Aktuálně cz. Veronika Divišová z organizace Člověk v tísni, která již týden v Barmě skrze různé místní prostředníky pomoc distribuuje.

"Konečně by měly být k dispozici informace o tom, jak to vypadá přímo na místě katastrofy. Zatím nepouštěli zahraniční pracovníky na postižená místa," říká Divišová.

"Bude to také znamenat lepší pokrytí podporou: navýší se kapacity. Rovněž přestaneme pracovat v napůl tajném režimu a zvýší se transparentnost pomoci - nebude hrozit, že režim bude pomoc zneužívat a prodávat ji dál."

Nedělní konference v Rangúnu

V neděli se v barmském Rangúnu pod záštitou OSN a Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož je Barma součástí, koná donorská konference, na které junta doufá získat peníze na obnovu země.

Generální tajemník ASEAN Surin Pitsuwan však již oznámil, že státy nebudou ochotny darovat peníze, pokud nebudou moci situaci v postižených oblastech odhadnout samy.

Barma nyní potřebuje údajně 11 miliard dolarů zahraniční pomoci.

 

Právě se děje

Další zprávy