Omámené a ostříhané. Záhadné krádeže vlasů způsobují paniku mezi ženami v Indii

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 4. 8. 2017 6:02
Policie na severu Indie řeší podivné případy. Několik žen ohlásilo, že je neznámý útočník uspal a poté jim ostříhal vlasy. Nikdo záhadného zloděje zatím nespatřil, oběti podávají různá svědectví. V několika indických státech se začíná šířit strach a hysterie. Ženy si útoky vysvětlují různě, mezi lidmi panují fámy o čarodějnicích, nebo dokonce nadpřirozených jevech. Ukradené lidské vlasy mohou mít ale velkou hodnotu na mezinárodním trhu. Indie je jedním z největších exportérů tohoto artiklu. Vlasy indických žen končí nejčastěji v evropských kadeřnických salónech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dillí - Mezi ženami na severu Indie se šíří panika. Místní policie řeší případy krádeží vlasů.

"Uviděla jsem silný záblesk světla a pak jsem upadla do bezvědomí. O hodinu později jsem zjistila, že mi někdo odstřihnul vlasy," vypráví 53letá Sunita Devi ze severoindického státu Harijána.

"Nemůžu spát, ani se na nic soustředit," popsala stanici BBC trauma, kterým se na ní nepříjemný zážitek podepsal.

Sunitin případ není jediný. Zloděj vlasů řádil poprvé před měsícem v sousedním státě Rádžahstán. Případy se v okolí začaly množit a krádež vlasů dokonce nahlásilo i několik žen v metropoli Dillí.

Všechny ženy popisují to samé. Někdo je chytil za rameno, ucítily silnou bolest hlavy a upadly do bezvědomí. Když se probudily, měly ostříhané vlasy.

Sunita pachatele popsala jako staršího muže oblečeného v jasných barvách. Je ale pachatel jen jeden? Některé oběti dokonce tvrdí, že je uspala a ostříhala žena.

Čarodějnice nebo nadpřirozené síly

Kolem incidentů se objevuje spousta nejasností a nabývají tak až na mystičnosti. Nikdo jiný kromě obětí útočníka nikdy neviděl. Přestože byly napadeny u sebe doma, kde s nimi žijí celé rodiny.

Sunita bydlí ve dvougeneračním domě na rušné ulici. Onoho večera, kdy přišla o vlasy, byla v domě ještě její snacha se svým synem. Zrovna se ukládali ke spánku ve druhém patře a nezvaného návštěvníka vůbec nezaznamenali.

Následující večer tak mohl tajemný útočník zasáhnout znovu. Tentokrát o vlasy přišla sousedka a ve městě zavládla panika.

"Po útoku byly tak paranoidní, že jsem jim řekl, ať jedou raději na pár týdnů pryč. Tady v komunitě se šíří strach," popsal situaci tchán druhé oběti. Svou snachu našel večer omráčenou ležet na podlaze koupelny. Přestože byl doma, ani on si záhadného zloděje vlasů nevšiml. Všechny ženy ze své rodiny pak raději poslal k příbuzným do sousedního státu.

Police nemá stopy

Místní policie nemá prakticky nic, čeho by se při vyšetřování ohlášených případů mohla držet. Nahlášenými událostmi se policisté zabývají, ale podle jejich mluvčího v první řadě nabádají obyvatele, aby nevěřili fámám.

Regionem se totiž pomalu šíří hysterie. Lidé vidí za krádežemi vlasů organizované gangy, samozvané šamany, nebo dokonce nadpřirozené síly.

"Čarodějnictví je zcela vyloučeno. Jdeme na to vědecky," ujistil policejní mluvčí Surender Kumar podle indického listu Hindustan Times.

Stejný deník v souvislosti s případy krádeží vlasů připomíná světový a velice výnosný obchod s lidskými vlasy. Jeho součástí je také Indie, která je jedním z největších exportérů tohoto artiklu. 

Obchod s lidskými vlasy

Na mezinárodní trh se například dostávají dlouhé vlasy, které indické ženy obětují bohům v hinduistických chrámech, což je staletá tradice rozšířená takřka po celé zemi.

Indická žena obětující své vlasy.
Indická žena obětující své vlasy. | Foto: Reuters

Podle indického listu získává země každý rok na vývozu vlasů stovky milionů dolarů.

Tuny vlasů indických žen pak končí v kadeřnických salónech po celém světě. Zákazníci toužící po parukách, příčescích a prodloužení svých kštic čekají především v Evropě a ve Spojených státech.

Ustřižené vlasy se myjí, česají a zpracovávají pro další použití.
Ustřižené vlasy se myjí, česají a zpracovávají pro další použití. | Foto: Profimedia.cz

Obchod s vlasy je tak výnosný, že v některých zemích přitahuje kriminalitu. Před čtyřmi lety řádil ve venezuelském přímořském městě Maracaibo gang, který si říkal "Piraňa". Byl postrachem pro ženy s dlouhými vlasy. Jeho členové na ně útočili klidně za bílého dne na ulici, na pláži nebo v obchodním centru, kde jim nelítostně stříhali copy a culíky. Ty nejkvalitnější úlovky pak podle médií prodali třeba za 6000 korun.

Od té doby se ekonomická situace ve Venezuele natolik zhoršila, že s vlasy obchodují samy ženy. Ceny ovšem klesly. Podle agentury Reuters prodávají Venezuelanky svou pýchu v sousední Kolumbii průměrně za pouhých 450 korun.

Kolik vynáší obchod s ukradenými vlasy v Indii, zatím není známo. Policie nejdříve musí zjistit, kdo za tajemnými krádežemi ve skutečnosti stojí.

 

Právě se děje

Další zprávy