Kradou náklaďáky, vydírají farmáře. Z byznysu s avokády tyjí mexické drogové kartely

Simone Radačičová Simone Radačičová
17. 6. 2019 21:09
Přidávají se do salátů, hamburgerů, po celém světě se z nich připravuje oblíbené guacamole. Z pěstování avokád se v Mexiku, odkud se vyváží hlavně do USA, stal výnosný byznys. A rostoucí popularita tohoto ovoce neušla pozornosti mexických drogových kartelů a zločinných band. Avokáda ve velkém kradou nebo vydírají farmáře. Vůbec nejaktivnější jsou v mexickém státě Michoacán, kde se vypěstuje asi 80 procent ze všech avokád v zemi.
Avokádo, ilustrační foto.
Avokádo, ilustrační foto. | Foto: Jan Hejl

Zloději každý den v Michoacánu ukradnou až čtyři kamiony plné avokád. Každý přitom převáží asi osm tun sklizeného ovoce. Lup pak přeprodávají dál. Kam přesně, mexické úřady zatím nevědí, popsal mexický deník Excélsior.

"Je tu asi dvacítka kriminálních skupin, které bojují o teritoria a trhy v Michoacánu. Ani jednomu hráči se zatím nepodařilo získat nadvládu nad ostatními," řekl britskému listu The Guardian Falko Ernst, expert z neziskové organizace Mezinárodní krizová skupina, která se věnuje předcházení konfliktů a jejich řešení. "Avokáda jsou miliardový sektor. Proto jsou pro ozbrojené skupiny atraktivní," dodal.

Rychlého rozvoje avokádového sektoru postupně začaly zneužívat menší ozbrojené bandy. "Už dva lidé dokážou ukrást kamion s avokády. Řidičům bylo řečeno, aby neriskovali své životy a ponechali vozy svému osudu v případě, že jim někdo zahradí cestu nebo jim vyhrožuje," uvedl pro mexický deník Excélsior David Ruiz z mexické asociace pěstitelů a vývozců avokád. Zároveň doplnil, že za podobnými krádežemi mohou stát nejen organizované skupiny, ale i "běžní" lidé.

Svůj příběh španělskému deníku El País vylíčil i jeden dlouholetý distributor avokád, kterému neznámí útočníci zabili syna. "Už jsem šel domů. Když mi zavolali, vrátil jsem se hned do práce. Viděl jsem syna vykrvácet na schodech," popsal Mexičan pod podmínkou anonymity. Jeho šestadvacetiletý syn se prý zatím zaučoval v podnikání. "Po dalších podnikatelích, kteří se pohybují kolem avokád, chtějí výpalné. Po nás zatím ne. Ale některé rozhovory s prostředníky skončily tím, že jako varování nechali pistoli na stole," řekl. "Dřív jsme alespoň věděli, kdo to je. Teď ale ne," řekl listu.

Avokáda přilákala pozornost kriminálních skupin už v 90. letech. Například mocný drogový kartel Jalisco Nová Generace vydělával peníze vydíráním a unášením bohatších farmářů. Pokud jim zemědělci nezaplatili, členové této zločinecké skupiny jim vyhrožovali smrtí.

Avokáda a jejich pěstitelé se tak pro ně vedle drog stali dalším zdrojem jejich příjmů, napsal server InSight Crime. Podobně postupoval i kartel Templářští rytíři.

Vývoz avokád z Mexika za posledních deset let vzrostl čtyřikrát a ze země se do USA loni vyvezla avokáda za 2,5 miliardy dolarů. Plantáže na vodu náročných stromů hruškovců přelahodných, na kterých plody rostou, zároveň škodí životnímu prostředí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy