Žádné slunce a bolesti. Drogový boss Prcek trpí ve vězení, možná chystá další útěk

Foto: Nikdo odtud zatím neutekl. Prohlédněte si vězení, kde skončí drogový král Prcek
Prcek po vynesení trestu s největší pravděpodobností zamíří do vězení ADX Florence v americkém Coloradu, kam jsou posíláni ti nejnebezpečnější zločinci.
Vězení se někdy přezdívá Alcatraz Skalistých hor - s odkazem na bývalé legendární vězení v Kalifornii. Narkobaron Joaquín Guzmán tu zřejmě stráví zbytek svého života.
Věznice byla otevřena v roce 1994 a dodnes se z ní nikomu nepodařilo uprchnout.
Guzmán je přitom známý svými dřívějšími útěky z vězení - v Mexiku se mu to podařilo už dvakrát. Odborníci předpokládají, že tentokrát ale nemá šanci.
Foto: Profimedia.cz
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
28. 5. 2019 20:29
"Je doslova hysterický," popisuje stav vězněného drogového krále Joaquína Guzmána jeden z jeho právníků. El Chapo neboli Prcek, bývalý šéf mocného mexického kartelu Sinaloa, si prostřednictvím svých advokátů stěžuje na těžké podmínky v nejpřísněji střeženém křídle americké věznice na Manhattanu.

Už dva a půl roku žije Prcek, který byl kdysi díky prodeji drog jedním z nejbohatších lidí planety, v cele o velikosti tři krát dva a půl metru, bez oken, zato s neustále zapnutým umělým osvětlením. Za celou dobu nebyl na čerstvém vzduchu nebo na slunečním světle.

Všechny telefonní hovory a jakákoliv pošta jsou monitorovány. Do styku může přijít jen se svými právníky. S nikým jiným nemá povoleno komunikovat. A podle nich jednašedesátiletý Guzmán trpí psychickými problémy a poruchami spánku. Klimatizace v jeho cele je tak hlasitá, že si Prcek na noc dává do uší kuličky toaletního papíru. Pak si každý den stěžuje na bolesti hlavy a uší.

Tým jeho obhájců proto poslal k soudu žádost, aby jejich klient mohl každý týden alespoň dvě hodiny cvičit venku. Podmínky, ve kterých Guzmán žije, jsou podle nich "krutým a neobvyklým trestem", cituje americký deník Washington Post z jejich žádosti.

Soud má týden na odpověď, státní zástupci se ale podle amerických médií obávají, že Prcek chce zmírnit podmínky kvůli tomu, že plánuje další útěk.

Cesta ven v dodávce i tunelem

Dva útěky z přísně střežených věznic ho totiž nechvalně proslavily. Guzmána coby šéfa nejmocnějšího drogového kartelu Sinaloa se mexické i americké úřady snažily lapit celých 20 let. Poprvé ho dopadly v roce 1993 v Guatemale a převezly do mexického vězení, jeho obchod ale prosperoval dál. Když ho Mexiko na základě dohody mělo vydat do USA, naplánoval svůj první útěk.

Z věznice s maximální ostrahou v mexickém státě Jalisco se mu v roce 2001 podařilo uprchnout v dodávce, která vozila prádlo. Podle policejního vyšetřování se na jeho útěku podílelo celkem 78 lidí. Kromě řidiče dodávky s prádlem skončil ve vězení i ředitel věznice. Guzmánovi se údajně podařilo ovlivnit skoro všechny zaměstnance. Poskytovali mu veškerý komfort, pašovali dovnitř i ven jakékoliv zboží. Guzmán údajně podplatil i místní policii, aby pátrala pomalu a dala mu na útěk alespoň 24 hodin.

Znovu ho zadrželi v roce 2014 a uvěznili ve federálním vězení s maximální ostrahou ve státě Mexiko, a to v mnohem přísnějších podmínkách, kde byl celou dobu na samotce. Uprchl o rok později. Tentokrát skrze 1,5 kilometru dlouhý podzemní tunel, který začínal v jeho cele na místě sprchy a končil na stavbě ve městě. Ani tehdy nemohl utéct sám. Tunel byl 10 metrů pod zemí, byl v něm žebřík, osvětlení, a policie v něm našla dokonce i motorku.

Dostat se ke svědkům

Není proto divu, že tentokrát Guzmánovi není povolena žádná komunikace s venkovním světem. Státní zastupitelství je podle listu Washington Post přesvědčeno, že Prcek se jen snaží najít možnost, jak buď naplánovat další útěk, nebo nějakým způsobem kontaktovat a ovlivnit svědky v jeho kauze. Letos v únoru byl sice shledán vinným z rozsáhlého pašování drog, členství ve zločinecké organizaci, držení střelných zbraní a praní špinavých peněz. Výši trestu se má ale dozvědět až koncem června. Podle právních expertů půjde nepochybně o doživotí.

Jeho právníci argumentují tím, že jednašedesátiletý Guzmán se zatím v newyorské věznici choval bezproblémově. "Ale teď stačí jen to, že požádá o balenou vodu a čerstvý vzduch, a je obviněn z plánování útěku. Navzdory nulovým důkazům," stěžují si.

Prcek před sebou navíc nemá lepší vyhlídky. Po vynesení rozsudku ho nejspíš čeká převoz do nejpřísněji střežené americké vesnice ve státě Colorado. Mexický narkobaron skončí na místě vyhrazeném pro obzvlášť nebezpečné zločince. Věznici se říká Supermax, ale častěji se jí přezdívá Alcatraz Skalistých hor. Svůj trest si tu odpykává 400 vězňů, například atentátník Ted Kaczynski, zvaný Unabomber, čečenský útočník na bostonský maraton Džochar Carnajev nebo terorista Zacarias Moussaoui, který se podílel na přípravě útoků z 11. září 2001.

Zbytek života bez lidského kontaktu

Guzmán bude i v coloradské věznici na samotce, a to ne o moc větší, než má k dispozici teď na Manhattanu. Cely mají rozměry 2,1 na 3,7 metru, mají zpevněné betonové zdi a malé okénko s minimálním výhledem. Stravu dostávají přímo v cele, kde také jedí jen necelý metr od záchodu. Kontakty s návštěvami, které jsou povoleny jen výjimečně, probíhají výhradně přes silné bezpečnostní sklo. Slovně komunikovat s dozorci tam vězni mohou nanejvýš jednou či dvakrát týdně.

Joaquín Guzmán léta působil jako šéf rozsáhlého podsvětí, které je zodpovědné za největší import drog do USA. Za více než dvacet let vydělal přes 14 miliard amerických dolarů. Je ale také kriminálník a vrah, který si na likvidaci nepřátel najímal soukromou armádu zabijáků. Během soudního procesu zaznívala svědectví o brutálních vraždách a mučení nepohodlných osob a soupeřů v drogovém byznysu.

Video: Podívejte se na záběry ze zadržení Joaquína Guzmána

Video záběry ze zadržení drogového bosse Guzmána, přezdívaného El Chapo (prcek). | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy