Hluboký problém Sputniku V. "Slovenská" šarže se k Čechům nesmí dostat, tvrdí manažer

Je velmi těžké říct, co by mohly údajně jiné šarže ruské vakcíny Sputnik V člověku způsobovat. Některé padělky léčiv obsahují jen fyziologický roztok. Ten vám neublíží, ale ani nepomůže. Různé šarže by ale také mohly mít jinou účinnost nebo člověka ohrožovat. Takový lék se pak nesmí k pacientovi dostat, uvádí pro Aktuálně.cz Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Život v pandemii - Jakub Dvořáček o výrobě ruské vakcíny Sputnik V | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Výrobní závody vakcíny Sputnik V proti covidu-19 se podle Dvořáčka v současnosti nachází v Rusku nebo Indii. Moskva už také jedná o dalších výrobních místech v Číně.

"Hodně firem už vyrábí vakcíny na několika kontinentech. Nicméně je to extrémně náročné na udržení kvality," uvádí Dvořáček. "A aby to dobře fungovalo, výrobce musí mít nastavené perfektní mechanismy, které budou garantovat to, že všude bude výroba probíhat ve stejné kvalitě a za stejných standardů," dodává.

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv v minulém týdnu oznámil, že do země dorazily z Ruska vakcíny s patrně jinými vlastnostmi, než které deklarovaly studie. Za takovými dodávkami nemusí podle Dvořáčka stát jen problém ve výrobě v ruských závodech.

"Kvalita výroby je především o čistotě provozu a zabezpečení, že všechny procesy jsou opravdu bezproblémové. Ale pokud má látka jiné složení, tak si myslím, že problém může být mnohem hlubší," míní Dvořáček. "Myslím si, že v momentě, kdy už jsou takto jasné znaky, že tam dochází k určitým pochybením, může být problém takovou vakcínu vůbec registrovat," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Dvořáček také zmiňuje, zda by Rusko bylo schopno vakcínu i po jejím případném schválení Evropskou lékovou agenturou do jednotlivých zemí dodat.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy