Vrstva "špinavých lžic". Mladí Jihokorejci se snaží vymanit z chudoby, žijí v kójích

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 11. 2019 19:24
Pětadvacetiletý jihokorejský student Hwang Hyeon-dong žije v hlavním městě Soulu v kóji o rozloze pouhých 6,6 čtverečního metru. Měsíčně za ni platí 350 tisíc wonů, zhruba necelých sedm tisíc korun. Uvnitř malého prostoru, ve kterém je těžké se mezi rozestavěným základním nábytkem i otočit, sní o lepším životě.

K dispozici má postel, nad ní rozvěšené oblečení, a naproti úzkou skříň a stolek s počítačem a židlí, která se kvůli nedostatku místa zadní stěnou dotýká matrace na lůžku. Kuchyň a koupelna je v komplexu nedaleko univerzitního kampusu společná. K jídlu bývá převážně rýže s čímkoliv.

Hwang pochází z chudé rodiny, tzv. "špinavých lžící". Doufá, že po studiu si najde dobré zaměstnání a vypracuje se mezi bohatší vrstvu - zlaté lžíce. Jenže naděje ho postupně opouští, spílá prezidentu Mun Če-inovi za to, že neplní své sliby zmenšit propast mezi jednotlivými sociálními vrstvami.

Koncept špinavých a zlatých lžící v Jižní Koreji platí už řadu let, teprve nedávno se však stal úderným politickým tématem. Hlavním problémem je, že dostat se z chudé vrstvy nahoru je čím dál těžší. Nůžky mezi sociálními vrstvami v Jižní Koreji se rozevírají víc a víc.

Nejvyšší příjmová skupina nyní vydělává 5,5krát více než ta nejnižší, před nástupem Muna do úřadu v roce 2017 to bylo "jen" 4,9krát. Deklarované změny proto působí na pozadí skutečného dění, včetně korupčního skandálu ve vládě, neuvěřitelně.

"Pokud se budu snažit dostatečně tvrdě a získám dobrou práci, budu si někdy moci dovolit dům?" ptá se tak dnes s pochybami v hlase Hwang. "Dokážu někdy zúžit nůžky, které jsou už tak moc rozevřeny?"

Podobně mluví i o rok starší Kim Jae-hoon, další z lidí bydlících v drobných ubytovacích zařízeních, která dříve sloužila jen jako dočasné studovny, kde se mohli studenti na chvíli zavřít a naučit se na zkoušku. Dnes v nich dlouho bydlí mladí Jihokorejci, kteří si nic jiného dovolit nemohou.

Hwang si pořizuje fotografii pro životopis, aby získal dobrou práci.
Hwang si pořizuje fotografii pro životopis, aby získal dobrou práci. | Foto: Reuters

"Nemůžu si stěžovat, že máme rozdílné startovací pozice," řekl Kim Jae-hoon agentuře Reuters. "Ale rozčiluje mě, že jsou tu lidé, kterým se pomáhá víc. Je v pořádku, že někdo mohl studovat, když já musel pracovat, ale skutečnost, že dostávají pomoc navíc, mě rozčiluje," vysvětluje mladík, který si musí na živobytí přivydělávat coby číšník.

Naráží tak například na aféru, kvůli které musel odstoupit někdejší ministr spravedlnosti Cho Kuk, když se ukázalo, že i s manželkou, vysokoškolskou profesorkou, v roce 2015 využili svého vysokého postavení, aby protlačili svoji vlastní dceru na lékařskou fakultu.

Prezident přichází o podporu

Skandál vedl k jedněm z nejrozsáhlejších protestů proti vládě prezidenta Muna, který v předvolební kampani sliboval sociální a ekonomickou spravedlnost.

Nyní hlava státu přichází o příznivce, ve věkové skupině mezi 19 a 29 lety Mun ztratil polovinu svých voličů. V červnu 2017 ho podle průzkumu Gallup Korea volilo 90 procent mladých lidí, v letošním říjnu ho podporuje už jen 44 procent z nich.

Kim Jae-hoon na cestě do školy.
Kim Jae-hoon na cestě do školy. | Foto: Reuters

Nespokojené mladé generaci se nelíbí, že potomci bohatých se s pomocí svých vlivných rodičů tlačí ještě více do předstihu před ostatní a že tvrdá dřina a studia chudším vrstvám lepší budoucnost bez řádných konexí zajistit vůbec nemusí.

"Prezident Mun hovořil o rovných příležitostech, vyrovnání hracího pole a spravedlnosti. Ale mám pocit zrady, protože současná situace se značně liší od toho, co sliboval," říká Hwang, který Muna před dvěma lety volil.

Zářijový průzkum citovaný agenturou Reuters ukázal, že tři čtvrtiny ze 3289 dotazovaných lidí věří, že pro úspěch dětí je důležitý původ jejich rodičů.

Prezident Mun přitom minulý týden v televizi sám připustil, že své voliče zklamal.

Hwang Hyeon-dong při obědě s rodinou v Guri.
Hwang Hyeon-dong při obědě s rodinou v Guri. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy