Washington - Zmrzlý povrch největšího Saturnova měsíce Titanu patrně ukrývá oceán vody.
Na základě dat získaných ze sondy Cassini k tomu dospěli vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).
Zjištění připojuje Titan na krátký seznam míst, jako je Jupiterův měsíc Europa a Saturnův menší měsíc Enceladus, u nichž vědci předpokládají, že mohou ukrývat podzemní moře.
Důkazy pro oceán pod povrchem Titanu byly získány během šesti přeletů sondy Cassini nad Titanem v letech 2004 až 2011.
Během nich vědci měřili jemné změny výšky rádiových signálů procházejících mezi sondou a Zemí, aby zjistili, do jaké míry Saturnova gravitace Titan ovlivňuje. Poté vytvořili počítačové modely, které by vysvětlily desetimetrovou odchylku. Čím pevnější by byl vnitřek měsíce, tím méně by na něj působila gravitační síla Saturnu.
"Toto měření je dost průkazné pro existenci vnitřního oceánu," potvrdil hlavní výzkumník Luciano Iess, z Římské univerzity La Sapienza. "Přítomnost vody automaticky neznamená přítomnost života, ovšem Titan má mnoho zajímavých složek - uhlovodíky, koloběh vody a hustou atmosféru."
Vědci netuší, zda je oceán na Titanu v kontaktu s horninou, možným zdrojem minerálů a dalších komponentů, o nichž se předpokládá, že jsou potřebné pro život. Podle zjištění sondy Cassini předpokládaný oceán na Titanu leží asi 100 kilometrů pod povrchem.