Zvrat: Za smrtící střevní nákazu mohou německé fazole

ČTK ČTK
5. 6. 2011 20:34
V Německu pěstované fazolové výhonky jsou pravděpodobným zdrojem střevní nákazy způsobené bakterií E.coli
Foto: Reuters

Berlín - V Německu pěstované fazolové výhonky jsou pravděpodobným zdrojem nebezpečné střevní nákazy způsobené bakterií E.coli, která si zatím vyžádala 22 obětí.

Další překvapivý zvrat ve vývoji kolem smrtící infekce potvrdil na tiskové konferenci v Hannoveru dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann. Definitivní výsledky testů mají být k dispozici v pondělí, přesto jsou prý dosavadní nepřímé důkazy tak přesvědčivé, že Lindemann obyvatele vyzval, aby se výhonkům, které se často používají v míchaných salátech, vyhnuli.

Podle agentury DPA spadá podezření na 18 směsí s výhonky, například s výhonky fazolí, brokolice, hrachu, česneku, čočky, ředkviček a dalších. Některé podezřelé výhonky prý pocházejí ze zahraničí, úřady ale nesdělily, z jakých zemí.

Dolnosaský ministr zemědělství uvedl, že úřadům se v posledních hodinách podařilo získat řadu indicií, které ukazují na to, že nákaza se rozšířila z výhonků dodávaných firmou z obce Bienenbüttel v Dolním Sasku. Podle Lindemanna jde o přinejmenším jeden z pravděpodobných zdrojů nákazy.

Společnost prodává řadu druhů směsí s výhonky do restaurací a dalších podniků především v severním Německu. Německé úřady přišly podle Lindemanna na to, že v řadě restaurací, v nichž se lidé nakazili, se podávaly právě saláty dodávané touto firmou. Společnost musela zastavit svůj provoz a směsi, které dodává, jsou stahovány z trhu. S vyšetřovateli prý firma spolupracuje.

Původně byly za zdroj infekce šířící se po Evropě určeny salátové okurky ze Španělska. Tuto hypotézu posléze odborníci vyvrátili, což vedlo k hlasitým protestům Španělů, kteří se dožadují kompenzace za ztráty svých zemědělců.

Počet obětí infekce v Německu zatím stoupl na 21, řada dalších pacientů je v ohrožení života. Při návštěvě univerzitní nemocnice v Hamburku to řekl Reinhard Burger, ředitel Institutu Roberta Kocha.

Burger dále uvedl, že v celém Německu je registrováno 1526 případů nákazy bakterií zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC). U 627 pacientů byl diagnostikován nebezpečný hemolyticko-uremickým syndrom, jenž může vést k selhání ledvin.

Podle evropských zdravotních činitelů citovaných BBC šíření infekce, která zatím vedle Německa zasáhla 12 dalších zemích, postupně zpomaluje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy