Živě z Íránu: Dva měsíce po volební bouři přišel klid

Václav Zeman
21. 8. 2009 9:00
Zemi ale hrozí, že mladí lidé zklamaní z povolebních událostí budou houfně odcházet
Poklidné ulice v Teheránu
Poklidné ulice v Teheránu | Foto: Václav Zeman

Teherán (od našeho spolupracovníka) - Nad velkým teheránským náměstím pojmenovaným podle ajatolláha Chomejního zapadá slunce. Po kruhovém objezdu se každou vteřinou řítí stovky aut a motocyklů, chodci spěchají do podchodu metra.

Dva měsíce předtím se tu scházely statisíce lidí z celého Íránu, aby demonstrovaly proti výsledkům prezidentských voleb. Dnes je tu stejně jako ve zbytku země víceméně ticho po pěšině.

Mladí lidé, kteří se bouřili proti údajně zmanipulovaným volbám, ve kterých současný prezident Mahmúd Ahmadínežád porazil jejich favorita Míra Hosejna Musávího, jsou zklamaní a frustrovaní, ale k dalším protestům se v nejbližší době zřejmě nevzchopí.

Mezi lidmi, kteří stáli v čele největších nepokojů v zemi od roku 1979, dnes převládá bolest a zmar.

Rozpor v číslech

Íránský deník Sarmaji v těchto dnech přinesl zprávy o tom, že demonstrace, které se odehrály po červnových prezidentských volbách, si vyžádaly 69 obětí. List uvedl jména mrtvých i 220 lidí, kteří stále zůstávají ve věznicích.

Vládnoucí režim však přiznal jen 20 mrtvých a jedinou sebereflexí bylo propuštění a zatčení šéfa vazební věznice v Kahrizaku, generála Ismáíla Ahmadí Moghaddama. V této věznici bylo prokázáno bití a mučení zadržovaných demonstrantů.

Sedmadvacetiletá Íránka Eli volila opozici, ale k příštím volbám už nepůjde. Stejně se nic nezmění, říká.
Sedmadvacetiletá Íránka Eli volila opozici, ale k příštím volbám už nepůjde. Stejně se nic nezmění, říká. | Foto: Václav Zeman

Rezignace

Při návštěvě jakéhokoli z větších íránských měst brzy potkáte studenta nebo mladého člověka, který volil proti současnému prezidentovi a je z výsledků voleb rozhořčen. Rád se s vámi dá do řeči a zanadává si na poměry. Tam ale většinou protest končí.

"Náš prezident je zlý člověk. Nesouhlasím s ním ve spoustě věcí, ale u voleb jsem nebyla. Stejně se nic nezmění," říká nám při výstupu na úbočí hory Tokchal, která se tyčí nad Teheránem, sedmadvacetiletá Íránka Eli.

Blogy Igora Blaževiče
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Několik jejích přátel policisté při demonstracích zavřeli. Dnes už jsou všichni propuštěni. Ona sama k volbám brzy přestala chodit, protože se bála.

"Jsem zklamaná z toho, co se tady děje, ale nevěřím, že tu v blízké budoucnosti může být něco jinak," říká Eli.

Raději odejdu

"K volbám přišlo asi padesát milionů lidí. Myslím si, ze příště bude účast o dost menší, tak maximálně třicet milionů. A navíc si nemyslím, že by v příštích volbách dovolili Musávímu opět kandidovat," říká mladý Mahmed, který prodává v teheránském bazaru.

Jeho odhad potvrzuje i čerstvá zpráva íránské státní agentury IRNA. Ta cituje ředitele politického oddělení vlivných Revolučních gard Jadolláha Džavaního. Podle něj by měl být neúspěšný volební kandidát Mír Hosejn Músáví co nejdříve postaven před soud.

Společně s dalším poraženým kandidátem Mehdím Karrúbím a bývalým prezidentem Muhammadem Chatámím jsou obviňováni z podněcování převratu v Íránu. Gardy očekávají, že budou zatčeni, souzeni a potrestáni, aby se tomuto "spiknutí"zamezilo.

Povolební Írán
Povolební Írán | Foto: Reuters

"Jen co dostuduji, chystám se odjet pryč. Dnešní Írán není zemí, ve které bych chtěl dál žít," říká u mešity v Isfahánu student medicíny Saíd.

Prezident Ahmadínežád sice ve své inaugurační řeči věnoval několik minut studentům a označil je za "kapitál íránské společnosti," ale mezi mladými přesto stále bublá nespokojenost. A to je pro vládce země, kde je průměrný věk obyvatelstva 27 let, dost výstražná zpráva.

Írán tak mohou čekat dva znepokojivé scénáře. Buď se mladí Íránci v brzké době opět zmobilizují a povstanou proti nemilovanému vládci, nebo začnou ze země hromadně odcházet.

Tak jako Saíd.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy