Nobelova cenu míru pro EU. Další, o kterou se svede boj

Martin Novák Martin Novák
12. 10. 2012 11:40
Ocenění padlo za prosazení trvalého míru v Evropě a za sjednocení kontinentu
Foto: Reuters

Oslo - Euroskeptici a odpůrci evropské integrace nebudou mít z letošního udělení Nobelovy ceny míru radost. Dostala ji Evropská unie.

Za úspěšný boj o demokracii a lidská práva, za usmíření v Evropě a sjednocení kontinentu. Výbor pro udílení ceny vyzdvihl zejména roli Německa a Francie. Letos je tomu 60 let, co vznikl původní předchůdce EU, Evropské společenství uhlí a oceli.

Rozhodnutí pětičlenného výboru, v jehož čele stojí stávající generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland, bylo tentokrát jednomyslné. Jagland ještě před vyhlášením výsledku řekl deníku Aftenposten, že očekává tentokrát velké diskuse a kontroverze.

Samotné Norsko není členem Evropské unie.

"Evropa prošla ve dvacátém století dvěma válkami a míru jsme dosáhli díky Evropské unii. Evropská unie je největším mírotvorcem historie," reagoval na ocenění prezident EU Herman van Rompuy.

Nobelova cena míru.
Nobelova cena míru. | Foto: Reuters

"Je správné, že dostalo ceny dlouholetého úsilí Evropanů a jejich vůdců o udržení trvalého míru na kontinentě, který má za sebou tolik válek," řekl bývalý francouzský prezident Giscard d'Estaing.

"Je to zároveň motivace a závazek - také pro mě osobně," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Rozhodnutí Nobelova výboru vítá i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je zastáncem evropského integrace. Mírovou podstatu EU vyzdvihuje, i když základy Unie byly průmyslové.

"Je to spravedlivé rozhodnutí. EU je bezesporu velké mírové dílo, a bylo to tak od počátku," řekl Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Prvním výstřelem z tábora euroskeptiků jsou slova europoslance za Stranu nezávislosti Velké Británie Nigela Farageho: "Vypadá to, že Norové mají dobrý smysl pro humor. Evropská unie přinesla milionům lidí chudobu a nezaměstnanost," řekl agentuře Reuters.

Dodal, že cená nadává smysl i kvůli tomu, že prezident Evropské unie Herman van Rompuy loni podporoval válku v Libyi a zásah NATO v této severoafrické zemi.

Foto: Reuters

Není to poprvé, co vítězný laureát vyvolá patrně velmi emotivní diskuse. Příkladem je rok 1994, kdy cenu získal šéf Organizace pro osvobození Palestiny Jásir Arafat. Kritici to označili za ocenění terorismu, ačkoliv Arafat byl oceněn spolu s izraelskými politiky Jicchakem Rabinem a Šimonem Peresem za to, že podepsali v září 1993 historickou mírovou smlouvu.

Odpůrce teorie o globálním oteplování konsternoval fakt, že za rok 2007 získal cenu bývalý americký viceprezident Albert Gore za svou snahu o snižování emisí.

Kritici Baracka Obamy zase zpochybňovali jeho ocenění v roce 2009, kdy po roce ve funkci amerického prezidenta podle nich nic zásadního nevykonal.

Foto: Reuters

Před rozhodnutím analytici spekulovali, že po mnoha letech by mohla cena putovat do Ruska. Nikoliv však pro vězněné punkerky Pussy Riot, ale pro hnutí Memorial, které několik let hájí lidská a občanská práva v zemi a dává dohromady obrovský archiv o zločinech a obětech stalinismu.

Dalším ruským kandidátem byla nezávislá rozhlasová stanice Echo Moskvy. Posledním Rusem, který cenu dostal, byl v roce 1990 sovětský vůdce Michail Gorbačov. Výbor ocenil jeho reformy.

Mezi navrženými osobnostmi byli letos také bývalý americký prezident Bill Clinton a německý exkancléř Helmut Kohl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy