Washington/Damašek - Útok USA, Velké Británie a Francie zřejmě začne v nejbližších dnech. Zástupci spojenců o tom informovali syrskou exilovou opozici.
Americký ministr obrany Chuck Hagel zároveň řekl, že armáda je připravena k okamžitému úderu, pokud obdrží rozkaz od prezidenta Baracka Obamy.
Spojené státy nepochybují o tom, že syrský režim prezidenta Bašára Asada použil v Damašku chemické zbraně.
Prezident Obama se bude chtít vyhnout dlouhodobému a drahému angažmá, cílem operace není "změna režimu" neboli svržení Bašára Asada.
Mluvčí Bílého domu Jay Carney v úterý řekl, že se rozhoduje o různých možnostech, ani jedna z nich prý ale není změna syrského režimu. "Nejde o změnu režimu, ale o to, jak zareagovat na zjevné porušení mezinárodní zvyklosti, která zakazuje používání chemických zbraní," řekl Carney. Sdělil rovněž, že Spojené státy mají stále více možností, nejen vojenskou.
Zatím ale nikdo oficiálně nepotvrdil, zda minulou středu na okraji Damašku skutečně některá z bojujících stran nasadila nervové plyny. Inspektoři OSN v pondělí v několika místech odebrali zasaženým lidem krev a nasbírali vzorky, které budou analyzovat.
Syrská vláda rozhodně popírá, že by nasadila chemické zbraně. Obviňuje rebely, že sami použili plyn, aby vyvolali mezinárodní intervenci. Americké zpravodajské služby pochybují o tom, že rebelové disponují zbraněmi, jako jsou sarin nebo nervový plyn VX.
Proti intervenci se rozhodně staví Asadovi spojenci Rusko a Írán. Oba státy vyhrožují katastrofálními následky pro celý Blízký východ.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně v pondělí uvedl, že Moskva nebude vojensky bránit syrský režim. Teherán se v tomto směru zatím nevyjádřil.
Vysoce postavený představitel OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman vyzval v Teheránu íránské představitele, aby přesvědčili syrskou vládu k mírovým hovorům s opozicí v Ženevě.