Generál Akin Öztürk, který býval velitelem tureckého letectva, se vyšetřovatelům přiznal, že stál za pátečním pokusem o státní převrat. Uvedla to státní agentura Anadolu. Podle soukromé televizní stanice Habertürk se ale generál nepřiznal a naopak uvedl, že se převratu snažil zabránit.
Jakou přesně sehrál v událostech z pátku na sobotu roli velitel základny, zatím není jasné, uvedla agentura AP. Objevily se však informace, že díky tankovacímu letadlu, které ze základny odstartovalo a ve vzduchu doplnilo palivo stíhačkám F-16, mohly stroje pučistů zůstat déle ve vzduchu.
Na tureckou leteckou základnu Inçirlik dnes dorazila skupina státních zástupců, kteří vyšetřují pokus o převrat. Informovala o tom turecká státní agentura Anadolu.
Velitel letecké základny Bekir Ercan Van je jedním z mužů, kteří byli po pátečním zmařeném pokusu o puč zadrženi.
Z Inçirliku startují letadla mezinárodní koalice do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii a v Iráku.
Evropská unie jednoznačně odsuzuje nedávný pokus o vojenský puč v Turecku, dává ale zároveň najevo, že jeho důsledkem nesmí být odklon země od demokracie a od ochrany demokratických hodnot.
Na okraj jednání ministrů zahraničí zemí EU to novinářům řekl český ministr Lubomír Zaorálek s tím, že právě v současné složité době je po neúspěšném puči důležité, aby měl v Turecku každý nárok na spravedlivý soud.
Útočník podle tureckých médií vtrhl do Candasovy kanceláře, odkud se pak ozvala střelba. Motiv činu zatím není znám.
Candas je členem Lidové republikánské strany (CHP), která je nejsilnější opoziční formací v Turecku a vymezuje se proti prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. CHP ale stejně jako ostatní opoziční strany jednoznačně odsoudila pokus o puč.
#İstanbul#ŞişliBelediyesi'nde imardan sorumlu belediye başkan yardımcısı #CemilCandaş başından vuruldu. pic.twitter.com/fq9RRgyYwd
— mehmet amed (@matadoramed) July 18, 2016
Neznámý pachatel dnes střelil do hlavy místostarostu istanbulské čtvrti Sisli Cemila Candase.
Politik byl hospitalizován a je v kritickém stavu. S odvoláním na místní média to uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda incident má souvislost s neúspěšným pokusem o vojenský převrat v Turecku.
Bojové operace proti teroristické skupině Islámský stát situace v Turecku neohrozila. Agentuře DPA to dnes řekl šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford. V náletech na pozice islamistů v Sýrii dnes podle DPA pokračují americké i německé síly, které působí na turecké základně Inçirlik.
"Jsme optimističtí, že nemáme kvůli pokusu o puč žádné narušení operací," řekl Dunford. Po pátečním pokusu o vojenský převrat Turecko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro vojenská letadla, americká armáda však už v neděli informovala o tom, že operace ze základny Inçirlik byly obnoveny.
Všem státním zaměstnancům v Turecku byla do doby dalšího oznámení pozastavena veškerá placená dovolená. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na místní tisk.
Kdo je klerik Fethullah Gülen, nepřítel číslo jedna prezidenta Erdogana? Dřív přitom býval jeho spojencem.
Turecký veřejný nepřítel číslo jedna Fethullah Gülen byl spojencem prezidenta Erdogana. Kdo je tento tajemný klerik? https://t.co/91mGDwvrvS
— Marek Hudema (@Marek_Huhu) July 18, 2016
Řecký soud odročil o tři dny řízení o vydání osmi tureckých vojáků, kteří po neúspěšném puči uprchli ve vrtulníku do Řecka.
Všichni vojáci tvrdí, že nevěděli, že je v Turecku puč, a že nebyli jeho účastníky.
Jejich právnička Vasiliki Marinakiová řecké televizi Skai řekla, že muži plnili rozkaz nadřízených přepravovat raněné z istanbulských ulic.
"To dělali, dokud se nedostali do palby policistů. Nevěděli, že se odehrává puč, a nebyli do něj zapojeni," řekla Marinakiová.
Eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn se domnívá, že turecká vláda využívá zátahů proti osnovatelům puče k likvidaci svých odpůrců. Podle něj byly seznamy osob k zatýkání zřejmě připraveny už před pučem.
Kreml je znepokojen neklidnou situací kolem ruských hranic a přijímá "příslušná opatření".
Novinářům to v Moskvě řekl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Reagoval na nedávný pokus o puč v Turecku a na střelbu v kazašském Almaty a v arménské metropoli Jerevanu.
"Tento neklid nedaleko od našich hranic nás samozřejmě znepokojuje," řekl mluvčí. "S přihlédnutím k informacím, které dostáváme, přijímáme příslušná opatření," uvedl bez dalšího upřesnění.
"Byli bychom rádi, kdybychom za našimi hranicemi měli prosperující, stabilní a předvídatelné sousedy," konstatoval Peskov.
Americký ministr zahraničí John Kerry v Bruselu jednal s šéfkou diplomacie EU Federicou Mogheriniovou. Shodli se, že turecká vláda musí respektovat lidská práva.
'No excuse' for Turkey to abandon rule of law: EU's Mogherini https://t.co/W6fJvaW0ie pic.twitter.com/IwdOU4NaxL
— Reuters Top News (@Reuters) July 18, 2016
Puč v Turecku je dalším varováním: jedině jednotná Evropská unie může přežít. Držet při sobě, pěstovat demokracii, nehádat se, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.
Připomeňme, že dohoda Evropské unie a Turecka je klíčovým nástrojem při řešení migrační krize, po jejím uzavření letos v březnu počet uprchlíků připlouvajících do Evropy z Turecka přes Řecko klesl na pouhý zlomek množství z konce loňského a začátku letošního roku.
K pokusu o vojenský převrat došlo v pátek v noci. Projděte si sled událostí minutu po minutě.
Turecký premiér tlačí na Spojené státy ve věci vydání klerika Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní z přípravy pátečního puče.
"USA jsou naším strategickým partnerem, ale říkáme, že máme dokumentační důkazy o přípravě spiknutí proti naší vládě. Zklamalo by nás, kdyby nás naši přátelé žádali, abychom důkaz ukázali, když jeden člověk usiloval o svržení naší vlády," sdělil Yildirim.
Nepodařený pokus o puč neovlivní letošní dohodu Ankary a EU o vracení migrantů. Uvedlo to dnes německé ministerstvo zahraničí.
"Turecko bylo odhodlané plnit migrační dohodu před pokusem o převrat a my nemáme žádné náznaky z žádné z diskusí, které jsme vedli během víkendu a dnes, že by se na tomto postoji (Ankary) něco změnilo," uvedl mluvčí.
Video zachycuje vojáky, jak během páteční noci obsadili sídlo turecké státní televize TRT.
@mashable: CCTV footage of TRT World being taken off air by armed soldiers during the failed coup attempt https://t.co/0GOu8CqlK7
— Embedded Video (@EmbeddedVideo) July 18, 2016
Premiér Yildirim se vyjádřil i o zavedení trestu smrti. Podle něj země nemůže v této věci udělat ukvapené rozhodnutí. Znovuzavedení trestu smrti v Turecku by vyžadovalo změnu ústavy, píše Reuters.
Turecká vláda má k dispozici dokumenty dokazující, kdo je odpovědný za pokus o puč. Řekl to turecký premiér Binali Yildirim.
Výslechy generálů už začaly. Yildirim potvrdil, že byli z funkcí odvoláni vysocí pracovníci státní správy.
Podle premiéra existují dokumentu usvědčující pučisty. Yildirim slíbil, že při "vyřizování účtů" bude dodržen zákon. Prohlásil to v době, kdy ministři zahraničí Evropské unie a USA vyzvali Turecko k respektování zákona.
Premiér Binali Yildirim oznámil, že při pokusu o puč zemřelo 208 lidí. Mezi nimi bylo 60 policistů, tři vojáci a 145 civilistů.
Dodal, že zatčeno je celkem 7543 lidí, z toho 6038 vojáků, informuje agentura Reuters.
Připomeňme, že po nepovedeném armádním převratu někteří obyvatelé Turecka v ulicích lynčovali vojáky, kteří se puče účastnili.
Turecký premiér Binali Yildirim řekl, že by se občané měli zdržet jakýchkoliv snah o násilné trestání vojáků.
Yildirim zároveň dodal, že turecký finanční systém funguje hladce a centrální banka je připravena, pokud bude potřeba, přijmout odpovídající opatření.
Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že Spojené státy podporují, aby byli iniciátoři puče přivedeni k soudu.
Kerry zároveň Turecko varoval, aby v obnovování pořádku po puči "nezašlo příliš daleko."
John Kerry připomněl, že Severoatlantická aliance je založena na demokratických hodnotách. NATO proto podle něj bude bedlivě sledovat, co se v Turecku děje.
Pokud by se Turecko rozhodlo znovuobnovit trest smrti, znamenalo by to podle německé vlády ukončení rozhovorů o přistoupení země do EU.
"Německo a další členské státy EU mají jasnou pozici: Kategoricky odmítáme trest smrti," řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.
Obdobně se vyslovila i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Žádná země, která by měla uzákoněný trest smrti, se podle ní nemůže stát členem evropského společenství.
Dopoledne se v Bruselu shodli ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se svým americkým kolegou Johnem Kerrym, že Turecko musí po nedávné porážce puče udržet právní stát a vysokou úroveň demokracie.
Turecko je dlouholetým kandidátem na členství v Unii. Rozhovory o přistoupení se zintenzivnily po jarní dohodě mezi EU a Ankarou, která přispěla k uzavření balkánské migrační trasy.
#BREAKING Turkey reinstating death penalty would end EU accession talks: Germany
— AFP news agency (@AFP) July 18, 2016
Doporučení krizového štábu necestovat kvůli pokusu o puč do některých částí Turecka zůstává v platnosti. Po poradě pracovní skupiny na ministerstvu zahraničí to sdělila mluvčí úřadu Irena Valentová.
Češi by se měli nadále vyhnout Istanbulu, Ankaře a jihovýchodní části Turecka. Ministerstvo turisty nabádá, aby se vyhýbali místům a akcím s větší koncentrací lidí.
Turecká vláda musí respektovat ústavní a základní práva občanů, uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogherini.
"Sdílíme obavy ohledně toho, co se v posledních hodinách v zemi děje," řekla.
Agentura AP hlásí střelbu poblíž soudu, kde se kvůli puči zodpovídají přední turečtí generálové. Pachatele zadržela policie.
BREAKING: Turkish reports say a man opens fire, is detained by police, near a courthouse where top generals are being questioned.
— The Associated Press (@AP) July 18, 2016
Turecká státní televize oznámila, že ministerstvo vnitra vyhodilo z práce na 9000 svých pracovníků, mezi nimi i 30 guvernérů a dalších 50 vysoce postavených úředníků.
BREAKING: Turkey's state-run media says Interior Ministry has fired close to 9,000 people across country, including 30 governors.
— The Associated Press (@AP) July 18, 2016
V Černínském paláci se v pondělí sešla pracovní skupina, která zhodnotila aktuální vývoj v Turecku a dospěla k závěru, že situace v zemi se stabilizovala.
Jednání se kromě konzulárních a bezpečnostních pracovníků ministerstva zahraničí zúčastnili také zástupci zpravodajských služeb.
V tureckých letoviscích panuje klid a ministerstvo v tuto chvíli neplánuje evakuaci českých turistů ze země.
Turecko čeká normalizace daleko tvrdší, než byla ta naše, varuje ve svém blogu orientalista a diplomat Václav Hubinger.
Turecká armáda má 358 generálů a admirálů. Po nepodařeném puči Erdoganova vláda zadržela třetinu z nich.
That's an astonishing number as Turkey has 358 generals & admirals in total,indicating that over 1/3 of the army were involved in the plot
— News_Executive (@News_Executive) July 18, 2016
Několik desítek vojáků je po nepodařeném puči stále na útěku, hlásí úřady.
Turkey official: "Small number (several dozen) of soldiers still at large. Hence call on people to stay at public squares and road blocks."
— Borzou Daragahi (@borzou) July 18, 2016
Takhle nejapný, nesmyslný a neschopný "puč" si snad ani nelze představit: dokonce ani jako silně parodický scénář české filmové tvorby, píše ve svém blogu ekonom Milan Zelený.
Turecko se podle něj stalo fanatickou, islámskou diktaturou, která vydírá a bude vydírat USA, EU, NATO a další naivní zastánce tzv. "turecké demokracie".
Republikánská lidová strana, hlavní turecká opoziční síla, oznámila, že strůjci puče musí být potrestáni v rámci soudního systému.
Strana rovněž zdůraznila, že odpověď na puč musí být v souladu s principy právního státu a armáda jako celek by neměla být a priori považována za nepřítele.
V Turecku bylo zadrženo už 103 armádních generálů nebo admirálů.
#BREAKING Turkey detains 103 generals, admirals in total after coup: state media
— AFP news agency (@AFP) July 18, 2016
Prezident Erdogan označil nepovedený armádní puč jako "dar od Boha", který umožní přebudovat zemi a potrestat nepřátele.
Erdogan says coup was ‘gift from God’ to reshape country, punish enemies @EurActiv https://t.co/WBPn16nKST
— Georgi Gotev (@GeorgiGotev) July 18, 2016
O vojenském puči v Turecku v DVTV hovořila novinářka Tereza Engelová. Podle ní byl puč poslední možnost, jak zvrátit, aby se Turecko nestalo Erdoganovou zemí diktátorského typu.
Novinářka Engelová si myslí, že země letos není pro turistiku vhodná, není tam podle ní bohužel bezpečno.
Podle agentury AFP pokračuje zatýkání. Zatím bylo zadrženo přes 6000 lidí a vydány zatykače až na 3000 soudců a prokurátorů.
Policejní a protiteroristické jednotky vstoupily podle agentury Anadolu do vojenské akademie tureckého letectva a pátrají po pučistech. Mezi zadrženými skončil také generál Mehmet Dişli, který v době puče vedl operaci, pří níž byl krátce zajat náčelník generálního štábu armády Hulusi Akar.
Turecká vláda pokračuje v čistkách po nezdařeném puči. Až 36 generálů bylo umístěno pod policejní dohled a podle agentury Dogan je deset generálů v prozatímní vazbě.
V celé zemi bylo podle bezpečnostních zdrojů odvoláno 8000 policistů. V Saúdské Arábii zadrželi tureckého vojenského atašé z velvyslanectví v Kuvajtu, který se snažil odletět do Evropy. Čistky se týkají i policejních sborů v Ankaře a Istanbulu.
8,000 police officers are removed across Turkey after failed coup https://t.co/EEKQDTsAgZ
— The Independent (@Independent) July 18, 2016
Připomeňme, že po zavedení trestu smrti volají někteří Turci, které rozlítil pokus o armádní převrat.
Přívrženci prezidenta Erdogana trest smrti žádali na shromáždění před jeho rezidencí v Istanbulu.
Na výkřiky "Chceme trest smrti!" Erdogan údajně odpověděl: "Vaši žádost nemůžeme ignorovat."
Kurdská Lidová demokratická strana v parlamentu nepodpoří návrh na znovuzavedení trestu smrti, píše agentura Reuters s odvoláním na jejího mluvčího.
"My to nepodpoříme," sdělil mluvčí Ayhan Bilgen. Pokud podle něj bude přijat nový zákon, nebude moci být použit se zpětnou platností.
Turecká lira zpevnila vůči americkému dolaru, a oživila tak trhy po pátečním prudkém propadu vyvolaném zprávami o pokusu o vojenský převrat v Turecku.
Obavy investorů z politické nejistoty a geopolitického rizika se po nezdařeném pokusu části armády o státní převrat zmírnily, což se projevilo v klesajícím kurzu japonského jenu.
Turecká měna v asijském obchodování zpevňovala o více než dvě procenta na 2,9575 TRY. Poté, co turecký premiér v pátek v noci oznámil, že se v zemi odehrává pokus o převrat, se lira propadla vůči dolaru o téměř pět procent, což byl největší celodenní propad od finanční krize v roce 2008.
Prezident Recep Tayyip Erdogan nařídil armádě nasadit bojová letadla F-16 k hlídkám nad Tureckem.
V Istanbulu byla sestavena dodatečná speciální policejní jednotka. Má 1800 členů a bude použita k ostraze strategických objektů.
Vláda práva a systém ústavních brzd a protivah musí být v Turecku zachovány, řekla při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí zemí EU šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
Turecko po nezdařeném puči bude důležitým tématem pondělní schůzky ministrů zahraničí unijních zemí.
"Byli jsme první, kdo už v onu tragickou noc řekl, že je třeba bránit demokratické a legitimní instituce," připomněla Mogheriniová.
Řecký premiér Alexis Tsipras v telefonátu tureckému protějšku Binalimu Yildirimovi sdělil, že Řecko zahájilo vydávací řízení s osmi vojáky, kteří v sobotu uprchli vrtulníkem do Řecka.
Před soudem stanou v pondělí. Všichni tvrdí, že nevěděli, že je v Turecku puč, a že nebyli jeho účastníky.
Jejich právnička Vasiliki Marinakiová řekla řecké televizi Skai, že muži plnili rozkaz nadřízených přepravovat raněné z istanbulských ulic.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu už v sobotu oznámil, že Ankara požádala o vydání "tureckých zrádcovských vojáků, kteří s vrtulníkem uprchli do Řecka".
Tsipras už v sobotu, tedy několik hodin po nezdařeném puči, vyjádřil podporu "demokraticky zvolené" turecké vládě. Řekl také, že případ Turků, kteří požádali o azyl, bude řešen rychle a v souladu s mezinárodním zákonem.
V Bruselu se v pondělí uskuteční pravidelná schůzka ministrů zahraničí Evropské unie, které se zúčastní i šéf americké diplomacie John Kerry.
Ministři se v reakci na atentát v Nice budou zřejmě zabývat bojem proti terorismu. Na programu by měl být také vývoj po pátečním pokusu o vojenský převrat v Turecku.
Podle agentury Reuters evropští ministři zahraničí vyzvou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby při zacházení s poraženými pučisty respektoval zákony a lidská práva.
Nejprve si zrekapitulujme nedělní dění v Turecku:
- V turecké metropoli zadrželi v souvislosti s pokusem o převrat 149 policistů. V rámci probíhajícího vyšetřování bylo rovněž zadrženo 70 generálů a admirálů, včetně bývalého velitele tureckého letectva Akina Öztürka.
- Někteří stoupenci vlády žádali na setkání tureckého prezidenta s příznivci před jeho istanbulskou rezidencí kvůli potrestání pučistů znovuzavedení trestu smrti. Na výkřiky "Chceme trest smrti!" Erdogan údajně odpověděl: "Vaši žádost nemůžeme ignorovat.
- Počet obětí zmařeného pokusu o vojenský převrat v Turecku se zvýšil na 290, oznámilo turecké ministerstvo zahraničí. Mezi mrtvými je více než 190 občanů a přes 100 pučistů, dalších nejméně 1400 osob utrpělo zranění.
- Turecké úřady vydaly příkaz k zatčení hlavního vojenského poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, uvedla státní tisková agentura Anadolu. Stanice CNN Türk již informovala přímo o zadržení Aliho Yaziciho.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Dění okolo nepodařeného převratu v Turecku pro vás sledujeme online.