Živě: Irácká armáda převzala kontrolu nad vládní čtvrtí v Ramádí

Živě
Dění související s bezpečnostní situací a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.
Irácké vojsko postupuje do centra Ramádí.
Irácké vojsko postupuje do centra Ramádí. | Foto: Reuters

Washington/Moskva/Damašek - Ruské letectvo během nynějších leteckých úderů v Sýrii nikdy nezasáhlo civilní cíle.

V ruské televizi Rossija 24 to v něděli prohlásil vrchní velitel ruského letectva Viktor Bondarev, který zareagoval na informaci mezinárodní organizace Amnesty International, která Moskvu ve středu obvinila ze zabití 200 civilistů v Sýrii.

"Naše ozbrojené síly civilní cíle v Sýrii nikdy nezasáhly," řekl Bondarev. Protirakety S-400, které Moskva do Sýrie nedávno přesunula, mají podle něj "zavést v syrském vzdušném prostoru pořádek".

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:58

Poražení jednotekm Islámského státu v Ramádí je podle agentury Reuters první velké vítězství iráckých jednotek vycvičených experty z USA za posledních 18 měsíců, kdy se vojákům příliš nedařilo a naopak docházelo k mnohým selháním a opouštění některých základen bez boje.

Irácké úřady zatím nezveřejnily žádnou bilanci obětí bojů. Podle vlády se ale většina civilního obyvatelstva z města stihla evakuovat ještě předtím, než byl útok zahájen.

17:19

"Získání kontroly nad vládním komplexem znamená, že byli v Ramádí poraženi," uvedl mluvčí vojenských operací ve městě Sabáh Númání. "Dalším krokem je vyčistit město od zbylých bojovníků, kteří by se tam mohli pohybovat," dodal. Ve vládních budovách podle něj ale prý již žádní ozbrojenci Islámského státu nejsou.

16:01

Bojovníci Islámského státu opustili vládní čtvrť v Ramádí. Kontrolu nad ní převzala irácká armáda.  Informace se opírá o prohlášení mluvčího iráckých vládních sil.

15:41

Podle aktivistů z londýnské Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), usmrtila syrská armáda nejméně 17 radikálů, kteří se v sobotu pozdě večer setkali na farmě ve vesnici Kfar Šams v jihosyrské provincii Dará.

Vojáci v budově odpálili nastražené výbušniny.

Usmrcení bojovníci patřili k radikální povstalecké skupině, která operuje v provincii Dará. Údajně má blízko k ozbrojencům z fronta An-Nusra, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Letos v březnu se ale objevily zprávy, že skupina slíbila věrnost hnutí Islámský stát (IS).

14:51

Iráčtí vojáci vstoupili do vládní čtvrti ve městě Ramádí, odkud se snaží vytlačit radikály z hnutí Islámský stát. Informovala o tom britská BBC s odvoláním na nejmenované zdroje. Příslušníci armády prý vstoupili do jedné z budov a mají v plánu postupně opatrně procházet ostatními, největší obavy mají z nastražených výbušnin. Útočí na ně ale i odstřelovači a sebevražední atentátníci. Islamisté údajně z oblasti uprchli na severovýchod města.

Foto: Reuters
13:02

Čínský parlament v neděli schválil kontroverzní protiteroristický zákon. Čínští představitelé tvrdí, že zákon je potřebný, protože země čelí rostoucí hrozbě od radikálů a separatistů, a to především v neklidné oblasti Sin-ťiang na západě Číny, kde v posledních letech zemřely při nepokojích stovky lidí. Návrh právního předpisu vyvolal velkou kritiku na Západě, zejména ve Spojených státech. Znepokojivé je prý především to, že by mohl být zneužit k porušování lidských práv, jako je svoboda slova. Obavy ale vyvolávají i ustanovení týkající se kybernetických firem, o čemž americký prezident Barack Obama už hovořil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Všečínské shromáždění lidových zástupců zasedá. Zvolí nového prezidenta.
Všečínské shromáždění lidových zástupců zasedá. Zvolí nového prezidenta. | Foto: Reuters
12:29

Počet zahraničních zájezdů zakoupených v ruských cestovních kancelářích se už i bez varování propadl o desítky procent, stejně jako individuální cesty Rusů do ciziny, uvádí ruská média. Turecko, nejoblíbenější destinace ruských turistů, vypadlo z nabídky v důsledku ruských sankcí po sestřelení ruského bojového letounu tureckou armádou. Kvůli tragické havárii dopravního letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem nejezdí Rusové ani do Egypta. Cestovní kanceláře, stejně jako ruská vlastenecká propaganda, sázejí na domácí destinace, zejména na anektovaném ukrajinském Krymu. Místní letoviska ale s vědomím omezené zahraniční konkurence a v očekávání přílivu návštěvníků výrazně zdražují. Nabídka služeb, údajně nepříliš uspokojivá a neodpovídající cenám, mnoho turistů odrazuje, napsala na svém webu rozhlasová stanice Echo Moskvy. Nemálo Rusů, zvyklých vítat Nový rok v cizině, tak raději oslaví první den roku 2016 doma.

Dovolená na Krymu - Jevpatorija
Dovolená na Krymu - Jevpatorija | Foto: Vimeo.com
12:24

Po horní komoře ruského parlamentu i Státní duma doporučila ruským občanům, aby k nadcházející oslavě Nového roku nevyjížděli do zahraničí. Důvodem jsou bezpečnostní obavy vyvolané zesíleným bojem s extremisty, zejména leteckými údery Ruska v Sýrii. Kdo si už koupil letenky do ciziny, měl by je prý vrátit. Naléhavou výzvu adresoval ruské veřejnosti poslanec Dmitrij Gorovcov z bezpečnostního výboru Státní dumy. Jakékoli varování ruských bezpečnostních složek je podle něj nutné brát vážně, stejně jako obdobná upozornění cizích tajných služeb. Gorovcov sám prý už zahraniční cestu zrušil a bude příchod nového roku slavit v Moskvě.

Poslanci ruské Státní dumy drží minutu ticha "za oběti gruzínské agrese proti civilnímu obyvatelstvu Jižní Osetie". Na stejném zasedání se sněmovna vyslovila pro uznání nezávislosti Jižní Osetie i Abcházie
Poslanci ruské Státní dumy drží minutu ticha "za oběti gruzínské agrese proti civilnímu obyvatelstvu Jižní Osetie". Na stejném zasedání se sněmovna vyslovila pro uznání nezávislosti Jižní Osetie i Abcházie | Foto: Reuters
11:59

Situaci v Afghánistánu začínají výrazněji komplikovat i incidenty mezi Talibanem a oddíly Islámského státu (IS), které operují zejména na východě země při hranicích s Pákistánem. Guvernér okresu Ačin v provincii Nangarhár v neděli novináře informoval o sérii poprav mezi členy místních milicí a bojovníky IS. Při přestřelkách byli na každé straně v sobotu zajati čtyři bojovníci. Když oddíly IS své čtyři zajatce sťali, odpověděli příslušníci milicí stejně. Hlavy čtyř bojovníků IS pak byly vystaveny na hlavní silnici procházející okresním městem.

Foto: ČTK
11:51

K jednání o kontaktech mezi afghánskou vládou a hnutím Taliban se v neděli do Kábulu vydal náčelník generálního štábu pákistánské armády Rahíl Šaríf. Tématem jeho rozhovorů s afghánským vedením má být i situace v zemi po částečném stažení spojeneckých jednotek a spolupráce na citlivé afghánsko-pákistánské hranici. Pákistán je v přípravě mírových rozhovorů klíčovým hráčem. Pákistánská tajná služba bývá často obviňována ze spolupráce s Talibanem a přes propustnou hranici mezi oběma zeměmi volně přecházejí ozbrojení teroristé. Počátkem prosince se Kábul a Islámábád dohodly na společném postupu ve snaze přivést Taliban zpět k jednacímu stolu.

11:23

Izraelský list Haarec v neděli oznámil, že židovský stát nedávno navštívil tajný kremelský emisar, který v Tel Avivu jednal o urovnání syrského konfliktu. Zvláštního zmocněnce prezidenta Vladimira Putina pro Sýrii Alexandra Lavrentijeva doprovázela skupina ruských diplomatů a pracovníků tajných služeb. Izrael podle Haarecu předložil během jednání seznam svých představ a požadavků. Trvá na možnosti odvracet teroristické útoky iniciované v Sýrii a žádá, aby měl dál možnost blokovat přepravu zbraní ze Sýrie určených pro bojovníky radikálního libanonského Hizballáhu.

11:15

Ruské letectvo během nynějších leteckých úderů v Sýrii nikdy nezasáhlo civilní cíle. V ruské televizi Rossija 24 to dnes prohlásil vrchní velitel ruského letectva Viktor Bondarev. Reagoval na informaci mezinárodní organizace Amnesty International, která Moskvu ve středu obvinila ze zabití 200 civilistů v Sýrii. Protirakety S-400, které Moskva do Sýrie nedávno přesunula, mají podle Bondareva "zavést v syrském vzdušném prostoru pořádek".

Záběr ruského bombardéru Tupolev TU-22 během útoku nad Sýrií.
Záběr ruského bombardéru Tupolev TU-22 během útoku nad Sýrií. | Foto: Reuters
09:02

Podle AFP kontrolují teroristé z Islamského státu (IS) části některých východoafghánských regionů, zejména v provincii Nangarhár hraničící s Pákistánem. Na stranu IS prý přeběhli někteří bojovníci Talibanu nespokojení s velením. Sám Taliban ale hrozbu IS nepovažuje za vážnou. "Kontrolují jen malé území v jedné z 34 (afghánských) provincií, žádná hrozba to není," uvedl Taliban na svém webu.

Foto: Reuters
8:51

Afghánský Taliban popřel nedávné informace ruských diplomatů, že si s Moskvou vyměňuje informace potřebné k boji s Islámským státem, jehož oddíly se údajně zmocnily několika afghánských regionů. Zmocněnec Kremlu pro Afghánistán Zamir Kabulov ve středu prohlásil, že Rusko udržuje v zájmu boje s Islámským státem otevřené komunikační kanály k výměně informací s afghánským Talibanem. Zájmy Talibanu se podle něj objektivně protínají s ruskými. Taliban ale tvrzení ruského diplomata popřel. "V boji s takzvaným Islámským státem nepotřebujeme žádnou pomoc. Žádné kontakty v tomto směru neudržujeme, žádnou diskusi s nikým nevedeme," uvedl Taliban na svém webu.

Foto: Reuters
08:32

Nejméně 14 lidí zabili a několik dalších zranili ozbrojenci z radikálního islámského hnutí Boko Haram, kteří přepadli vesnici na severovýchodě Nigérie. V noci na neděli o tom informovala agentura AFP. Radikálové přepadli vesnici Kimba v nigerijském státě Borno v pátek. Po vstupu do vesnice začali na obyvatele střílet, následně podpálili jejich obydlí.

Foto: Reuters
08:19

Od konce září, kdy se ruské letectvo zapojilo do leteckých útoků v Sýrii, přijala Moskva už řadu opatření, která mají maximálně omezit možnost teroristického útoku v ruském vnitrozemí. Zvýšila se ostraha strategických objektů a veřejných míst, v několika přímořských městech byla zřízena speciální protiteroristická centra.

Foto: Alex Beltyukov/Wikimedia Commons
08:12

Ruská Centrální banka v prohlášení vyjádřila očekávání, že nová, přísnější pravidla výměnu peněz nezkomplikují, ale experti tvrdí opak. Podle odborného serveru Bankir se mohou v bankách a směnárnách tvořit fronty, pracovní vytížení úředníků na přepážkách se může zvýšit natolik, že klienty od oficiální výměny valut odradí.

Rubl, nakupování, Rusko
Rubl, nakupování, Rusko | Foto: Reuters
08:05

V Rusku v neděli začala platit nová pravidla pro výměnu valut v objemu vyšším než 15 000 rublů (5200 korun). Oznámila to ruská Centrální banka. Opatření, které může zkomplikovat proces výměny peněz na překážkách, je podle ruské vlády součástí boje s praním špinavých peněz a finanční podporou terorismu. Klient požadující výměnu většího objemu rublů musí napříště poskytnout bance řadu osobních údajů. Podle agentury Interfax může jít nejen o informaci o bydlišti a zaměstnavateli, ale například i o podrobnosti o podnikatelských aktivitách a finanční situaci žadatele a o původu peněz k výměně.

Sankce tentokrát dopadly na ruské banky.
Sankce tentokrát dopadly na ruské banky. | Foto: Reuters
Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem  boje s Islámským státem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 27. 12. 2015 21:01
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy