Živě: S teroristy o míru vyjednávat nebudu, zopakoval prezident Asad

Živě
Dění související s bezpečnostní situací a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.
Foto: Reuters

Helsinky/Berlín - Finská policie zatkla dva bratry z Iráku kvůli podezření, že jako členové Islámského státu vraždili zajatce na videozáznamu.

V Německu žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Podle předsedy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, je asi 430 z nich připraveno spáchat závažné trestné činy.

Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:45

Ruský prezident Putin řekl, že ruská vojenská akce na podporu ofenzivy syrské armády pomohla změnit situaci na zemi. Rusko podle něj pomáhá také některým jednotkám opoziční Svobodné syrské armády v boji proti "teroristům", a sice poskytováním krytí ze vzduchu a dodávkami zbraní. Svobodná syrská armáda je Západem podporovaná povstalecká skupina, která bojuje proti Asadovu režimu. "Několik jednotek (FSA) o více než 5000 mužích, spolu s běžnou armádou, podniká ofenzivu proti teroristům v provinciích Homs, Hamá, Halab a Rakka," řekl Putin. "Poskytli jsme jim leteckou podporu, stejně tak i syrské armádě, a pomohli jsme jim se zbraněmi, municí a dalšími dodávkami," dodal.

Foto: Reuters
22:00

V Libanonu unesli syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Za únosem Hannibala Kaddáfího prý stojí blíže neupřesněná ozbrojená skupina, uvedla agentura AFP. Skupina údajně požaduje informace o osudu libanonského šíitského duchovního vůdce Músy Sadra, který zmizel na konci 70. let v Libyi.  Pátý z Kaddáfího synů se objevil na videozáznamu, který dnes odvysílala libanonská televize. Vyzývá na něm všechny ke zveřejnění jakýchkoli informací o Sadrovi. Hannibal na záběrech vypadal, že byl zbit, u očí měl krevní podlitiny. Na záznamu ale říká, že se mu daří dobře a je v pořádku.

Foto: Reuters
20:00

"Asad nemá podporu České republiky. A rozhodně mít ani nemůže. Když to trochu zjednodušíme, tak jeho režim nebyl demokratický, a když se tam lidé proti němu začali bouřit relativně pokojným způsobem, Asad a jeho armáda na ně zaútočili. A bylo tam desítky tisíc obětí - teď se říká, že těch civilních obětí je na 250 tisíc. Těžko se můžete spojit s někým, kdo má na svědomí tolik životů vlastního lidu," prohlásil v ČT ministr Stropnický.

Foto: Jakub Plíhal
19:45

"Evropa a celý svět by byl zaplaven drastickými zprávami o ztrátách, které by nebyly asi malé. To je situace, kterou si žádná politická reprezentace v podstatě nemůže dovolit. Hned by se proti tomu vzedmula vlna odporu. Na jednu stranu lidé chtějí, aby se ta situace vyřešila, na druhou stranu nechtějí vidět krev. Islámský stát proti krvi volá, ale evropská civilizaci ji nechce. A pozemní operace znamená krev," prohlásil v pátečním Interview ČT24 ministr obrany Martin Stropnický o případné vojenské pozemní operaci v Sýrii. Evropu by podle něj mohla vyburcovat k akci například další velká migrační vlna, kterou lze očekávat na jaře nebo v létě příštího roku. "Je naivní si myslet, že k tomu nedojde." Česká republika by v případě pozemní operace přispěla vojenskými specialisty - protichemickými a zdravotnickými jednotkami.

Foto: Jakub Plíhal
19:30

Vláda příští týden projedná návrh ministerstva vnitra na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku.

18:45

Syrský prezident Bašár Asad obvinil Spojené státy a Saúdskou Arábii z toho, že chtějí, aby se do mírových jednání o budoucím uspořádání Sýrie zapojily i teroristické skupiny. Taková jednání by podle něj nikdo v Sýrii nepřipustil. Asad to řekl v rozhovoru, ze kterého citovala syrská státní média. "Chtějí, aby syrská vláda vyjednávala s teroristy, což je něco, co si nemyslím, že by někdo v jakékoli zemi přijal. (...) Jestliže budou chtít změnit svůj přístup, vzdát se zbraní, jsme připraveni. Jednat s nimi jako s politickým subjektem, to ale absolutně odmítáme," dodal na adresu povstaleckých hnutí, která od úterý dva dny jednala na schůzce syrské opozice v Rijádu.

Bašár Asad při rozhovoru pro BBC.
Bašár Asad při rozhovoru pro BBC. | Foto: Youtube/BBC
18:00

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za "obrovskou chybu" to, že Západ trvá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a nespolupracuje více s Ruskem na boji proti Islámskému státu. Západ podle něj s Moskvou není tolik v kontaktu kvůli tomu, že nesouhlasí s ruskou podporou Asada. "Myslíme si, že o osudu Asada musí rozhodnout sami syrští lidé," dodal k tomu Lavrov na konferenci v Římě.

Foto: Reuters
17:17

"Daeš (Islámský stát) zabil více muslimů, než jakákoliv jiná skupina. Naši koalici tvoří mnoho muslimských zemí," tweetuje britské ministerstvo obrany.

16:45

Mezinárodní koalice vedená USA oznámila, že v Sýrii a Iráku podnikla útoky na 14 taktických jednotek Daeš (arabský výraz pro Islámský stát).

16:21

Interpol vyhlásil pátrání po ruském islamistovi Anatoliji Zemljankovi, přezdívanému "Džihád Tolik".

Právě osmadvacetiletý muž je údajně za vraždu Čečence, jenž měl podle islamistů špehovat pro Rusko v organizaci Islámský stát. Videozáznam z vraždou byl zveřejněn začátkem prosince.

16:06

Americký ministr zahraničí John Kerry se v úterý setká v Moskvě setká s Vladimirem Putinem. Jednat budou o situaci v Sýrii a na Ukrajině.

15:45

Dohoda o společném postupu, kterou uzavřely syrské opoziční skupiny po dvoudenním jednání v Rijádu, vyvolala několik otázek, které je třeba dořešit. Řekl to dnes americký ministr zahraničí John Kerry, který věří, že se podaří spory urovnat.

Rijádského jednání se zúčastnilo asi 100 zástupců syrské opozice, ale jedna z nejradikálnějších skupin se odmítla připojit k podpisu závěrečného dokumentu.

Odborníci oslovení agenturou AFP tvrdí, že dohodu lze chápat jako souhlas, že opozice se smířila s tím, že prezidenta Bašára Asada nelze svrhnout vojensky a bude třeba zvolit politickou cestu. Jedním z hlavních bodů dohody je ale požadavek na Asadovo odstoupení hned na začátku přechodného období.

Foto: Reuters
15:32

Švýcarsku v současné době zřejmě nehrozí žádný teroristický útok, země ale ze zahraničí dostala informaci o možné existenci buňky radikálního hnutí Islámský stát (IS) v oblasti Ženevy.

Prohlásila to dnes švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová. V Ženevě mezitím zůstává v platnosti vysoký stupeň ostražitosti a policie nadále pátrá po několika podezřelých osobách.

"Švýcarská vláda přijala ze zahraničí informaci o možné buňce IS v oblasti Ženevy. Spolkové úřady tuto informaci prověřily a předaly ji místní policii," řekla na tiskové konferenci Sommarugaová. "V současné době nic nenasvědčuje tomu, že byl plánován nějaký konkrétní útok," dodala.

14:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ozbrojenci Islámského státu na okupovaných územích Iráku a Sýrie zdevastovali už bezpočet starověkých památek.

Považují je za modly, k nimž se lidé v "rozporu s Alláhovou vůlí" modlili místo toho, aby se chovali podle koránu. Podívejte se, co už radikálové stihli zničit.

14:54

Turecko odmítá vydat do Sýrie zadržené objekty uloupené na syrských archeologických nalezištích a neposkytuje o nich ani žádné informace, řekl dnes Maamún Abdalkarím, který odpovídá za syrské památky.

Naleziště ničí radikálové z Islámského státu (IS), kteří obsadili loni syrský sever a v rukou mají jednu z nejvýznamnějších historických lokalit Palmýru. Turecko popírá, že předměty zadržuje.

V Turecku bylo podle Abdalkaríma zachyceno 2000 uloupených předmětů, ale Ankara, na rozdíl od ostatních zemí v sousedství, s Damaškem odmítá spolupracovat. Zadržené předměty nezdokumentovala a odmítá je vydat zpět.

"Neexistují fotografie ani žádné informace. Měli by svůj přístup změnit," prohlásil Abdalkarím.

14:49

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Kreml neplánuje nálety na pozice islamistů v Libyi.

"Neplánujeme to. Žádnou takovou žádost od libyjské vlády jsme neobdrželi," uvedl Lavrov.


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
14:38

Oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva dodává zbraně a munici povstalecké Svobodné syrské armádě (FSA) vzbudilo pozdvižení. Obzvláště proto, že většina dosavadních náletů cílila právě na protiasadovskou opozici.

Mluvčí mezinárodní koalice vedené USA dokonce odhadl, že na Islámský stát cílí jen 30 % všech ruských úderů.

14:24

Islámský stát se na internetu přihlásil k dnešním bombovým útokům na severu Sýrie, kde žijí Kurdové. 

Při explozi tří nákladních aut zemřelo 50 až 60 lidí, dalších 80 bylo zraněno. K prvnímu výbuchu došlo před nemocnicí, k druhému na tržišti a k třetímu v obytné čtvrti.

14:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Není to už stejné dobrodružství jako na východní Ukrajině, kde byly akce ruské armády tak či onak zamlženy či skryty. V Sýrii se ruští letci cítí mnohem sebevědoměji, s ničím se netají, nic neskrývají," líčí ruské zapojení do bojů v Sýrii Pavel Kanygin, zkušený válečný zpravodaj ruského listu Novaja gazeta.

V Praze vystoupil na mezinárodní vědecké konferenci "Historie versus propaganda. Vztah k minulosti v současném Rusku". Aktuálně.cz poskytl rozhovor.

13:57

Koaliční letouny bombardovaly město Rakka, baštu Islámského státu a jejich takzvaného chalífátu.

13:54

Koalice vedená Spojenými státy za poslední týdny při náletech zabila tři vysoce postavené činitele Islámského státu.

13:27

Marocká policie vydala zatykač Salaha Abdeslama, který je podezřelý z účasti na listopadových teroristických útocích v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí.

Podle marockých bezpečnostních zdrojů agentury Reuters však není jasné, zda Abdeslam do severní Afriky přicestoval. Údajný terorista z Paříže může jako občan Francie volně cestovat v rámci zemí schengenské dohody.

Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie.
Salaha Abdeslama, jednoho z útočníků z Paříže, hledá francouzská policie. | Foto: Reuters
13:23

Vladimir Putin na každoročním setkání na ministerstvu obrany řekl, že Rusko podporuje Svobodnou syrskou armádu v boji proti džihádistům z Islámského státu.

Ruské letectvo údajně zdarma poskytuje opozici vůči prezidentu Bašáru Asadovi vzdušnou podporu, zbraně i střelivo.

13:14

Připomeňme, že proti twitteru na tureckém internetu má pravidelně výhrady prezident Recep Tayyip Erdogan.

Uživatelé sítě si příliš neberou servítky při kritizování hlavy tureckého státu. Proti několika z nich již byla zahájena soudní řízení pro urážku prezidentského majestátu.

Foto: Reuters
13:12

Turecký telekomunikační úřad BTK uložil internetové sociální síti twitter pokutu 150 tisíc tureckých liber (1,3 milionu Kč) za to, že neodstranila obsah "obhajující terorismus".

Je to vůbec poprvé, co byla společnost odsouzena k zaplacení pokuty v Turecku, kde již byla její síť několikrát dočasně zablokována.

Turecká agentura Anadolu dnes uvedla, že BTK viní twitter z toho, že "navzdory varování" nesmazal zprávy "obhajující terorismus či volající po útocích proti bezpečnostním silám".

12:48

Při explozích tří nákladních automobilů v Kurdy obydlené oblasti na severovýchodě Sýrie zemřelo 50 až 60 lidí, dalších 80 bylo zraněno. K prvnímu výbuchu došlo před nemocnicí, k druhému na tržišti a k třetímu v obytné čtvrti.

Bilanci neštěstí upřesnil mluvčí kurdských milic YPG Redur Xelil. Původně se hovořilo o 22 obětech.

12:34

Teroristický pár, který minulý týden zastřelil v kalifornském San Bernardinu 14 lidí, mohl být napojen na skupinu extremistů zadržených již v roce 2012.

Podle amerických médií má policie stále více indicií, že manželé Syed Farook a Tashfeen Maliková měli být předmětem zájmu tajných služeb, neboť představovali nebezpečí. Podle zdrojů listu Los Angeles Times chystala zřejmě dvojice ještě větší útok.

12:31

Za strůjce krveprolití v Paříži je vyšetřovateli považován Abaaoud Abdelhamid, Belgičan marockého původu. Muž zemřel při policejní razii pár dnů po útocích a měl na svědomí přípravu několika dalších teroristických akcí. Připomeňte si, kdo byli útočníci z Paříže.

Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků v Paříži
Abdelhamid Abaaoud, strůjce útoků v Paříži | Foto: ČTK
12:29

Útok amerického bezpilotního letounu zabil jednoho z islamistů, kteří naplánovali listopadové teroristické útoky v Paříži.

Tvrdí to alespoň aktivisté z organizace Raqqa-SL, která sídlí v syrské Rakce, metropole Islámského státu. Podle nich šlo o Dána iráckého původu Rawanda Tahira.

12:02

Při sebevražedném atentátu spáchaném na severu Kamerunu dnes přišlo o život osm lidí a 21 osob bylo zraněno. Podle místních úřadů je za útokem zřejmě nigerijská skupina islámských radikálů Boko Haram, která patří ke spojencům IS.

11:57

Švýcarsko údajně na hrozbu upozornily Spojené státy, které při vyšetřování kromě Ženevy odhalily džihádistické buňky také v Chicagu a Torontu.

Podle serveru Le Matin přijeli podezřelí do Ženevy z Francie v autě s belgickou poznávací značkou. Přinejmenším jeden z hledaných má údajně vazby na Salaha Abdeslama, Belgičana, který se podle francouzských vyšetřovatelů přímo zapojil do listopadových teroristických útoků v Paříži, při nichž přišlo o život 130 lidí.

11:55

Švýcarská policie nadále pátrá po několika osobách podezřelých z plánování teroristického útoku, které se údajně zdržují v Ženevě či jejím okolí.

Stupeň ostražitosti zůstává vysoký, situace se ale nedá srovnávat s tou v Bruselu, řekl dnes deníku Le Temps Pierre Maudet zodpovědný za bezpečnost ženevského kantonu.

Bezpečnostní opatření jsou zvýšena především v okolí budov Organizace spojených národů a dalších mezinárodních organizací, kolem synagog, na letištích a nádražích. Ke zvýšené opatrnosti vyzvalo dnes americké občany velvyslanectví USA v Bernu.

 

11:44

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že vliv Islámského státu v Sýrii se zvětšuje. Podle něj džihádisté kontrolují už okolo 70 procent země.

Ruské letectvo podle ministerstva obrany v Sýrii uskutečnilo na čtyři tisíce náletů.

Sergej Šojgu a Abdal Fatáh Sísí během setkání v Káhiře. (14. listopadu 2013)
Sergej Šojgu a Abdal Fatáh Sísí během setkání v Káhiře. (14. listopadu 2013) | Foto: Reuters
11:40

Připomeňme, že Rusko přišlo v Sýrii koncem listopadu o bombardér Su-24, a to když ho sestřelili Turci. Zemřel jeden z pilotů a voják, jenž se účastnil záchranné operace.

Ankara tvrdí, že stroj narušil turecký vzdušný prostor, což ovšem Moskvy vylučuje. V reakci na incident Kreml zavedl proti Turecku sankce, a to včetně přerušení výstavby plynovodu Turkish Stream.

11:24

Prezident Vladimir Putin uvedl, že ruské letectvo a námořnictvo způsobilo vážné škody na infrastruktuře Islámského státu v Sýrii.

Putin zároveň také řekl, že každý cíl ohrožující ruské letouny v Sýrii musí být okamžitě zničen. Ozbrojeným silám nařídil, aby jednaly "mimořádně tvrdě."

10:59

Radikálové z Islámského státu dobyli město Sabrata, které leží asi 70 kilometrů západně od libyjského Tripolisu. Zdejší archeologické naleziště z období antiky je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

10:50

Paříž zatím podniká nálety na radikály z IS pouze na Blízkém východě. Na začátku prosince ale přiznala, že pozorovací lety provádí i nad oblastmi v Libyi, kde IS působí.

10:48

Organizaci Islámský stát bude třeba zničit nejen v Sýrii a v Iráku, ale nepochybně také v Libyi. V rozhovoru poskytnutém rádiu France Inter to uvedl francouzský premiér Manuel Valls.

"Jsme ve válce, máme nepřítele, DAIŠ (arabská zkratka pro IS), se kterým musíme bojovat a kterého musíme zničit: v Sýrii, v Iráku a zítra bezpochyby v Libyi," uvedl Valls. Už na počátku prosince Valls prohlásil, že Libye bude "velkým tématem nadcházejících měsíců".

Manuel Valls, ministr vnitra a budoucí premiér Francie.
Manuel Valls, ministr vnitra a budoucí premiér Francie. | Foto: Reuters
10:27

Maassen v rozhovoru s MDR vyzval k tomu, aby příchozí uprchlíci, kteří se v domovině dostali do kontaktu s islamisty, podali úřadům co nejvíce informací. "To není udávání," uvedl s tím, že německé tajné služby z jejich poznatků mohou vyvozovat, jaké nebezpečí zemi hrozí.

Uprchlíci se podle Maassena stávají oběťmi pokusů o rekrutování do služeb radikálního islámu i na území Německa. BfV zaznamenal přinejmenším 150 takových pokusů.

10:25

Německo je podle Maassena v hledáčku teroristických organizací Al-Káida a Islámský stát (IS) už několik let. Zapojením do operace proti IS v Sýrii se pozornost teroristů upřená na Německo ještě více soustředí. Stupeň ohrožení země se tím ale podle Maassena nezvýší.

10:23

V Německu žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. V rozhovoru poskytnutém německé stanici MDR to dnes uvedl Hans-Georg Maassen, předseda Spolkového úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky. Asi 430 těchto jednotlivců považuje úřad za nebezpečné osoby připravené spáchat závažné trestné činy.

10:18

Dvaadvacet lidí zahynulo při explozích tří nákladních automobilů v Kurdy obydlené oblasti na severovýchodě Sýrie. Jeden z vozů, napěchovaných výbušninami, stál u rušného tržiště. Severovýchod Sýrie ovládají kurdské milice, které bojují s Islámským  státem.

Foto: Aktuálně.cz
10:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kdo stojí proti Západu? Odkud berou džihádisté peníze a bojovníky? Kam až sahají chapadla takzvaného Islámského státu a kdo mu vládne? Vše najdete v unikátní grafice Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
10:02

IS předně uloupil až miliardu dolarů z trezorů bank, které zabral v Iráku a Sýrii. Dalších asi 500 milionů dolarů získal prodejem ropy na černém trhu. "Také sebral mnoho dalších milionů obyvatelům území, která obsadil. A to často krutými prostředky," uvedl Szubin v projevu k odborníkům v londýnském zahraničněpolitickém institutu Chatham House.

10:00

Islámskému státu (IS) se v posledních letech podařilo získat asi 1,5 miliardy dolarů (37 miliard Kč) a Spojené státy spolupracují s partnery na tom, aby tato organizace další peníze pokud možno nedostala.

V Londýně to ve čtvrtek prohlásil vysoký představitel amerického ministerstva financí Adam Szubin, který má na starosti boj proti terorismu.

9:57

Finská televize YLE uvedla, že zadržení Iráčané přijeli do země v září a požádali o azyl. Policie to nepotvrdila.

Bratři jsou podezřelí z toho, že vraždili zajatce z řad irácké armády po přepadení autobusu u Tikrítu loni v létě. Finsko letos přijalo 32 tisíc uprchlíků.

9:55

Finská policie zatkla dva bratry z Iráku kvůli podezření, že jako členové Islámského státu vraždili zajatce na videozáznamu.

Policie je podezírá z účasti na masakru iráckých vojáků v Tikrítu v loňském roce. Muži na videu nemají masky. "Oběti ležely obličejem k zemi a byly zastřeleny jedna po druhé,“ citovala finská televize YLE policejního inspektora.

9:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem  boje s Islámským státem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 11. 12. 2015 22:10
 

Právě se děje

Další zprávy