Živě: Podepsal jsem, abych zabránil katastrofě, řekl Tsipras

Přenos skončil
Úterní vývoj kolem Řecka jsme sledovali v online reportáži.
Premiér Tsipras při rozhovoru pro řeckou státní televizí ERT.
Premiér Tsipras při rozhovoru pro řeckou státní televizí ERT. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Nesouhlas s možností, aby ČR byť i jen přechodně ručila za přibližně jedno procento krátkodobé půjčky Řecku, dnes v Bruselu svým resortním kolegům tlumočil český ministr financí Andrej Babiš.

Šéfové státních kas zemí osmadvacítky se sešli poprvé od mimořádného summitu eurozóny, který řecký problém řešil.

Úterní vývoj kolem Řecka jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:00

Premiér Tsipras se dnes v televizním rozhovoru vyjádřil rovněž k řeckým bankám, které jsou již od 29. června uzavřené a maximální denní výběr z bankomatu je povolen 60 eur (asi 1600 Kč) na jeden účet. "Otevření bank závisí na schválení dohody, ke kterému by mělo dojít do měsíce," uvedl s tím, že dohoda musí být ratifikována všemi stranami. Banky podle něj potřebují na rekapitalizaci deset až 15 miliard eur.

22:40

Podle dnešního průzkumu agentury Kapa Research pro deník To Vima se 51,5 procent Řeků domnívá, že dohoda uzavřená s eurozónou je pozitivní. Celkem 72 procent respondentů pak uvedlo, že nebyla jiná alternativa, než se s věřiteli dohodnout, 70,1 procent jich pak prohlásilo, že by parlament dohodu měl schválit. Průzkum rovněž ukázal, že 58,8 procent respondentů nahlíží pozitivně na premiéra Tsiprase, který dohodu v Bruselu dojednal.

22:20

Řecký premiér Alexis Tsipras v dnešním televizní rozhovoru hájil pondělní dohodu uzavřenou s eurozónou. Jak nicméně dodal, nevěří v ni a podepsal ji kvůli tomu, aby se vyhnul katastrofě, ke které by mohlo v zadlužené zemi dojít. Dohoda je podle Tsiprase velmi tvrdá, nicméně byl to jediný způsob, jak zajistit, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Opřel se i do věřitelů, uvedl, že se prý chtěli Řecku mstít.

"Beru plnou zodpovědnost za chyby, které jsem učinil, a za to, že jsem se podepsal pod dokument, kterému nevěřím," prohlásil Tsipras v rozhovoru s řeckou státní televizí ERT. Jak nicméně dodal, jeho povinností je, aby byl dokument v Řecku přijat. Klíčové reformy by měl ve středu schvalovat řecký parlament, ve kterém premiér právě kvůli uzavření dohody čelí vzpouře některých poslanců ze své vládní strany.

"Nebyl by to jednoduchý úkol pro nikoho... Snažil jsem se dělat, co bylo v mých silách pro to, abych získal všechno, co jsem mohl," uvedl Tsipras o jednáních v Bruselu.

Řecký premiér rovněž prohlásil, že nemá v plánu rezignovat. "Neuteču před svou zodpovědností. Mám zodpovědnost zajistit, aby banky nezkrachovaly a lidé neztratili své úspory," dodal. Zdůraznil, že v Řecku je nyní potřeba bojovat s korupcí a daňovými úniky.

20:50

Americký prezident dohodu mezi Řeckem a eurozónou uvítal. Jak uvedl Bílý dům ve svém prohlášení, Barack Obama považuje "dohodu za pozitivní krok, který může podpořit návrat k růstu" v Řecku a může přispět k zajištění stability, pokud jde o dluhovou situaci země. Jak nicméně dodal, "je potřeba ještě další práce".

19:01

Od naší zpravodajky Silvie Houskové z Bruselu:

"Z čeho financovat překlenovací půjčku Řecku? Podle zdrojů Aktuálně.cz jsou možnosti následující:

1. Vyplacení zisků z řeckých dluhopisů za roky 2014 a 2015, které drží Evropská centrální banka. (Ty země eurozóny slíbily Řecku vyplatit, jen pokud úspěšně ukončí druhý záchranný program, což se nestalo. V tomto případě by také nešlo o půjčku, ale de facto o finanční injekci.)

2. Bilaterální půjčky všech, nebo jen některých zemí eurozóny. (Tato možnost je politicky velmi citlivá. I když země eurozóny v Řecku "neutopily" ještě ani euro, naopak na jeho dluhu dosud vydělávaly, bylo by pro politiky - ve chvíli, kdy hrozí, že Řecko velkou část peněz nebude schopné splatit - smrtící posílat mu další přímé půjčky.)

3. Řecku by půjčily pouze ty státy, které mají v tuto konkrétní chvíli (po výběru daní) volnou hotovost, kterou nebudou v nejbližších dvou měsících potřebovat. (Platí totéž, co u bodu 2.)

4. Země eurozóny by Řecku půjčily, ale to by muselo složit zástavu v téže výši. (Problém je v současné chvíli s tím, jak mnohá řecká aktiva nebo majetek ocenit. Státní firma, která má určitou cenu teď, ji bude mít úplně jinou v případě, že Řecko zkrachuje.)

5. Řecku by se poslaly nějaké peníze z kohezních fondu dopředu. (Tato varianta by byla administrativně velmi zdlouhavá, a proto je už teď vyloučená).

6. Půjčka z EFSM. Za ten ale ručí všechny země Evropské unie, a ne pouze eurozóny. A nečlenské země to odmítají. Podle informací Aktuálně.cz se kvůli odporu zemí, které eurem neplatí, uvažuje, že by se za část, kterou mají tyto země v EFSM, požadovala po Řecku zástava (ostrovy nebo státní podinky), nebo by se za ni zaručily země eurozóny. Česko ani ostatní státy mimo eurozónu by tak žádná rizika spojená s nesplacením dluhu nenesly a daly by de facto jen souhlas s využitím tohoto mechanismu.   

Foto: Aktuálně.cz
19:00

Bude se Česko muset podílet na záchraně Řecka, i když to čeští politici odmítají? A nabízí se ještě jiné možnosti takzvané "překlenovací půjčky", než zapojení zemí, které stojí mimo eurozónu? Podle zpravodajky Aktuálně.cz v Bruselu Silvie Houskové posuzuje pracovní skupina expertů celkem šest možností, jak Řecku krátkodobě pomoci. Odvolává se přitom na finského ministra financí Alexandera Stubba.

17:16

Britský ministr financí George Osborne řekl, že britský daňový poplatník nebude přispívat řeckému záchrannému programu.

16:43

Evropská komise podle listu The Guardian bagatelizuje tajnou zprávu Mezinárodního měnového fondu, ve které instituce tvrdí, že Řecko potřebuje ulevit od dluhu "daleko nad rámec toho, o čem byla Evropa ochotná vůbec uvažovat“.

Mluvčí Evropské komise britskému listu řekla, že tajný dokument neviděla.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
16:40

Alexis Tsipras by se podle řeckého listu To Vima měl zbavit dvou členů vlády z levicového křídla vládní strany Syriza, kteří kritizují "kapitulaci" před věřiteli. Na další vládní změny by pak mělo dojít po hlasování, jak podle agentury Bloomberg dnes odhadl už řecký ministr hospodářství Jorgos Stathakis. 

16:19

A šéf slovenské státní kasy Peter Kažimír pokračuje. Tvrdý kompromis vyjednaný v pondělí označil za "nešťastný výsledek jara Syrizy." Také dodal, že některé tweety mohou ve vypjatých situacích vyvolat hněv.

16:11

Slovenský ministr financí Peter Kažimír tweetuje: "Existuje rčení - řekni někomu pravdu, půjč mu/jí peníze a stane se vaším nepřítelem."

15:46

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ostře kritizoval současného šéfa státní kasy Andreje Babiše. Podívejte se, jak Kalousek v DVTV hodnotí Babišův postoj vůči dalším půjčkám zadluženému Řecku.

Kalousek: Babiš a Řecko? Klasické bolševické buranství

Kalousek a Babiš
21:12
O 4 miliardy, kterými bychom mohli ručit za půjčku Řecku, asi přijdeme, říká bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Je to ale podle něj méně, než kolik má ročně z dotací vicepremiér Andrej Babiš. | Video: Martin Veselovský
15:40

Primární rozpočet řecké vlády vykázal za první pololetí díky prudkému poklesu výdajů nečekaný přebytek 1,87 miliardy eur (50,6 miliardy Kč). Vláda přitom v tomto rozpočtu - který nezahrnuje obsluhu dluhu, hospodaření systému sociálního zabezpečení a rozpočty místních samospráv - plánovala deficit 1,24 miliardy eur. Oznámilo to dnes řecké ministerstvo financí.

Primární rozpočet ústřední vlády se liší od údajů, které sledují věřitelé Řecka, tedy Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Naznačuje ale stav financí země, která se v pondělí s eurozónou dohodla, že bude moci začít jednání o novém záchranném programu.

15:37

Ministr financí Andrej Babiš se na Twitteru pochlubil fotkou se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem.

15:33

Zpovzdálí se ozval bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. A dohoda jeho exnadřízeného Alexise Tsiprase s věřiteli jej nepotěšila.  

Na svém blogu napsal, že Evropská unie nikdy předtím neučinila takové rozhodnutí, které ohrožuje tak zásadně projekt evropské integrace. Podle Varufakise byla evropská integrace dohodou "smrtelně zraněna."

Foto: Reuters
15:25

Jak popisují světová média pondělní dohodu Řecka z mezinárodními věřiteli?

15:20

Na dotaz Bloombergu, kdy je pravděpodobné přeorganizování vlády, Stathakis odpověděl: "Zřejmě po hlasování zítra (ve středu) v noci".

V politickém vedení a poslaneckém klubu Syrizy, která vyhrála volby se slibem skoncovat s dalšími ekonomickými úsporami, se od rána vedou bouřlivé diskuse o tom, zda "kapitulaci" přijmout.

Vůdce levicové platformy a ministr energetiky Panajotis Lafazanis dnes vyzval Tsiprase, aby i "pět minut po dvanácté" od dohody ustoupil. Zároveň odmítl podat demisi, ačkoli se podle Tsiprasových stoupenců otevřené vzepřel premiérovi.

15:17

Řecký premiér Alexis Tsipras pravděpodobně provede změny ve vládě po klíčovém středečním hlasování v parlamentu o přijetí reforem požadovaných eurozónou. Podle agentury Bloomberg to dnes řekl řecký ministr hospodářství Jorgos Stathakis.

Tsipras, který přistoupil na dosud nejtvrdší podmínky mezinárodních věřitelů v čele s eurozónou ohledně další úvěrové pomoci zemi výměnou za rázné strukturální reformy, čelí nyní vzpouře levicového křídla své strany Syriza.

Foto: Aktuálně.cz
15:05

Evropská komise podle agentury Reuters doporučila použít peníze z EFSM na překlenovací půjčku Řecku. Navzdory výtkám České republiky a Velké Británie.

14:51

"Nesouhlasím, že nějaký lid může být ponížen," řekl dnes Hollande v rozhovoru se dvěma francouzskými televizními kanály. "Ponížením by byl vyhazov (Řecka) z eurozóny," dodal francouzský prezident.

Hollande také řekl, že si ze summitu přivezl ponaučení, ze kterého vyplývá, že Francie nyní bude usilovat o vznik "evropské ekonomické vlády", přičemž v nejbližší době pro to hodlá učinit konkrétní návrhy.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2015 0:04
 

Právě se děje

Další zprávy