Živě: Evropa se neshodla. Kvóty neprošly, proti bylo Česko, Slovensko a další země

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - K hranicím s Rakouskem se přesunuly dvě stovky českých policistů. Ministr vnitra Milan Chovanec tak zareagoval na nedělní krok Německa, které kvůli masivní invazi uprchlíků do Evropy dočasně uzavřelo hranice s Rakouskem.

Vídeň posílá na hranice vojáky, Slovensko obnovuje dočasné hraniční kontroly na přechodech s Rakouskem a Maďarskem.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:30

„Jednání v Bruselu skončilo, k dohodě na přerozdělení 160 000 uprchlíků nedošlo, proti byla Česká republika, Slovensko i další země. Díky tomu nebyly odsouhlaseny společné závěry Rady. Znovu jsme apelovali na důsledné dodržování návratové politiky i odpovědnost všech členských států za migrační politiku,“ potvrdil Aktuálně.cz v textové zprávě výsledek bruselského jednání ministr vnitra Milan Chovanec.

Foto: Vojtěch Marek
22:20

Ministři vnitra zemí Evropské unie se dnes neshodli v otázce rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými unijními státy podle kvót. Novinářům to po několikahodinové diskusi řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Jean Asselborn, ministr zahraničí a pro migraci předsednického Lucemburska, na závěrečné tiskové konferenci jen uvedl, že plán přerozdělení 120 000 osob dnes podpořila velká většina členských zemí a jednání budou pokračovat s tím, že rozhodnout by se mělo na další ministerské schůzce 8. října.

"Závěry (ministerské) rady v tomto smyslu nebyly přijaté," řekl Kaliňák. Odmítl tak několik hodin stará slova svých kolegů z Německa a Francie Thomase de Maizierea a Bernarda Cazeneuva, že byla nalezena rámcová či předběžná dohoda. "Ke konsensu nedošlo, bylo víc zemí, které nesouhlasily. Nebyli jsme to jen my nebo Česká republika, ale i další země," řekl novinářům Kaliňák. Kromě visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly podle něj námitky také Rumunsko, Lotyšsko, Británie a další státy byly nespokojené s některými částmi textu. Slovenský ministr je stejně jako jeho český kolega Milan Chovanec přesvědčen, že o otázce kvót by jako o politickém tématu měl rozhodovat summit EU.

Schůzku premiérů a prezidentů evropské osmadvacítky může svolat předseda těchto jednání Donald Tusk. Ten dal už před dnešní ministerskou radou najevo, že tak učiní, pokud dnes nebude pro návrhy Evropské komise jasná podpora.

21:10

Ministři vnitra Evropské unie se dnes podle německého zástupce Thomase de Maizierea rámcově shodli na přerozdělení 160 000 uprchlíků napříč členskými státy. Konečné rozhodnutí by ale mělo padnout na další ministerské schůzce 8. října. Dnešní debata ministrů nicméně v Bruselu i po čtyřech hodinách pokračuje a podle diplomatických zdrojů trvají námitky Česka, Slovenska a Maďarska proti myšlence rozdělovaní imigrantů mezi unijními zeměmi na základě závazných kvót.

De Maiziere na průběžné společné tiskové konferenci se svým francouzským kolegou Bernardem Cazeneuvem v zásadě tlumočil stanovisko lucemburského předsednictví, které už ráno do návrhu závěrů z dnešní schůzky napsalo, že si "z debaty odnáší závěr" o předběžné podpoře členských zemí EU návrhům Evropské komise.

Podle diplomatů ale diskuse ministrů krátce před 21:00 SELČ stále pokračovala a kromě Prahy na námitkách proti povinnému stanovení kvót pro jednotlivé země trvá také Bratislava a Budapešť. Původně tento postoj zastával i čtvrtý člen takzvané visegrádské skupiny - Polsko; nakonec ale Varšava tak jednoznačný postoj zřejmě nemá.

De Maiziere podle agentury DPA vysvětlil, že dohody se zatím nedosáhlo ohledně vlastního zavedení kvót ani ohledně jejich podrobného rozčlenění. "Myslím si, že je důležité, abychom dnes donesli domů politickou dohodu na přerozdělení těch 160 000 (migrantů), a ne závazek ke kvótám, které ohrožují základní dohodu," řekl německý ministr.

19:38

Cizinecká policie zadržela dnes na jižní Moravě na hranicích s Rakouskem 13 běženců ze Sýrie a devět z Afghánistánu. Kontroly v oblasti zesílila, když Německo v neděli zavedlo kvůli silné přílivové vlně uprchlíků kontroly na hranicích s Rakouskem. Policie předpokládá, že část uprchlíků se nyní bude snažit dostat do Německa přes ČR. Starostové jsou spokojeni s tím, že policie zareagovala okamžitě.

19:35

Prezident Miloš Zeman podporuje návrh, aby českou hranici střežily společné hlídky policie a armády. Ty by měly zachytávat ilegální imigranty hned na hranici tak, aby se nedostali do vnitrozemí, řekl prezident v Brně novinářům.

Zeman setrvává na názoru, že je potřeba s migranty zacházet podle pravidel Schengenu, a také je potřeba dodržovat Dublinský systém, kdy migranti mohou požádat o azyl jen v jedné zemi a v té pak zůstat, pokud je jejich žádost kladně vyřízená. "Pokud jsou chyceni na hranici, musí být vráceni do země, odkud přišli a ne aby zůstávali v záchytných zařízeních," řekl Zeman.

Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK
19:31

Slovinsko ohlásilo, že je připraveno přijmout "několik tisíc" běženců, pokud se k němu stočí proud uprchlíků po uzavření maďarské hranice. Ministerstvo vnitra, podle kterého se kapacity uprchlických středisek každý den zvětšují, současně vyzvalo občany k solidaritě s běženci.

19:30

Maďarští policisté dnes odpoledne zablokovali hlavní průchod pro uprchlíky na srbsko-maďarské hranici: vytvořili kordón a natáhli dráty přes železniční trať, po které každý den přicházely tisíce utečenců do maďarského Röszke. Krátce poté ale policisté podle zpravodajky agentury Reuters dovolili uprchlíkům procházet v malých skupinách přes normální hraniční přechod.

18:45

Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro televizi TV2 prohlásil, že vláda "pravděpodobně" vyhlásí výjimečný stav, a to jakmile to bude možné.

Už dopoledne maďarská média napsala, že Budapešť chce od úterý důsledně uplatňovat zákon, který zpřísňuje tresty nejen převaděčům, ale i běžencům, kteří překročí hranice či poškodí plot, jenž nově odděluje Maďarsko a Srbsko.

18:24

V Bruselu stále jednají ministři spravedlnosti a vnitra o kvótách na přerozdělení 120 000 běženců, které část zemí EU (včetně Česka) odmítá. Jak to vidí karikaturista Jan Vyoral?

Foto: Petr Vyoral
17:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nesmyslné kvóty uprchlickou krizi nevyřeší, reakce Německa a dalších zemí včetně České republiky ukazuje, že Evropa musí řešení najít rychle.

Jak řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, Česko má dvě podmínky: země EU musí mít kontrolu nad tím, koho přijímají a musí být hotový seznam bezpečných zemí, do kterých bude možné uprchlíky vracet.

A přestože se postoji české vlády někteří politici navenek vysmívají, za zavřenými dveřmi máme jejich podporu, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | Foto: Matej Slávik
17:51

Napjatá situace je i na maďarsko-rakouské hranici, kde se Rakušané snaží zvládnout nápor. Maďaři vypravili k hranici autobusy a vlaky plné běženců.

17:49

Maďarská policie posílá běžence zpátky do Srbska.

17:46

Při sčítání dobrovolných nabídek se ale zatím diplomaté Lucemburska, které nyní EU předsedá, dostali jen k číslu okolo 32 500.

Protože se však jedná o dvouletý program, pro letošní rok je 20 000 míst mezi členskými státy k dispozici. Diplomaté předsednické země ale ujišťují, že do konce roku se jim zbývajících necelých 8000 míst podaří zajistit.

17:45

Země Evropské unie potvrdily červnovou dohodu o přerozdělení 40 000 běženců. Se spuštěním plánu musely počkat na stanovisko Evropského parlamentu, který tak učinil teprve minulý týden.

17:42

Uprchlíci, kteří přicházejí do Evropy, si zaslouží naši pomoc, je přesvědčen nositel Nobelovy ceny za mír a bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk.

Evropa by podle něj na současný příliv uprchlíků měla hledět nejen jako na problém, ale i jako na možnost, jak získat potřebné pracovní síly. De Klerk, který se v Praze účastní konference Forum 2000, to dnes řekl v rozhovoru s ČTK a Českou televizí.

17:21 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hraniční kontroly na rakousko-německém pomezí paralyzovaly dopravu na všech důležitých dopravních tepnách. Stojí vlaky i dálnice, u hranic čekají tisíce lidí. Podívejte se na fotogalerii.

16:57

V Dolním Dvořišti se kvůli kontrolám nákladních aut a dodávek v odpolední dopravní špičce tvořila téměř kilometrová kolona. Řidiči musí počítat s asi půlhodinovým zpožděním. V Českých Velenicích je klid.

"Nemám od policie vůbec žádné informace. Nevím, co mám říkat lidem, kteří jezdí do Rakouska za prací. Ptají se mě, proč stojí v kolonách," řekla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. "Tak jako já, mají informace jenom z televize," uvedla.

16:51

Místa u Röszke, kde ještě chybí dostavět hraniční plot, zatarasila policie, hlásí reportér BBC. Běžence mířící ze Srbska policisté směřují na oficiální registrační místo.

16:21

"51 procent syrských uprchlíků jsou děti. Náš tým v Röszke ošetřil nekončící proud těch nejmenších, kterým bylo po cestě špatně," hlásí na Twitteru Lékaři bez hranic.

16:15

Německé město Schwerte ubytuje uprchlíky v opuštěném objektu, který sloužil jako strážní budova v přidruženém táboře někdejšího koncentračního tábora Buchenwald.

Město na západě Německa si záchytný tábor v kontroverzním areálu prosadilo navzdory ostré kritice. O opatření radnice údajně rozhodla už v lednu, tedy ještě před vyhrocením současné uprchlické krize. Starosta Heinrich Böckelühr rozhodnutí označil jako přiměřené.

Ministerská předsedkyně Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová po rozhovorech se zástupci židovských organizací město marně žádala, aby od plánů ustoupilo. Plány kritizovali také historici a organizace na podporu integrace.

Dvacetiletý Eritrejec Abdurahman Massa izraelskému serveru Ynet řekl, že s historií ubytovny nemá žádný problém. "Já se tu cítím dobře," řekl.

16:03

Momentka z Bruselu.

15:58

Po Grexitu (možném odchodu Řecka z eurozóny) a Brexitu (potenciálním odchodu Británie z Evropské unie) se údajně v Bruselu začíná skloňovat slovo "Schexit", tedy rozpad schengenské zóny volného pohybu.

15:53

Do maďarského Röszke míří poslanci krajně pravicové strany Jobbik. Podle novinářů se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jak se policie vypořádává s uprchlickou krizí.

15:42

Slovensko se nyní na hranicích s Rakouskem a Maďarskem zaměřuje na převáděče migrantů, proto například více monitoruje a kontroluje podezřelá vozidla. V Bruselu to novinářům řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Reagoval tak na některé informace, které hovořily o tom, že Bratislava na migrační krizi reagovala obnovením hraničních kontrol tak, jako to udělalo Německo.

"Neděláme klasické kontroly podle schengenských pravidel, není to dočasné zavedení kontrol," odmítl tuto interpretaci Kaliňák, "klasický provoz osobních aut není omezován, to nebyl cíl". Slovensko podle něj zvýšilo policejní přítomnost na hranicích, a to včetně jejich "zelené části".

15:18

V Bruselu začalo jednání ministrů spravedlnosti a vnitra členských zemí EU o kvótách. Proti se staví především země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Předseda Evropské rady Donald Tusk minulý týden pohrozil, že pokud návrh Evropské komise neprojde, svolá mimořádný summit osmadvacítky.

14:55

Vlaky mezi Salcburkem a Mnichovem znovu stojí. Důvodem je zácpa na hranicích.

14:50

Maďarská média tvrdí, že se u srbských hranic v okolí Röszke objevili ozbrojení vojáci s vojenskou technikou. Maďarský parlament ale zatím nasazení vojáků k ochraně hranic neschválil, upozorňuje agentura DPA. Hlasovat o něm má až 21. září.

14:40

Dění na hranicích u maďarského Röszke můžete sledovat v přímém přenosu.

YouTube: Přímý přenos z Röszke

14:29

"Taky v pořádku," říká s úsměvem policista, když vychází z vlaku, jenž do Břeclavi přijel z rakouského Štýrského Hradce. Ani v tomto vlaku necestoval žádný běženec.

14:21

V médiích se objevují zprávy, že maďarská policie vyklidila tábor Röszke u hranice se Srbskem. Fotograf agentury Reuters tvrdí, že tisíce běženců naložili do vlaků směr Rakousko. Maďarské úřady zatím vyklizení tábora nekomentovaly.

14:18

Maďarsko finišuje s výstavbou plotu na hranici se Srbskem. Kvůli zahrazení kolejí dokonce staví speciální vagón - podle serveru Index.hu ve stylu postapokalyptického filmu Šílený Max.

14:10

Zavedením hraničních kontrol Německo reaguje na neochotu některých evropských zemí - včetně Česka - akceptovat kvóty na běžence. Podle serveru sueddeutsche.de to vyplývá z vyjádření mluvčího německé vlády Steffena Seiberta.

Na otázku, zda zavření hranic souvisí s rozhovory ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, které s Čechy, Poláky, Slováky a Maďary vedl minulý týden v Praze, Seibert odpověděl: "Je úplně jasné, že se evropská setkání odrážejí v našem rozhodování."

14:09

Policisté se při kontrole vlaku rozdělí na dvě části. Jedna skupina je na začátku nástupiště a druhá na konci. Vlak z obou směrů zkontrolují. Poté zpravidla odcházejí z nádraží a přijdou v době, kdy má přijet rychlík z Rakouska, Slovenska či Maďarska, popisuje taktiku reportér Aktuálně.cz.

14:07

"S předstihem vůbec nejde říct, jestli ve vlaku někoho zadržíme. Část běženců má mobily s internetem a průběžně mění taktiku. Takže je možné, že začnou v důsledku kontrol jezdit třeba autem," řekl reportérovi Aktuálně.cz v Břeclavi jeden ze zasahujících policistů.

14:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Papež už dříve vyzval katolíky, aby pomáhali a přijali uprchlíky k sobě. Reakce věřících i duchovních se ale různí.

Někteří mají strach z muslimů, jiní zastávají názory, že pomoci je třeba i jinověrcům. Česká biskupská konference nabízí farnosti, pokud bude mít stát zájem tam běžence ubytovat.

13:59

Papež František zopakoval, že Evropa by měla přijmout všechny uprchlíky, kteří v ní hledají útočiště a vyhoví daným bezpečnostním opatřením. V rozhovoru pro portugalskou rozhlasovou stanici Renascença řekl, že současná migrační krize je jen "vrcholem ledovce" a jádrem problému je panující "nespravedlivý socioekonomický systém".

"Když dorazí uprchlík, a jsou přijata všechna bezpečnostní opatření, pak je jasné, že mu musíme poskytnout útočiště, protože to nám říká bible," míní hlava katolické církve.

"Vidíme nešťastné lidi, kteří utíkají před válkou a hladem, ale jde jen o špičku ledovce. V pozadí se skrývá nesprávný a nespravedlivý sociální a ekonomický systém," dodal František, podle kterého jde o systém, kde se hledí zejména na peníze, a ne na jednotlivé lidi.

Papež František při návštěvě Turína.
Papež František při návštěvě Turína. | Foto: Reuters
13:41

Jak prchali Syřané před válkou, která zemí zmítá od března 2011? Server qz.com přišel s detailní grafikou. Měsíc po měsíci.

13:35

"Po velkém záchytu před několika týdny se počet uprchlíků, myslím, nezvyšuje. Policisté kontrolují každý vlak z Rakouska a Slovenska," uvedla výpravčí na nádraží v Břeclavi.

13:33

Vlak z Budapešti dorazil do Břeclavi. Skupina osmi policistů prošla EC a žádného uprchlíka nezachytila.

"Zatím je klid, v posledních dnech se situace příliš nemění, žádný příliv lidí ve vlacích neregistrujeme," řekl jeden z policistů po kontrole vlaku reportérovi Aktuálně.cz.

13:26

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) hlásí, že Maďarsko přestalo registrovat běžence přijíždějící ze Srbska a rovnou je ve vlacích převáží k rakouským hranicím.

"Podle našich informací odvážejí speciální vlaky uprchlíky z hraničního místa Röszke přímo a bez zastávek k rakouské hranici," cituje mluvčího organizace agentura AFP.

13:17 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud se běženci do Německa nedostanou přes hranice s Rakouskem, je možné, že zvolí "náhradní" trasu přes Českou republiku (na tuto možnost už se připravuje mj. německé Sasko). Na hranice s Rakouskem proto míří 200 českých policistů.

Na nádraží v Břeclavi zatím policie vidět není. "Je tu klid," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz Jan Hejl. "Za 15 minut má dorazit zpožděný vlak z Budapešti," dodává.

Foto: Economia
13:10

K obnovení kontrol na hranicích je připraveno i Polsko, a to v případě jakéhokoliv ohrožení bezpečnosti.

Premiérka Ewa Kopaczová zopakovala, že Polsko nesouhlasí s kvótami na přerozdělování uprchlíků a naopak požaduje posílení kontrol vnějších hranic Schengenu. "Přijmeme pouze tolik uprchlíků, kolik si můžeme dovolit. Ani o jednoho více či méně."

13:06

"Vaše ploty zabíjejí. Zajistěte bezpečný průchod," apeluje humanitární organizace Lékaři bez hranic. Podle ní by to zachránilo více životů než záchranné vesty. Jen během letoška zemřelo ve Středozemním moři na 2700 lidí.

12:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Češi už přijali několik vln uprchlíků. Rusy, Němce, Židy i muslimy.

Podívejte se, kdo našel útočiště v Československu a Česku od vzniku republiky do současnosti.

12:55

Fotograf Jan Šibík natočil reportáž ze srbsko-maďarské hranice. Příval uprchlíků je tu podle něj zcela nekontrolovatelný. A tvrdí: běženci plýtvají humanitární pomocí.

Šibík: Uprchlíci překračují srbsko-maďarskou hranici, jak chtějí, a jsou jich tisíce

1:58
Fotograf Jan Šibík natočil reportáž ze srbsko-maďarské hranice. Příval uprchlíků je zde prý zcela nekontrolovatelný a zaznamenal i plýtvání humanitární pomocí. | Video: Jan Šibík
12:48

"Dočasné hraniční kontroly" zavede kvůli uprchlické krizi Rakousko na svých hranicích s Maďarskem. Země tak bude podle ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová postupovat obdobně jako Německo, které o víkendu obnovilo kontroly na svých hranicích s Rakouskem.

12:42

Upozornění na hraniční kontroly na dálnici A3 z Rakouska do Německa u odpočívadla Rottal Ost.

Upozornění na hraniční kontroly na dálnici A3 z Rakouska do Německa u odpočívadla Rottal Ost.
Upozornění na hraniční kontroly na dálnici A3 z Rakouska do Německa u odpočívadla Rottal Ost. | Foto: Reuters
12:35

Předseda opoziční ODS Petr Fiala nabádá k uzavření hranice s Rakouskem.

"Vyzývám vládu České republiky, aby bez dalších prodlev přijala stejná opatření, jako již učinila SRN, Rakousko, Slovensko a Maďarsko, tedy aby uzavřela jižní hranici České republiky před možným pronikáním nelegálních uprchlíků. V Rakousku se může v nejbližších hodinách nacházet až několik desítek tisíc lidí, kteří již nebudou moci přejít do Německa a ani se vrátit do Maďarska. Je třeba zajistit, aby se tato uprchlická vlna nepřelila do ČR. Zároveň je třeba úzce koordinovat postup se Slovenskem v případě, že by nelegální migranti pronikali z Maďarska a Rakouska přes česko-slovenskou hranici."

12:34

Francouzská vláda vyzývá k obnovení hraničních kontrol, a to v Řecku, Itálii a Maďarsku. Jen tak lze podle ministra vnitra Bernarda Cazeneuva oddělit uprchlíky od ekonomických migrantů.

"Za humanitární realitou je evropská realita," řekl v rozhovoru pro rádio RTL. Zároveň odmítl výzvy krajně pravicové Národní Fronty po zavedení kontrol na hranici s Německem.

12:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na přehledné mapě, jaké jsou cesty uprchlíků z Turecka a Řecka do Německa.

Foto: Aktuálně.cz
12:28

Německo má plán, jak dostat uprchlíky z Rakouska. Převézt je mají zvláštní vlaky.

Podle spolkového ministra dopravy Alexandera Dobrindta tak bude snáze možné dopravit lidi na místa, kde začne řízení o udělení azylu. Jak často vlaky pojedou, kolik lidí povezou a odkud a kam budou mít namířeno, se podle informací serveru Spiegel Online teprve rozhodne.

12:26  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Lodní trajekty, které pendlují mezi řeckými ostrovy v Egejském moři a přístavem Pireus, přivezly do Atén v neděli večer a dnes ráno kolem 4500 migrantů. Další stovky jich ještě přibudou během dne, protože lodě se opět vydaly na plavbu k ostrovům přeplněným uprchlíky, jako jsou Lesbos, Kos, Leros a Kalymnos, napsala agentura DPA.

U ostrova Farmakonisi pokračuje záchranná operace kvůli havárii lodi s běženci, která stála život 34 lidí, včetně čtyř malých dětí a 11 větších chlapců a děvčat.

12:20

Kancléřka Angela Merkelová reaguje prostřednictvím svého mluvčího Steffena Seiberta na poslední události kolem uprchlické krize.

"Zvládneme to. Ale nikdo neřekl, že to zvládneme přes noc."

Foto: Reuters
12:15

Saské ministerstvo vnitra zároveň zdůraznilo, že zatím nemá informace, že by se běženci po zavedení kontrol mezi Rakouskem a Německem vydali "náhradní" trasou přes Českou republiku do Saska.

Cílem hraničních kontrol podle něj je zahájit s běženci "řádné řízení" o udělení azylu. Až dorazí na hranici se Saskem, mají být zaregistrováni a odvezeni do sběrných zařízení.

12:12

Detaily k zavedení kontrol na hranici mezi severními Čechami a Saskem:

Sasové kontroly zvažují v případě, že se běženci budou chtít – po nedělním uzavření hranic s Bavorskem - do Německa dostat přes Česko. "Zadání zní, že má být znemožněn ilegální přechod (německých) hranic," řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig. Pro občany to znamená, že mohou být kdykoliv kontrolováni na hranicích.

11:55

"Vše ukazuje na to, že letos nepřijmeme 800 000 uprchlíků, jak předpovídalo ministerstvo vnitra, nýbrž až jeden milion," napsal v dopise adresovaném SPD německý vicekancléř Sigmar Gabriel.

Spolková republika musela letos již několikrát odhady týkající se počtu přicházejících uprchlíků navyšovat. Ještě v červenci vycházelo ministerstvo vnitra z toho, že země přijme kolem 450 000 žadatelů o azyl, minulý měsíc číslo stouplo na 800 000. V loňském roce v Německu o azyl požádalo 203 000 lidí.

11:38

Kancléř Faymann novinářům řekl, že uprchlíci, kteří nyní procházejí Rakouskem a míří dále do Německa, mají nadále právo na azyl. Vzhledem k obnovení kontrol na hranici se podle něj nyní mohou hromadit právě v Rakousku.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
11:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Pokud chce ČT opravdu vyrábět televizi, která nebude fungovat jen jako digitální muzeum vkusu a hodnot, měla by se míň soustředit na metriku sledovanosti a víc si všímat, koho nebo jak moc se jí daří naštvat. Právě teď jí například drbou hlavu lidé, kteří považují pomoc válečným uprchlíkům za vlastizradu. A to je docela úspěch," píše ve svém komentáři ČT Déčko přijímá solidaritu s uprchlíky. Internet volá, že je to propaganda publicistka Helena Zikmundová.

11:21

Server Index.hu s odvoláním na maďarské oficiální zdroje informuje, že Srbsko se bude snažit protlačit do Maďarska ještě během pondělí 25 000 až 30 000 běženců. Od jižní hranice s Makedonií, do níž stále proudí tisíce migrantů z Řecka, jsou prý rychle převáženi na sever k maďarským hranicím.

Jen v noci na dnešek přišlo do jihosrbského Preševa během 12 hodin 1500 osob, což je podle sdělení srbského Červeného kříže rekordní počet. Srbská televize uvedla, že rovněž přes noc dorazilo do přijímacího tábora ve městě Kanjiža u maďarských hranic 4000 běženců, z nichž se většina hned vydala dál na cestu do západní Evropy přes Maďarsko.

11:15

"Po oznámení Německa, že dočasně zavádí hraniční kontroly na hranicích s Rakouskem, přistoupilo Slovensko k dočasným hraničním kontrolám na slovensko-maďarských a slovensko-rakouských hraničních přechodech. Slovenská policie v souvislosti s mimořádnou situací a migrační vlnou posílila na hranicích oproti běžnému stavu o 220 policistů," informovalo slovenské ministerstvo vnitra.

"Situaci neustále monitorujeme a koordinujeme s policejními sbory v Rakousku, Maďarsku a v České republice."

11:08

Rakouská vláda pověřila armádu výpomocí s přísnější ostrahou hranic kvůli uprchlické krizi, oznámil na tiskové konferenci kancléř Werner Faymann. O takzvané asistenční nasazení 2200 příslušníků armády prý požádalo rakouské ministerstvo vnitra.

10:47

Takto to nyní vypadá na hranici v maďarském Röszke.

10:33

Německé dráhy ráno částečně obnovily železniční provoz s Rakouskem uzavřený v neděli kvůli přílivu migrantů. Na klíčové trati spojující rakouský Salcburk s bavorským Mnichovem ale vlaky stále nejezdí, protože na trati se pohybují lidé, uvedl mluvčí.

Hraniční kontroly mezitím způsobují kolony na dálnicích, informovala agentura APA.

10:17

Index.hu, z jehož textu cituje server Euractiv.com, dodává, že pokud se naopak uprchlíci pokusí překročit hranice mimo přechody, bude proti nim zahájeno trestní stíhání. Podle nového zákona je totiž překonání plotu (jenž vyrostl na hranici se Srbskem), jeho zničení, či dokonce bránění v práci považováno za trestný čin.

Na běžence bude uvaleno "domácí vězení" v uprchlických táborech a nejpozději do 15 dnů nad nimi bude vynesen rozsudek.

10:13

Maďarský server Index.hu napsal, že premiér Viktor Orbán chce - s platností od úterý 15. září - zabránit mimořádnými opatřeními dalšímu přílivu běženců do země. Podle něj vyhlásí výjimečný stav a policie bude striktně uplatňovat zákon, jenž byl přijat před pár dny.

Uprchlíkům, kteří budou chtít překročit hranice na přechodech, bude podle zjištění novinářů oznámeno, že nemají schengenská víza, tudíž nemohou být vpuštěni do země a mají se vrátit do Srbska. Index.hu k tomu poznamenává, že k tomu mimo jiné napomůže skutečnost, že Evropská komise před pár dny označila balkánské země za bezpečné.

9:56

Rakousko na hranici zavřelo dálnici M1. Automobily vrací zpátky do Maďarska, píše server Index.hu.

9:50

Rakouská policie očekává, že jen během pondělí do země přijdou další tisíce uprchlíků. V neděli hranici v Nickelsdorfu překročilo 14 000 běženců.

9:47 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Nad opuštěnou železniční tratí poletuje prach zvířený stovkami lidí pochodujících po dřevěných pražcích k severu. Nikdo se neloudá. I dvě malé dívky v růžových bundách a s nepřirozeně velkými batohy na zádech se musí přizpůsobit tempu dospělých. Slunce už se téměř dotýká horizontu a v dálce začínají poblikávat první světla. ´To už je Maďarsko?´ ozývá se ze skupiny Syřanů. Po tříměsíční cestě z válkou rozvrácené země je dělí od vysněné Evropy necelé dva kilometry."

Přečtěte si exkluzivní Svědectví z poslední stanice na cestě do Evropy.

Policejní auta sice neustále popojíždějí kolem žiletkového plotu, nikoho z uprchlíků ale nezastavují.
Policejní auta sice neustále popojíždějí kolem žiletkového plotu, nikoho z uprchlíků ale nezastavují. | Foto: Zdeněk Chaloupka
9:42

Ze Srbska do Maďarska přešel v neděli rekordní počet 5809 migrantů, oznámila maďarská policie.

Podle agentury APA je tam situace stále napjatější. Policie během dneška očekává příchod pěti až deseti tisíc migrantů. "Každou hodinu jich s autobusy přijíždí kolem 500," sdělil policejní mluvčí Gerald Koller.

Budapešť chce od 15. září utěsnit hranice s jižním sousedem, přes jehož území do Maďarska směřuje hlavní migrační vlna z Blízkého východu, Asie a Afriky.

9:23

Zavedení kontrol na hranicích zvažuje - podobně jako Bavorsko - i spolková země Sasko. Tamní ministr vnitra Markus Ulbig v rozhovoru pro stanici MDR INFO řekl, že se tak může stát každým okamžikem.

V česko-německém pohraničí by tedy lidé měli mít u sebe příslušné doklady.

9:17

Němci od nedělního zavedení kontrol na hranici s Rakouskem zadrželi zhruba 30 převaděčů a devět desítek běženců. Oznámila to německá policie.

9:00

Česko prozatím neplánuje zavádět na hranici s Rakouskem kontroly. Radiožurnálu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který je v Bruselu na jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku.

8:53

Při potyčce několika syrských migrantů v centru Sofie zemřel dvaadvacetiletý Syřan. Další dva Syřané jsou v nemocnici. Bulharská policie se zatím nevyjádřila k motivu činu. Do Bulharska míří hlavně Syřané a Iráčané přes tureckou hranici, ale v menší míře než z pobřeží Turecka na řecké ostrovy.

8:37

Britský premiér David Cameron dnes přijel na předem neohlášenou návštěvu do Libanonu. Má jednat s předsedou libanonské vlády Tammámem Salámem a chce se sejít i se syrskými uprchlíky. Na území Libanonu žije přes milion Syřanů, kteří prchli před konfliktem ve své zemi. Počet uprchlíků tak odpovídá čtvrtině libanonského obyvatelstva.

Foto: Reuters
7:59

Německé dráhy dnes ráno částečně obnovily železniční provoz s Rakouskem uzavřený v neděli kvůli přílivu migrantů. Oznámil to mluvčí německých železnic. Na klíčové trati spojující rakouský Salcburk s bavorským Mnichovem ale vlaky stále nejezdí, protože na trati se pohybují lidé, uvedl mluvčí.

Foto: Reuters
7:53

Situace se o víkendu zhoršila poté, co Maďarsko zaznamenalo v sobotu na hranicích se Srbskem nový rekord v podobě příchodu 4330 migrantů během jediného dne. Předchozí rekord z předminulého čtvrtka činil 3601 běženců. Drtivá většina uprchlíků míří z Maďarska přes Rakousko do Německa, kdy jen do Mnichova v sobotu dorazilo přes třináct tisíc uprchlíků.

7:38

Své hranice posílí i Slovensko. V noci na pondělí to z Bruselu řekl český ministr vnitra Milan Chovanec po jednání se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem. Slováci přijali okamžitá opatření nejen na hranicích s Rakouskem, ale i s Maďarskem.

7:28

Hraniční kontroly mezi Německem a Rakouskem reálně začaly v neděli v noci. Zpravodaj agentury AFP před půlnocí nahlásil z přechodu Freilassing, že německá policie zde zastavuje všechna auta i chodce. Zastavila mimo jiné i tři Syřany.

Foto: Reuters
7:18

Na hranice s Rakouskem zamířilo 200 českých policistů. Mají střežit, aby se běženci nevyhýbali pohraničním kontrolám na zavřené hranici mezi Německem a Rakouskem. Německo zavedlo dočasné kontroly na rakouské hranici v neděli v podvečer. Potvrdil to německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Opatření podle něj schválila jednomyslně koalice. Krok Německo konzultovalo s Rakouskem.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 9. 2015 0:12
 

Právě se děje

Další zprávy