Živě: Evropa se neshodla. Kvóty neprošly, proti bylo Česko, Slovensko a další země

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - K hranicím s Rakouskem se přesunuly dvě stovky českých policistů. Ministr vnitra Milan Chovanec tak zareagoval na nedělní krok Německa, které kvůli masivní invazi uprchlíků do Evropy dočasně uzavřelo hranice s Rakouskem.

Vídeň posílá na hranice vojáky, Slovensko obnovuje dočasné hraniční kontroly na přechodech s Rakouskem a Maďarskem.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
22:30

„Jednání v Bruselu skončilo, k dohodě na přerozdělení 160 000 uprchlíků nedošlo, proti byla Česká republika, Slovensko i další země. Díky tomu nebyly odsouhlaseny společné závěry Rady. Znovu jsme apelovali na důsledné dodržování návratové politiky i odpovědnost všech členských států za migrační politiku,“ potvrdil Aktuálně.cz v textové zprávě výsledek bruselského jednání ministr vnitra Milan Chovanec.

Foto: Vojtěch Marek
22:20

Ministři vnitra zemí Evropské unie se dnes neshodli v otázce rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými unijními státy podle kvót. Novinářům to po několikahodinové diskusi řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Jean Asselborn, ministr zahraničí a pro migraci předsednického Lucemburska, na závěrečné tiskové konferenci jen uvedl, že plán přerozdělení 120 000 osob dnes podpořila velká většina členských zemí a jednání budou pokračovat s tím, že rozhodnout by se mělo na další ministerské schůzce 8. října.

"Závěry (ministerské) rady v tomto smyslu nebyly přijaté," řekl Kaliňák. Odmítl tak několik hodin stará slova svých kolegů z Německa a Francie Thomase de Maizierea a Bernarda Cazeneuva, že byla nalezena rámcová či předběžná dohoda. "Ke konsensu nedošlo, bylo víc zemí, které nesouhlasily. Nebyli jsme to jen my nebo Česká republika, ale i další země," řekl novinářům Kaliňák. Kromě visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly podle něj námitky také Rumunsko, Lotyšsko, Británie a další státy byly nespokojené s některými částmi textu. Slovenský ministr je stejně jako jeho český kolega Milan Chovanec přesvědčen, že o otázce kvót by jako o politickém tématu měl rozhodovat summit EU.

Schůzku premiérů a prezidentů evropské osmadvacítky může svolat předseda těchto jednání Donald Tusk. Ten dal už před dnešní ministerskou radou najevo, že tak učiní, pokud dnes nebude pro návrhy Evropské komise jasná podpora.

21:10

Ministři vnitra Evropské unie se dnes podle německého zástupce Thomase de Maizierea rámcově shodli na přerozdělení 160 000 uprchlíků napříč členskými státy. Konečné rozhodnutí by ale mělo padnout na další ministerské schůzce 8. října. Dnešní debata ministrů nicméně v Bruselu i po čtyřech hodinách pokračuje a podle diplomatických zdrojů trvají námitky Česka, Slovenska a Maďarska proti myšlence rozdělovaní imigrantů mezi unijními zeměmi na základě závazných kvót.

De Maiziere na průběžné společné tiskové konferenci se svým francouzským kolegou Bernardem Cazeneuvem v zásadě tlumočil stanovisko lucemburského předsednictví, které už ráno do návrhu závěrů z dnešní schůzky napsalo, že si "z debaty odnáší závěr" o předběžné podpoře členských zemí EU návrhům Evropské komise.

Podle diplomatů ale diskuse ministrů krátce před 21:00 SELČ stále pokračovala a kromě Prahy na námitkách proti povinnému stanovení kvót pro jednotlivé země trvá také Bratislava a Budapešť. Původně tento postoj zastával i čtvrtý člen takzvané visegrádské skupiny - Polsko; nakonec ale Varšava tak jednoznačný postoj zřejmě nemá.

De Maiziere podle agentury DPA vysvětlil, že dohody se zatím nedosáhlo ohledně vlastního zavedení kvót ani ohledně jejich podrobného rozčlenění. "Myslím si, že je důležité, abychom dnes donesli domů politickou dohodu na přerozdělení těch 160 000 (migrantů), a ne závazek ke kvótám, které ohrožují základní dohodu," řekl německý ministr.

19:38

Cizinecká policie zadržela dnes na jižní Moravě na hranicích s Rakouskem 13 běženců ze Sýrie a devět z Afghánistánu. Kontroly v oblasti zesílila, když Německo v neděli zavedlo kvůli silné přílivové vlně uprchlíků kontroly na hranicích s Rakouskem. Policie předpokládá, že část uprchlíků se nyní bude snažit dostat do Německa přes ČR. Starostové jsou spokojeni s tím, že policie zareagovala okamžitě.

19:35

Prezident Miloš Zeman podporuje návrh, aby českou hranici střežily společné hlídky policie a armády. Ty by měly zachytávat ilegální imigranty hned na hranici tak, aby se nedostali do vnitrozemí, řekl prezident v Brně novinářům.

Zeman setrvává na názoru, že je potřeba s migranty zacházet podle pravidel Schengenu, a také je potřeba dodržovat Dublinský systém, kdy migranti mohou požádat o azyl jen v jedné zemi a v té pak zůstat, pokud je jejich žádost kladně vyřízená. "Pokud jsou chyceni na hranici, musí být vráceni do země, odkud přišli a ne aby zůstávali v záchytných zařízeních," řekl Zeman.

Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK
19:31

Slovinsko ohlásilo, že je připraveno přijmout "několik tisíc" běženců, pokud se k němu stočí proud uprchlíků po uzavření maďarské hranice. Ministerstvo vnitra, podle kterého se kapacity uprchlických středisek každý den zvětšují, současně vyzvalo občany k solidaritě s běženci.

19:30

Maďarští policisté dnes odpoledne zablokovali hlavní průchod pro uprchlíky na srbsko-maďarské hranici: vytvořili kordón a natáhli dráty přes železniční trať, po které každý den přicházely tisíce utečenců do maďarského Röszke. Krátce poté ale policisté podle zpravodajky agentury Reuters dovolili uprchlíkům procházet v malých skupinách přes normální hraniční přechod.

18:45

Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro televizi TV2 prohlásil, že vláda "pravděpodobně" vyhlásí výjimečný stav, a to jakmile to bude možné.

Už dopoledne maďarská média napsala, že Budapešť chce od úterý důsledně uplatňovat zákon, který zpřísňuje tresty nejen převaděčům, ale i běžencům, kteří překročí hranice či poškodí plot, jenž nově odděluje Maďarsko a Srbsko.

18:24

V Bruselu stále jednají ministři spravedlnosti a vnitra o kvótách na přerozdělení 120 000 běženců, které část zemí EU (včetně Česka) odmítá. Jak to vidí karikaturista Jan Vyoral?

Foto: Petr Vyoral
17:57Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nesmyslné kvóty uprchlickou krizi nevyřeší, reakce Německa a dalších zemí včetně České republiky ukazuje, že Evropa musí řešení najít rychle.

Jak řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, Česko má dvě podmínky: země EU musí mít kontrolu nad tím, koho přijímají a musí být hotový seznam bezpečných zemí, do kterých bude možné uprchlíky vracet.

A přestože se postoji české vlády někteří politici navenek vysmívají, za zavřenými dveřmi máme jejich podporu, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Tomáš Prouza
Tomáš Prouza | Foto: Matej Slávik
17:51

Napjatá situace je i na maďarsko-rakouské hranici, kde se Rakušané snaží zvládnout nápor. Maďaři vypravili k hranici autobusy a vlaky plné běženců.

17:49

Maďarská policie posílá běžence zpátky do Srbska.

17:46

Při sčítání dobrovolných nabídek se ale zatím diplomaté Lucemburska, které nyní EU předsedá, dostali jen k číslu okolo 32 500.

Protože se však jedná o dvouletý program, pro letošní rok je 20 000 míst mezi členskými státy k dispozici. Diplomaté předsednické země ale ujišťují, že do konce roku se jim zbývajících necelých 8000 míst podaří zajistit.

17:45

Země Evropské unie potvrdily červnovou dohodu o přerozdělení 40 000 běženců. Se spuštěním plánu musely počkat na stanovisko Evropského parlamentu, který tak učinil teprve minulý týden.

17:42

Uprchlíci, kteří přicházejí do Evropy, si zaslouží naši pomoc, je přesvědčen nositel Nobelovy ceny za mír a bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk.

Evropa by podle něj na současný příliv uprchlíků měla hledět nejen jako na problém, ale i jako na možnost, jak získat potřebné pracovní síly. De Klerk, který se v Praze účastní konference Forum 2000, to dnes řekl v rozhovoru s ČTK a Českou televizí.

17:21Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hraniční kontroly na rakousko-německém pomezí paralyzovaly dopravu na všech důležitých dopravních tepnách. Stojí vlaky i dálnice, u hranic čekají tisíce lidí. Podívejte se na fotogalerii.

16:57

V Dolním Dvořišti se kvůli kontrolám nákladních aut a dodávek v odpolední dopravní špičce tvořila téměř kilometrová kolona. Řidiči musí počítat s asi půlhodinovým zpožděním. V Českých Velenicích je klid.

"Nemám od policie vůbec žádné informace. Nevím, co mám říkat lidem, kteří jezdí do Rakouska za prací. Ptají se mě, proč stojí v kolonách," řekla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. "Tak jako já, mají informace jenom z televize," uvedla.

16:51

Místa u Röszke, kde ještě chybí dostavět hraniční plot, zatarasila policie, hlásí reportér BBC. Běžence mířící ze Srbska policisté směřují na oficiální registrační místo.

16:21

"51 procent syrských uprchlíků jsou děti. Náš tým v Röszke ošetřil nekončící proud těch nejmenších, kterým bylo po cestě špatně," hlásí na Twitteru Lékaři bez hranic.

16:15

Německé město Schwerte ubytuje uprchlíky v opuštěném objektu, který sloužil jako strážní budova v přidruženém táboře někdejšího koncentračního tábora Buchenwald.

Město na západě Německa si záchytný tábor v kontroverzním areálu prosadilo navzdory ostré kritice. O opatření radnice údajně rozhodla už v lednu, tedy ještě před vyhrocením současné uprchlické krize. Starosta Heinrich Böckelühr rozhodnutí označil jako přiměřené.

Ministerská předsedkyně Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová po rozhovorech se zástupci židovských organizací město marně žádala, aby od plánů ustoupilo. Plány kritizovali také historici a organizace na podporu integrace.

Dvacetiletý Eritrejec Abdurahman Massa izraelskému serveru Ynet řekl, že s historií ubytovny nemá žádný problém. "Já se tu cítím dobře," řekl.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 9. 2015 0:12
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy