Eurozóna o Řecku opět nerozhodla. Pokusí se o to v neděli

Živě
Sobotní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Nový řecký ministr financí Euclid Takalotos a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na sobotním summitu v Bruselu.
Nový řecký ministr financí Euclid Takalotos a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na sobotním summitu v Bruselu. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Jednání o dalším osudu Řecka vrcholí. Ministři financí členských zemích eurozóny ale v sobotu opět nerozhodli o tom, zda zemi poskytnou další finanční injekci. Ta má podle posledních zpráv činit celkem 74 miliard eur.

Podmínkou pro získání záchrany jsou ovšem důkladné reformy řeckých veřejných financí. Zatím poslední návrh - který je velmi podobný tomu, co po Řecku již dříve zástupci eurozóny a Mezinárodního měnového fondu požadovali - odeslal řecký premiér do Bruselu v pátek ráno.

Bez další půjčky se přitom země brzy ocitne v platební neschopnosti, protože jí dojdou peníze.

Ministři se v Bruselu znovu sejdou k jednání dnes v jedenáct hodin dopoledne.

Sobotní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Živě
Aktualizovat reportáž
0:14

Summit o půlnoci skončil. žádná dohoda zatím není, dnes v neděli se ministři opět sejdou v jedenáct hodin.

23:44

Od zpravodajky Aktuálně.cz a Hospodářských novin z Bruselu Silvie Houskové:

 

Ministři financí zemí eurozóny se stále nemohou dohodnout na tom jak dále s Řeckem, podle diplomatů to zatím vypadá tak, že se zavážou Aténám třetí program přislíbit. Definitivně ho schválí ale až poté, co řecká vláda a parlament už příští týden schválí 5 konkrétních reforem, ty by se měly týkat například DPH, privatizací nebo rozbití monopolů.

Pokud ale závěr z tohoto „klíčového“ víkendu bude opět posouvat rozhodnutí až na konec příštího týdne, není jisté, jestli tyto další prodlevy přežijí řecké banky. Těm zbývá údajně likvidita pouze na pondělí, pak by jim musela nejspíše pomoct Evropská centrální banka. 

Foto: Aktuálně.cz
22:57

Zprávy ze summitu jsou zatím kusé a neověřené. Z dostupných informací vyplývá,že nespokojené s novými návrhy řecké vlády jsou hlavně Německo, Finsko a zřejmě i Nizozemsko. Naopak italský premiér Matteo Renzi se podle deníku Guardian chystá zítra přemluvit německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby byla dohoda o pokračování pomoci Řecku a o jeho setrvání v eurozóně uzavřena.

21:52

Podle některých médií Helsinki chtějí takzvaně natvrdo odchod Řecka z eurozóny.

21:40

Finové zaujali velmi tvrdý postoj. Totožný s Německem.

21:32

odle šéfa euroskupiny, Nizozemce Jeroena Dijsselbloema trvá faktická kritika některých částí nového řeckého reformního menu, zásadní věcí je ale otázka chybějící důvěry. Své návrhy předložila vláda premiéra Alexise Tsiprase ve čtvrtek a v noci na dnešek je potvrdil řecký parlament. "Otázka důvěry je zásadní věc. Můžeme řecké vládě věřit, že skutečně udělá, co slibuje?" prohlásil Dijsselbloem. Atény podle něj budou muset na obnově důvěry velmi zapracovat.

Foto: Reuters
21:30

Podle řeckého deníku Kathimerini požadují ministři financí 18 zemí eurozóny ještě další opatření a dokonce odhlasování několika reforem už zítra. V neděli se má znovu sejít euroskupina (ministři financí členských zemí eurozóny) a odpoledne pak delegace všech osmadvaceti členských zemí Evropské unie.

20:22

Během přestávky mezi jednáním ministrů financí členských zemíe eurozóny řekli dva zdroje agentuře Reuters, že většina ministrů není spokojena s novým řeckým seznamem navrhovaných reforem. Měl by prý jít ještě dále. Kriticky se k návrhům staví například Finsko.

20:20

Řecké omezení pohybu kapitálu zřejmě potrvá ještě několik měsíců, uvedl řecký ministr hospodářstí Giorgis Stathakos.

Banky zůstaly zavřené, před bankomaty se tvoří fronty. Hotovost zůstala jen v pár z nich. Taková je současná situace v Řecku.
Banky zůstaly zavřené, před bankomaty se tvoří fronty. Hotovost zůstala jen v pár z nich. Taková je současná situace v Řecku. | Foto: Reuters
20:02

Řecký ministr hospodářství Giorgios Stathakis řekl agentuře Reuters, že ve vládě premiéra Alexise Tsiprase zřejmě dojde ke změnám v některých ministerských křeslech.  To zřejmě souvisí s dnešním hlasováním parlamentu o reformních návrzích, která vláda předala věřitelům. Ve třísetčlenném parlamentu podpořilo vládní plán 251 zákonodárců, přičemž k získání souhlasu s reformami potřebovala vláda i hlasy opozice. Někteří členové vládní strany Syriza, včetně dvou ministrů, byli proti nebo se hlasování zdrželi.

Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament.
Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament. | Foto: Reuters
19:55

Německé ministerstvo financí jako jednu z možností dalšího postupu v řecké krizi navrhuje pětileté pozastavení členství Řecka v eurozóně. Napsal to dnes list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) a podle agentury AFP to řekl i jeden ze zdrojů na dnešních krizových jednáních ministrů financí eurozóny v Bruselu. Řecký činitel, který se rozhovorů účastní, ale agentuře Reuters řekl, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble na jednáních nic takového neřekl.

18:26

Řecko bude do července 2018 potřebovat novou finanční pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur (zhruba dva biliony korun). Uvedla to Evropská komise v podkladech pro dnešní zasedání euroskupiny. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje tuto sumu o čtyři miliardy eur vyšší.

17:22

Španělé mají před nadcházejícími parlamentními volbami možnost si vybrat mezi ekonomickým růstem, nebo chaosem podobným tomu v Řecku. Uvedl to dnes španělský premiér Mariano Rajoy a varoval voliče, aby nevěřili levicovým stranám, které agitují proti úsporám a škrtům. Parlamentní volby čekají Španělsko v listopadu a očekává se, že velkým soupeřem vládní pravicové Lidové strany bude strana Podemos, považovaná za španělskou obdobu Syrizy.

Foto: Reuters
17:16

Politikům a slibům na ekonomické oživení už přestali věřit i sami Řekové. Podle vyhledávače pracovních míst indeed.com, který používá měsíčně více než 180 milionů lidí, výrazně vzrostl podíl Řeků, kteří hledají zaměstnání mimo svou zemi. V červenci tento požadavek zadalo téměř třikrát více Řeků, než byl průměr v minulých třech letech. Práci v zahraničí tak hledá už celá třetina řeckých uživatelů tohoto webu. Nejčastěji se zajímají o pracovní místa ve Velké Británii, Spojených státech, Německu, Švýcarsku a Kanadě.

 

 

V Řecku je bez práce každý čtvrtý člověk. Na "odliv mozků“ z Řecka upozorňuje také týdeník the Economist. Podle něj se konverzace o tom, jestli zůstat v Řecku, nebo zkusit štěstí jinde odehrává při večeřích tisíců domácností. Podle specialisty na Řecko Loise Labrandise opustilo zemi od vypuknutí finanční krize 130 tisíc vysokoškolsky vzdělaných Řeků

Protesters hold Greek flags in front of the Greek parliament during a demonstration against the upcoming visit by German Chancellor Angela Merkel in Athens October 8, 2012. About 6,000 policemen will be deployed in the capital for her six hour visit, turning the city centre into a no-go zone for protest marches planned by labour unions and opposition parties. REUTERS/Yannis Behrakis (GREECE - Tags: CIVIL UNREST POLITICS) Published: Říj. 8, 2012, 4:55 odp.
Protesters hold Greek flags in front of the Greek parliament during a demonstration against the upcoming visit by German Chancellor Angela Merkel in Athens October 8, 2012. About 6,000 policemen will be deployed in the capital for her six hour visit, turning the city centre into a no-go zone for protest marches planned by labour unions and opposition parties. REUTERS/Yannis Behrakis (GREECE - Tags: CIVIL UNREST POLITICS) Published: Říj. 8, 2012, 4:55 odp. | Foto: Reuters
16:27

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Podle zdrojů z italské delegace je teď jednání s Řeckem na úplně jiné úrovni. "Jde vidět, že to berou vážně," uvedl zdroj. Itálie je však podle redaktorky SIlvie Houskové společně s Francií zemí, která si velmi přeje uzavřít dohodu. Podle ministrů z mnoha dalších zemí je naopak na návrhu ještě mnoho práce.

16:24

Padesátiprocentní šanci na dohodu vidí i litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. Aktuální řecké návrhy lze podle ní vnímat jako "první krok". Zároveň ale dle agentury Delfi zdůraznila to, co řekl již třeba slovenský ministr financí - aténské návrhy reforem jsou založené na "starých informacích" a nyní je třeba škrtat podstatně více, aby se řecká ekonomika vrátila k růstu.

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters
16:18

Jak bychom mohli shrnout náladu před dnešním zasedáním zástupců eurozóny? "Váš plán je OK, ale sorry, nevěříme vám," píše redaktor listu Die Zeit Mark Schieritz.

16:14

Podle redaktora BBC bude na zasedání euroskupiny, které právě probíhá, hrát Francie role prostředníka Řecka s Německem, které evidentně řecké sliby neakceptuje.

15:53

Evropa není pro společnou měnu uzpůsobena, zavedení eura povede k politické nejednotě. Před téměř dvaceti lety to napsal americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Milton Friedman. Více čtěte v článku: Kvůli euru se Evropa rozhádá, věděl nobelista už v roce 1997

Foto: ČTK
15:43

"Výhled na dnešní jednání." Pohled německého ministra financí mluví za mnohé.

15:41

"Mnoho ministrů očekává dlouhá a tvrdá jednání. Ta se mohou táhnout do noci. Podle některých ministrů má být výsledkem pouze dohoda o pokračování jednání o třetím programu, jiní požadují, aby se krize kolem Řecka konečně rozsekla," shrnuje zpravodajka Silvie Housková aktuální situaci v Bruselu.

Foto: Aktuálně.cz
15:37

Schůzka ministrů financí - s půlhodinovým zpožděním - začala.

15:36

Že byl Schaüble před schůzkou euroskupiny velmi negativní, potvrzuje i reportérka Aktuálně.cz v Bruselu Silvie Housková.

Současné Řecké návrhy podle něj zdaleka nestačí. Finanční potřeby země jdou totiž dál než kdykoliv v minulosti, stejně tak podle ministra nelze akceptovat výpočty, kterým se nedá věřit.

15:24

"Čekají nás výjimečně náročná jednání," řekl novinářům německý ministr financí Wolfgang Schaüble.

15:21

Zatím v Řecku: Aby místní nestáli zbytečně před prázdnými bankomaty, mohou si od čtvrtka stáhnout mobilní aplikaci, která jim poradí, kde jsou zrovna peníze a jestli bankomaty vydávají jen padesátieurovky nebo vzácné dvacetieurové bankovky.

Aplikace je zatím dostupná pro telefony se systémem Android, pro Apple se teprve chystá.

 Informace získává aplikace přímo od uživatelů, kteří se dělí o své zkušenosti. "Nejnáročnější na její tvorbě bylo zmapovat všechny bankomaty v Řecku," uvádějí tvůrci podle deníku The Greek Reporter.

15:10

Co může řecká vláda udělat pro to, aby znovu získala důvěru eurozóny? "V první řadě bude muset naslouchat institucím a ukázat své odhodlání k zavedení návrhů," prohlásil při příjezdu na jednání šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Dnešní jednání podle něj bude náročné.

15:05

"Nějaký dort je upečený, tak uvidíme, zda se dá jíst, nebo ne," shrnul aktuální situaci slovenský ministr financí Peter Kažimír. Zopakoval také, že by eurozóna měla mít odvahu rozhodnout se, protože současná situace nepomáhá nikomu. Řekové by podle něj měli vědět, kdy otevřou jejich banky a s jakým jménem.

"Hra na Černého Petra nemůže pokračovat dál, je třeba zhodnotit řeckou nabídku a její reálnost," shrnul.

Otázky, zda návrhy nejsou jen písmenka na papíře, jsou podle něj na místě vzhledem k tomu, že Tsipras ještě minulou neděli vyzýval Řeky, aby téměř stejným návrhům řekli Ne.

Stejně tak si Kažimír myslí, že Řecko nyní mělo navrhnout ještě přísnější opatření, protože se jeho ekonomika v mezidobí dál propadá, a potřebuje tedy více škrtů než před několika měsíci.

14:53

Francouzský ministr Michel Sapin pochválil řeckého premiéra Tsiprase za to, že měl kuráž předstoupit před parlament s návrhy reforem a dokázal získat výraznou většinu poslanců.

Zároveň ale potvrdil, že pokud chce eurozóna zevrubnou dohodu, je základním prvkem důvěra.

Michel Sapin, ministr financí Francie
Michel Sapin, ministr financí Francie | Foto: Reuters
14:46

"Nejsme tu dnes proto, abychom dosáhli konečné dohody, ale abychom posoudili, jestli jednání vůbec mohou začít," prohlásil při příjezdu italský ministr financí Pier Carlo Padoan. Dnešní zasedání podle něj bude dlouhé.

14:42

Než promluví další ministři financí, tak trocha humoru na téma řecké krize:

14:39

Podle maltského ministra financí Edwarda Scicluny se řecká záležitost musí vyřešit dnes. "Někteří jsou tu velmi skeptičtí, někteří méně," zhodnocuje náladu před klíčovým jednáním.

14:35

Podle informací korespondenta německé televize ZDF Stefana Leiferta se dnes ministři financí na řešení řecké krize nedohodnou a celou záležitost budou muset rozseknout až lídři zemí eurozóny na zítřejším summitu, píše reportérka Aktuálně.cz v Bruselu Silvie Housková.

14:33

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Ani po dohodě by se řecký bankovní sektor nevrátil do normálu.

"I pokud by se věřitelé s Řeckem dohodli, kapitálové kontroly se nebudou moct odstranit přes noc. Řekové je nemohou ukončit, dokud se neobnoví důvěra v banky. To se nestane dříve, než začne řecká vláda zavádět reformní program, věřitelé Řecku neuvolní první peníze a neobnoví se normální spolupráce mezi Aténami a jejich věřiteli,“ říká analytik prestižního bruselského think-tanku Bruegel Zsolt Darvas. Jak připomíná, na Kypru slibovali, že budou kapitálové kontroly zavedeny pouze na několik týdnů, ale trvaly dva roky.

Foto: Aktuálně.cz
14:29

"Začíná být zřejmé, že hlavním dnešním tématem nebudou samotné řecké návrhy, ale nedostatek důvěry v řeckou vládu," upozorňuje redaktor německého Spiegelu.

14:24

Bez komentáře tentokrát minul novináře jindy hovorný irský ministr financí Alex Stubb. Ten také spolu s německými politiky patří k největším zastáncům přísných reforem, stejně tak razantně odmítá jakékoliv případné odpuštění části řeckého dluhu.

14:22

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Noonan také uvedl, že bude důležité, aby byl řecký program udržitelný. "Bude mě zajímat, jestli povede k ekonomickému růstu a bude vytvářet pracovní místa, protože jen takový program může uspět," uvedl před schůzkou ministrů financí zemí eurozóny.

14:20

Podle irského ministra financí Michaela Noonana by řecká vláda měla začít s reformami okamžitě, protože stabilita tamního kabinetu už je nyní narušená. Zároveň by podle něj bylo lepší, když řecká vláda bývala přišla se současnými návrhy už v únoru. "V mezičase došlo k mnoha škodám," prohlásil při příjezdu na jednání, a upozornil tak na propad řecké ekonomiky a současné bankovní prázdniny.

14:15

Optimističtěji zněl místopředseda Evropské komise Vladis Dombrovskis. "Děláme zřetelný pokrok. Návrh řecké vlády víceméně odpovídá tomu, co instituce navrhovaly před referendem. Na řecké straně je snaha o dosažení dohody. Stále je tu ale ještě mnoho otázek ze strany členských zemí eurozóny, které bude třeba řešit," uvedl při příjezdu na jednání.

14:07

Skepticky zněl před začátkem jednání i náměstek nizozemského ministra financí Eric Wiebes. Řecko sice udělalo krok kupředu, jeho návrhy jsou ale pořád slabší, než by měly být. "Mnohé vlády pochybují o tom, jestli budou mít Řekové sílu implementovat tento návrh. Mluvíme totiž o reformách, které byly řeckým lidem před týdnem odmítnuty," uvedl také podle naší zpravodajky v Bruselu.

Na otázku, co se bude dít, pokud dnes nedojde k dohodě, odpovídá, že to je na řecké vládě.

13:55

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Mezi ministry financí zemí eurozóny přetrvávají obrovské pochybnosti, že Řekové dokáží navrhovaný program reforem zavést do praxe. "Řekové nám dávají sliby už pět let, ale nikdy je neimplementovali," postěžoval si před schůzkou Euroskupiny rakouský ministr financí Hans Joerg Schelling.

Stejně jako ministři se také analytici z nizozemské banky ABN Ambro obávají, že pokud nebude z řecké strany vůle opatření implementovat, tak budou i v budoucnu probíhat podobně vypjatá jednání před uvolněním každé splátky z nového programu. 

Foto: Aktuálně.cz
13:50

"Je to rozhodně pozitivní překvapení," řekl o posledním řeckém návrhu při příjezdu na jednání rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling. Chybí ale podle něj záruky, že Řekové slibované reformy skutečně provedou.

13:47

Eurozóna se musí vyhnout tomu, aby se stala "zombie státem", píše na Financial Times slovenský ministr financí Peter Kažimír. "V Evropě jsme vždy rádi dlouze diskutovali, často roky. Umožňuje nám to zaměřit se na komplikovaná témata, změkčit hrany neřešitelných konfliktů. Tento luxus ale už není namístě. Tento víkend se musíme ve společném zájmu zemí eurozóny rozhodnout, jestli půjdeme jedním, nebo druhým směrem," uvádí.

Teď je podle něj třeba jednat a je třeba jednat přímo. "Jsme dospělí, neměli bychom se bát odvážných rozhodnutí a žít s důsledky," píše Kažimír. Horší než smírný rozkol by podle něj byla proměna Řecka nebo celé eurozóny na zombie stát, který nebude ani živí ani mrtvý.

13:36

Agentura AFP píše, že před schůzkou euroskupiny se ještě schází na bilaterálním jednání francouzský ministr financí Michel Sapin a řecký ministr Euklidis Tsakalotos. Zákulisní aktivita francouzských diplomatů a vysokých funkcionářů ministerstva financí, kteří se snaží zabránit odchodu Řecka z eurozóny, byla v posledních dnech velmi vysoká, uvádí zdroje z Francie.

13:32

Příjezdy ministrů financí eurozóny můžete živě sledovat ZDE.

13:22

Stručná byla při příchodu na dnešní jednání šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Ta pouze sdělila, že "je ještě třeba udělat výrazný pokrok".

Christine Lagardeová, šéfka MMF, Francie
Christine Lagardeová, šéfka MMF, Francie | Foto: Reuters
13:14

Podle laureáta Nobelovy ceny za ekonomii bude muset nejspíše Řecku nakonec pomoct americká centrální banka, která opět jednou sehraje roli věřitele poslední instance. "Fed by měl vytvořit úvěrovou linku," napsal na Twitter ekonom Joseph Stiglitz.

13:11

Ministři financí eurozóny už se sjíždějí do Bruselu na setkání, které začne za necelé dvě hodiny. Německý ministr financí Wolfgang Schaüble avizoval, že se při svém příjezdu k aktuální situaci vyjádří. Španělský ministr financí Luis de Guindos, ale i jeho řecký protějšek Euklidis Tsakalotos minuli novináře bez komentáře.

13:07

Francouzský eurokomisař pro ekonomické záležitosti Pirre Moscovici říká, že poslední řecké návrhy jsou základem pro otevřenou diskuzi o novém záchranném programu. Řecká vláda podle něj udělala významný pokrok.

13:03

Guvernér řecké centrální banky Janis Stournaras podle listu The Greek Reporter věří, že se činnost tamních bank v nejbližších dnech vrátí do normálu, jakmile dohoda Řecka s věřiteli bude na spadnutí.

Uvolnění kapitálových kontrol by se následně podle něj dělo postupně, společně s tím, jak by byly do bank doplňovány peníze.

Zároveň odmítl zprávy, že by některé řecké banky byly v ohrožení - to označil za "nezodpovědné pomluvy". Bankovní systém je podle něj bezpečný a důvěryhodný, a až se řecká krize vyřeší, bude hrát klíčovou roli v ekonomickém růstu země.

Banky zůstaly zavřené, před bankomaty se tvoří fronty. Hotovost zůstala jen v pár z nich. Taková je současná situace v Řecku.
Banky zůstaly zavřené, před bankomaty se tvoří fronty. Hotovost zůstala jen v pár z nich. Taková je současná situace v Řecku. | Foto: Reuters
12:56

Řecká média dnes podle deníku Kathimerini spekulují o tom, že kvůli výsledku hlasování o návrhu reforem, premiér Tsipras v příštím týdnu učiní změny ve vládě. Důvodem je fakt, že 17 poslanců levicové Syrizy, včetně dvou ministrů a předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopoulou, volilo proti úsporám, případně se zdrželi hlasování.

Během svého projevu v brzkých ranních hodinách předseda vlády prohlásil, že prioritou je teď pro něj dohoda s věřiteli. 

12:36

"Nehodnoťme dnešní dohodu ve vztahu k řeckému referendu. Hodnoťme dluhovou úlevu, a co se stane po volbách ve Španělsku," píše hlavní ekonom Evropské sekce Úřadu vlády Aleš Chmelař.

12:31

Podle zdrojů z Bruselu je šance na dohodu padesátiprocentní, píše redaktor listu Die Welt.

12:26

Od naší zpravodajky z Bruselu:

"Věřitelské instituce, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise, už odevzdaly Euroskupině své hodnocení řeckého návrhu," píše reportérka Silvie Housková.

Německé noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung už do něj nahlédly a píší, že opatření vedoucí k primárnímu přebytku v tomto roce jsou nedostatečná. Řekové je budou muset buď přitvrdit, nebo požádat o vyšší půjčku od ESM. V oblasti privatizací Řekové navrhují přesně to, co po nich věřitelé dříve požadovali.

Co se týče DPH, bude potřeba upřesnit harmonogram pro zvyšování DPH pro ostrovy, aby bylo možné propočítat dopady. Obavy panují také kolem penzijního systému, věřitelé chtějí objasnit dopady verdiktu řeckého nejvyššího soudu, který před několika týdny uvedl, že snižování důchodů osobám v soukromém sektoru bylo protiústavní a stát musí důchody doplatit.

V závěru se píše, že je potřeba vytvořit jasný časový plán a přesný obsah reforem, které Řekové navrhli.  

Foto: Aktuálně.cz
12:10

"Po měsících vyjednávání jsem přesvědčen, že německý ministr financí chce, aby bylo Řecko vytlačeno změnové unie, aby vyděsil Francouze a přinutil je přijmout jeho model disciplinované eurozóny," uvedl řecký exministr financí Janis Varufakis pro britský list The Guardian.

Foto: Reuters
12:05

"Nedůvěra vůči řecké vládě je dnes enormní. Řecko nemá jediného přítele, což je výsledkem agresivní politiky premiéra Tsiprase a bývalého ministra financí Varufakise, kteří dokázali proti sobě všechny poštvat. V Bruselu říkali jednu věc a po návratu domů její přesný opak. Opakovaně manipulovali s fakty a lhali řeckým občanům," říká v sobotním rozhovoru pro Deník.cz státní tajemník ČR pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

 
11:58

Podle redaktora Sky News Eda Comwaye bude dnešní diskuze náročná. Mezi zeměmi eurozóny podle něj panuje silná skepse a nedůvěra v Řecko po tolika zbytečných měsících posílila.

11:44

Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny podle bookmakerů výrazně klesla poté, co premiér Tsipras ve čtvrtek předložil věřitelům nový návrh reforem, který v noci na dnešek schválil i řecký parlament.

Agentura Reuters uvádí, že britská kancelář Landbrokes měla už v pátek kurz na odchod Řecka z eurozóny v tomto roce 3:1, což je nejnižší pravděpodobnost v průběhu celého letoška. Kancelář Paddy Power dokonce už v pátek přestala přijímat sázky na tzv. Grexit v roce 2015.

11:38

"Nové řecké návrhy, i když nejsou perfektní, vytvářejí důvěru věřitelů," napsal na Twitter europoslanec Guy Verhofstadt. Ten se při středečním zasedání do řeckého premiéra Tsiprase razantně opřel kvůli tomu, že stále mluv o reformách a nikdo přitom ještě žádný pořádný návrh neviděl.

11:35

Podle Franka Paula Webera, mluvčího německého ministra financí, je výsledek dnešního zasedání euroskupiny naprosto otevřený. Weber zároveň odmítl komentovat spekulace, že je podle ministra Wolfganga Schaübleho poslední řecký návrh neadekvátní.

11:31

Podle naší zpravodajky z Bruselu mají zástupci zemí eurozóny a analytici i přes to, že je nový řecký návrh "dobrým základem pro jednání", hned několik obav.

Zaprvé jestli ho vláda dokáže opravdu uvést do praxe. Zadruhé plán stále počítá s primárním přebytkem rozpočtu (tedy přebytkem bez započítání výdajů na splácení dluhu). I když má jít pro letošní rok pouze o jedno procento, ve chvíli, kdy se řecká ekonomika kvůli zdlouhavým vyjednáváním a kapitálovým kontrolám propadá o tři procenta, je dosažení přebytku krajně nepravděpodobné a Atény by musely v úsporných opatřeních značně přitvrdit. Zatřetí návrh nepočítá s výdaji na rekapitalizaci bank, které se ocitly na svém dně.

"Analytici proto odhadují, že Řecko ve třetím balíku nebude potřebovat pouze 53,5 miliard, ale až zhruba 80 miliard eur," shrnuje Silvie Housková.

11:25

Pokud věřitelé posvětí poslední řecké návrhy reforem, není ještě vyhráno. Další finanční injekci Řecku totiž musí podle německé agentury DPA schválit šest národních parlamentů: německý, estonský, rakouský, portugalský, slovinský a španělský.

11:16

Od naší zpravodajky:

V Bruselu stále kolují dohady, jestli se zítřejší summit všech lídrů eurozón uskuteční. Ten se měl původně konat pouze v případě nedohody. "Akreditace mají úředníci dovoleno vydávat až zítra od desíti hodin, podle toho jestli se summit opravdu uskuteční," píše Silvie Housková.

Foto: Aktuálně.cz
11:05

Tisková konference po odpoledním zasedání ministrů financí eurozóny je naplánována na 22 hodin. "Vypadá to tedy na dlouhou diskuzi," uvádí deník The Guardian.

11:01

Z řeckých bank mizí navzdory kapitálovým kontrolám více než 100 milionů eur denně, uvádí list Financial Times s odvoláním na tamního bankéře. Pokud Evropská cetrální banka nezvýší limit pro nouzové záchranné půjčky (ELA), v pondělí podle něj dojdou peníze.

10:48

Se zveřejněním nového plánu reforem se euforie po nedělním referendu v Řecku postupně rozpouští, píše agentura Reuters. "Radost, kterou cítila spousta Řeků, poté co dalším úsporám řekli ne, trvala méně než pět dní," uvádí a připomíná, že v pátek ráno premiér Tsipras přislíbil škrty, které jsou takřka identické s těmi, proti nimž Řekové volili.

"V neděli jsme byli všichni šťastní, bylo to vyzrálé rozhodnutí proti úsporám. Dnes mám pocit, že se referendum konalo bezdůvodně," stěžuje si například třiadvacetiletý student Marios Rozis. "Volil jsem Ne. A samozřejmě, že nový návrh tomuto Ne neodpovídá," souhlasí další mladý Řek. "Přijdu si jako otrok. Dělají si, co chtějí, a my se na tom podílet nemůžeme," dodává.

10:41

"Podle německých zdrojů bude na novou finanční záchranu Řecka potřeba zhruba 80 miliard eur," píše ekonom a redaktor listu Die Zeit.

10:38

Vtipy na adresu Řecka se objevují na Twitteru i dnes. Tentokrát se týkají řeckého "Ne".

10:35

Kromě ministra energetiky byl proti podpoře návrhu reforem i ministr práce Dimitris Stratoulis.

10:33

Názorně: Kdo v eurozóně podle deníku Handelsblatt podporuje Grexit? Zelená barva - proti Grexitu, žlutá - nerozhodně, červená - pro Grexit.

 

10:27

Francouzská a řecká média citují experty, podle kterých bude případná dohoda ohledně dalších jednání velkým úspěchem francouzské diplomacie.

Tamní politici po řeckém referendu na rozdíl od Němců varovali před rizikem odchodu Řecka z eurozóny. Francouzský prezident Hollande byl také prvním z evropských lídrů, který přivítal nejnovější řecký návrh reforem.

Foto: Reuters
10:13

"Tsipras zvládl rozdělit věřitele. Mezinárodní měnový fond je pro dluhovou úlevu. Francouzi pomohli Řecku s návrhem a byli první, kdo jej otevřeně podpořil. Což mění pozici Angely Merkelové," píše na Financial Times německý novinář Wolfgang Münchau. Pokud podle něj německá kancléřka řekne Ne, může být obviněna, že narušuje jednotu eurozóny i francouzsko-německé spojenectví. Pokud řecké reformy ale podpoří, ohrozí ji to naopak na domácí politické scéně.

10:00

Osobností tohoto týdne je dle deníku Financial Times řecký premiér Alexis Tsipras - muž, který vede svoji zemi na kraj propasti.

9:43

V případě, že se Řecko během dneška se zástupci eurozóny nedohodne na další pomoci, bude to pro něj pravděpodobně znamenat návrat k vlastní měně. Jedinou možností by přitom pro ni byly takzvané dlužní úpisy - neboli cenné papíry, které budou jakýmsi potvrzením o dlužné částce. Zavedení samostatné nové měny, byť provizorní, by trvalo nejméně tři měsíce.

Jak by takové úpisy fungovaly? Více čtěte ve článku Most k drachmě. V Řecku bez peněz se bude platit úpisy

Foto: Reuters
9:40

Evropská komise, Evropská centrální banka a měnový fond oznámily, že řecký návrh reforem je za určitých podmínek základem pro jednání o nové pomoci.

9:17

Zachovat společnou evropskou měnu si přeje 84 procent Řeků, zatímco návrat k drachmě chce jen 12 procent obyvatel. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Metron Analysis pro řecký list Parapolitika. Další průzkum, který provedla řecká Makedonská univerzita, ukázal, že voliči vládní levicové strany Syriza premiéra Alexise Tsiprase jsou v otázce eura rozděleni. Pro drachmu jich je 40 procent, zatímco euro chce zachovat 47,5 procent respondentů.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že Řekové jsou velmi pesimističtí k vyhlídkám hospodářství své země v nadcházejících dvanácti měsících. Takřka 60 procent respondentů prohlásilo, že jejich rodinný rozpočet se v nadcházejícím roce zcela jistě, případně pravděpodobně zhorší. 

9:05

Podle bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise s sebou jeho následovník Euclid Tsakalotos veze na dnešní jednání euroskupiny "mírný a dobře promyšlený plán na restrukturalizaci řeckého dluhu, která je v zájmu jak Řecka, tak věřitelů".  Exministr financí to v sobotu ráno napsal na svém blogu.

Pokud jej zahraniční instituce odmítnou, tak se podle Varufakise bude na nedělním summitu rozhodovat o tom, zda "vykopnout" Řecko z eurozóny už teď, nebo ho v ní ještě na čas nechat, ve stavu prohlubující se bídy, dokud neodejde někdy v budoucnu.

Janis Varufakis, ministr financí Řecka.
Janis Varufakis, ministr financí Řecka. | Foto: Reuters
8:55

Jen pro připomenutí: Na konci června odešla řecká delegace uprostřed nočního jednání s věřiteli. Druhý den ráno Tsipras vyhlásil referendum o tom, zda podpořit evropské návrhy úspor, či ne. V následujících dnech vláda vyzvala občany, aby hlasovali pro "ne", a spustila kampaň, ve které kritizovala dosavadní "ničivé" dopady reforem. Většina občanů vládu poslechla a proti navrhovaným škrtům se vyslovilo 61,3 procenta občanů.

V následujícím týdnu dali věřitelé Tsiprasovi jasné ultimátum. Poslední šanci na přeložení návrhů, za které bude eurozóna ochotná Řecku opět půjčit, má tento týden.

Výsledkem je dokument, ve kterém Řecko slibuje většinu opatření, které po něm instituce již dříve žádaly. To se nelíbí části vládnoucí koalice, což se projevilo již na hlasování o návrhu v řeckém parlamentu - bez pomoci opozice by neprošel.

8:44

Přestože velká část zástupců eurozóny označuje poslední řecký návrh za pokrok a francouzský prezident Francois Hollande o něm dokonce řekl, že je "vážný a důvěryhodný", výsledek dnešního jednání ještě není jistý.

"Nejsem optimistický," cituje deník The Guardian svůj zdroj z eurozóny. "Je tu spousta problémů, nedostatek času, příliš mnoho lidí, kteří nevěří, že Řekové dodrží svoji část dohody."

Další evropský diplomat dle deníku říká, že eurozóna je už zahlcená "pěti měsíci manipulace" z řecké strany a obává se, zda Tsipras skutečně dokáže prosadit požadované reformy. "Nezáleží na tom, co říkají, nikdy to ale neudělají," varuje.

8:28

Mluvčí šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema na Twitteru potvrdil, že obdrželi vyjádření věřitelských institucí k řeckým návrhům a jejich počáteční revizi. Také potvrdil, že setkání ministrů financí eurozóny začne ve 3 hodiny odpoledne.

8:13

Podle řeckého deníku Kathimerini se počet plateb pomocí karty od 29. června, kdy byly v zemi omezeny výběry z bankomatů na 60 eur denně, zvýšil o 130 procent. Řada lidí totiž začala debetní či kreditní karty používat pro každodenní nákupy, aby si šetřila nedostatkovou hotovost.

Banky od té doby také vydaly více než 500 tisíc nových platebních karet. A počet uživatelů elektronického bankovnictví se podle místních bank za uplynulé dva týdny zvýšil o 40 tisíc.

Řecké banky jsou zavřené už druhým týdnem. Tato žena měla štěstí, v bankomatu byly peníze.
Řecké banky jsou zavřené už druhým týdnem. Tato žena měla štěstí, v bankomatu byly peníze. | Foto: Reuters
7:29

Mezi tím, že přes 61 procent řeckých voličů hlasovalo v nedělním referendu reformy, které chtěly po Řecku věřitelské instituce, odmítlo, a tím, že současný návrh vlády těmto požadavkům velmi silně odpovídá, Tsipras rozpor nevidí.

"Řekové nedali mandát k roztržce. Dali vládě mandát k tomu, aby posílila svoji vyjednávací sílu pro dosažení ekonomicky udržitelné dohody," řekl podle agentury Bloomberg zákonodárcům.

Foto: Reuters
7:23

Jak potvrzuje noční tweet finského ministra financí Alexe Stubba, poslední týdny jsou pro evropské politiky extrémně náročné...

7:19

"Parlament dal vládě silný mandát na to, aby dokončila vyjednávání. Nyní je prioritou úspěšný výsledek," prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras v noci po odhlasování výsledku.

7:17

Reformní návrhy nepodpořilo celkem 17 poslanců za Syrizu, kteří buď hlasovali ne, zdrželi se hlasování nebo na zasedání vůbec nepřišli. Proti byl i ministr pro energetiku Panagiotis Lafazanis. Právě v jeho sektoru chce přitom premiér Tsipras v následujících dvou letech ubrat 300 milionů eur.

7:07

Co obsahuje poslední návrh reforem, který řecký premiér v pátek ráno poslal věřitelům, a v čem se liší od původních požadavků řecké vlády? 

Tsiprasova otočka. Podívejte se, co Řecko navrhuje Evropě

Foto: Reuters
6:53

Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) podle zdroje agentury AFP hodnotí reformy kladně a považují je za základ pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur.

Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací je nyní "stoprocentně jisté", že ministři financí eurozóny se dohodnou na zahájení rozhovorů o novém záchranném programu pro Řecko.

 

6:51

V řeckém parlamentu podpořilo plán 251 zákonodárců ze tří set. Někteří členové vládní strany Syriza, včetně dvou ministrů, ovšem byli proti, případně se hlasování zdrželi. To podle agentury AP vyvolává pochybnosti ohledně stability vlády.

Již před hlasováním vyzvalo několik členů Syrizy k návratu k drachmě, pokud nebude možná dohoda s mezinárodními věřitelskými institucemi bez úsporných opatření. Proti úsporným opatřením v pátek večer v centru Atén také protestovalo zhruba 7 tisíc lidí.

Foto: Reuters
6:48

Co nás čeká dál? Během dnešního odpoledne se budou řeckými návrhy zabývat ministři financí eurozóny. Ti rozhodnou, zda má smysl o poskytnutí pomoci jednat.

6:47

Řecký parlament dnes v noci s přispěním opozice schválil poslední seznam návrhů reforem, který řecká vláda ve čtvrtek ráno poslala do Bruselu. Zmíněné reformy jsou přitom podmínkou pro získání nové finanční pomoci. Tu silně zadlužené Řecko nutně potřebuje k odvrácení platební neschopnosti. 

6:44

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, i dnes pro vás budeme celý den sledovat nejnovější dění kolem řecké krize.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK, Silvie Housková
Aktualizováno 12. 7. 2015 0:15
 

Právě se děje

Další zprávy