Eurozóna o Řecku opět nerozhodla. Pokusí se o to v neděli

Živě
Sobotní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Nový řecký ministr financí Euclid Takalotos a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na sobotním summitu v Bruselu.
Nový řecký ministr financí Euclid Takalotos a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na sobotním summitu v Bruselu. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Jednání o dalším osudu Řecka vrcholí. Ministři financí členských zemích eurozóny ale v sobotu opět nerozhodli o tom, zda zemi poskytnou další finanční injekci. Ta má podle posledních zpráv činit celkem 74 miliard eur.

Podmínkou pro získání záchrany jsou ovšem důkladné reformy řeckých veřejných financí. Zatím poslední návrh - který je velmi podobný tomu, co po Řecku již dříve zástupci eurozóny a Mezinárodního měnového fondu požadovali - odeslal řecký premiér do Bruselu v pátek ráno.

Bez další půjčky se přitom země brzy ocitne v platební neschopnosti, protože jí dojdou peníze.

Ministři se v Bruselu znovu sejdou k jednání dnes v jedenáct hodin dopoledne.

Sobotní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Živě
0:14

Summit o půlnoci skončil. žádná dohoda zatím není, dnes v neděli se ministři opět sejdou v jedenáct hodin.

23:44

Od zpravodajky Aktuálně.cz a Hospodářských novin z Bruselu Silvie Houskové:

 

Ministři financí zemí eurozóny se stále nemohou dohodnout na tom jak dále s Řeckem, podle diplomatů to zatím vypadá tak, že se zavážou Aténám třetí program přislíbit. Definitivně ho schválí ale až poté, co řecká vláda a parlament už příští týden schválí 5 konkrétních reforem, ty by se měly týkat například DPH, privatizací nebo rozbití monopolů.

Pokud ale závěr z tohoto „klíčového“ víkendu bude opět posouvat rozhodnutí až na konec příštího týdne, není jisté, jestli tyto další prodlevy přežijí řecké banky. Těm zbývá údajně likvidita pouze na pondělí, pak by jim musela nejspíše pomoct Evropská centrální banka. 

Foto: Aktuálně.cz
22:57

Zprávy ze summitu jsou zatím kusé a neověřené. Z dostupných informací vyplývá,že nespokojené s novými návrhy řecké vlády jsou hlavně Německo, Finsko a zřejmě i Nizozemsko. Naopak italský premiér Matteo Renzi se podle deníku Guardian chystá zítra přemluvit německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby byla dohoda o pokračování pomoci Řecku a o jeho setrvání v eurozóně uzavřena.

21:52

Podle některých médií Helsinki chtějí takzvaně natvrdo odchod Řecka z eurozóny.

21:40

Finové zaujali velmi tvrdý postoj. Totožný s Německem.

21:32

odle šéfa euroskupiny, Nizozemce Jeroena Dijsselbloema trvá faktická kritika některých částí nového řeckého reformního menu, zásadní věcí je ale otázka chybějící důvěry. Své návrhy předložila vláda premiéra Alexise Tsiprase ve čtvrtek a v noci na dnešek je potvrdil řecký parlament. "Otázka důvěry je zásadní věc. Můžeme řecké vládě věřit, že skutečně udělá, co slibuje?" prohlásil Dijsselbloem. Atény podle něj budou muset na obnově důvěry velmi zapracovat.

Foto: Reuters
21:30

Podle řeckého deníku Kathimerini požadují ministři financí 18 zemí eurozóny ještě další opatření a dokonce odhlasování několika reforem už zítra. V neděli se má znovu sejít euroskupina (ministři financí členských zemí eurozóny) a odpoledne pak delegace všech osmadvaceti členských zemí Evropské unie.

20:22

Během přestávky mezi jednáním ministrů financí členských zemíe eurozóny řekli dva zdroje agentuře Reuters, že většina ministrů není spokojena s novým řeckým seznamem navrhovaných reforem. Měl by prý jít ještě dále. Kriticky se k návrhům staví například Finsko.

20:20

Řecké omezení pohybu kapitálu zřejmě potrvá ještě několik měsíců, uvedl řecký ministr hospodářstí Giorgis Stathakos.

Banky zůstaly zavřené, před bankomaty se tvoří fronty. Hotovost zůstala jen v pár z nich. Taková je současná situace v Řecku.
Banky zůstaly zavřené, před bankomaty se tvoří fronty. Hotovost zůstala jen v pár z nich. Taková je současná situace v Řecku. | Foto: Reuters
20:02

Řecký ministr hospodářství Giorgios Stathakis řekl agentuře Reuters, že ve vládě premiéra Alexise Tsiprase zřejmě dojde ke změnám v některých ministerských křeslech.  To zřejmě souvisí s dnešním hlasováním parlamentu o reformních návrzích, která vláda předala věřitelům. Ve třísetčlenném parlamentu podpořilo vládní plán 251 zákonodárců, přičemž k získání souhlasu s reformami potřebovala vláda i hlasy opozice. Někteří členové vládní strany Syriza, včetně dvou ministrů, byli proti nebo se hlasování zdrželi.

Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament.
Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament. | Foto: Reuters
19:55

Německé ministerstvo financí jako jednu z možností dalšího postupu v řecké krizi navrhuje pětileté pozastavení členství Řecka v eurozóně. Napsal to dnes list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) a podle agentury AFP to řekl i jeden ze zdrojů na dnešních krizových jednáních ministrů financí eurozóny v Bruselu. Řecký činitel, který se rozhovorů účastní, ale agentuře Reuters řekl, že německý ministr financí Wolfgang Schäuble na jednáních nic takového neřekl.

18:26

Řecko bude do července 2018 potřebovat novou finanční pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur (zhruba dva biliony korun). Uvedla to Evropská komise v podkladech pro dnešní zasedání euroskupiny. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje tuto sumu o čtyři miliardy eur vyšší.

17:22

Španělé mají před nadcházejícími parlamentními volbami možnost si vybrat mezi ekonomickým růstem, nebo chaosem podobným tomu v Řecku. Uvedl to dnes španělský premiér Mariano Rajoy a varoval voliče, aby nevěřili levicovým stranám, které agitují proti úsporám a škrtům. Parlamentní volby čekají Španělsko v listopadu a očekává se, že velkým soupeřem vládní pravicové Lidové strany bude strana Podemos, považovaná za španělskou obdobu Syrizy.

Foto: Reuters
17:16

Politikům a slibům na ekonomické oživení už přestali věřit i sami Řekové. Podle vyhledávače pracovních míst indeed.com, který používá měsíčně více než 180 milionů lidí, výrazně vzrostl podíl Řeků, kteří hledají zaměstnání mimo svou zemi. V červenci tento požadavek zadalo téměř třikrát více Řeků, než byl průměr v minulých třech letech. Práci v zahraničí tak hledá už celá třetina řeckých uživatelů tohoto webu. Nejčastěji se zajímají o pracovní místa ve Velké Británii, Spojených státech, Německu, Švýcarsku a Kanadě.

 

 

V Řecku je bez práce každý čtvrtý člověk. Na "odliv mozků“ z Řecka upozorňuje také týdeník the Economist. Podle něj se konverzace o tom, jestli zůstat v Řecku, nebo zkusit štěstí jinde odehrává při večeřích tisíců domácností. Podle specialisty na Řecko Loise Labrandise opustilo zemi od vypuknutí finanční krize 130 tisíc vysokoškolsky vzdělaných Řeků

Protesters hold Greek flags in front of the Greek parliament during a demonstration against the upcoming visit by German Chancellor Angela Merkel in Athens October 8, 2012. About 6,000 policemen will be deployed in the capital for her six hour visit, turning the city centre into a no-go zone for protest marches planned by labour unions and opposition parties. REUTERS/Yannis Behrakis (GREECE - Tags: CIVIL UNREST POLITICS) Published: Říj. 8, 2012, 4:55 odp.
Protesters hold Greek flags in front of the Greek parliament during a demonstration against the upcoming visit by German Chancellor Angela Merkel in Athens October 8, 2012. About 6,000 policemen will be deployed in the capital for her six hour visit, turning the city centre into a no-go zone for protest marches planned by labour unions and opposition parties. REUTERS/Yannis Behrakis (GREECE - Tags: CIVIL UNREST POLITICS) Published: Říj. 8, 2012, 4:55 odp. | Foto: Reuters
16:27

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Podle zdrojů z italské delegace je teď jednání s Řeckem na úplně jiné úrovni. "Jde vidět, že to berou vážně," uvedl zdroj. Itálie je však podle redaktorky SIlvie Houskové společně s Francií zemí, která si velmi přeje uzavřít dohodu. Podle ministrů z mnoha dalších zemí je naopak na návrhu ještě mnoho práce.

16:24

Padesátiprocentní šanci na dohodu vidí i litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. Aktuální řecké návrhy lze podle ní vnímat jako "první krok". Zároveň ale dle agentury Delfi zdůraznila to, co řekl již třeba slovenský ministr financí - aténské návrhy reforem jsou založené na "starých informacích" a nyní je třeba škrtat podstatně více, aby se řecká ekonomika vrátila k růstu.

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters
16:18

Jak bychom mohli shrnout náladu před dnešním zasedáním zástupců eurozóny? "Váš plán je OK, ale sorry, nevěříme vám," píše redaktor listu Die Zeit Mark Schieritz.

16:14

Podle redaktora BBC bude na zasedání euroskupiny, které právě probíhá, hrát Francie role prostředníka Řecka s Německem, které evidentně řecké sliby neakceptuje.

15:53

Evropa není pro společnou měnu uzpůsobena, zavedení eura povede k politické nejednotě. Před téměř dvaceti lety to napsal americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Milton Friedman. Více čtěte v článku: Kvůli euru se Evropa rozhádá, věděl nobelista už v roce 1997

Foto: ČTK
15:43

"Výhled na dnešní jednání." Pohled německého ministra financí mluví za mnohé.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK, Silvie Housková
Aktualizováno 12. 7. 2015 0:15
 

Právě se děje

Další zprávy