Útočil Asad, máme satelitní snímky, říká Francie

Přenos skončil
Francie disponuje satelitními snímky, které mají usvědčovat režim z chemického útoku
Bašár Asad během interview z 18. května 2013.
Bašár Asad během interview z 18. května 2013. | Foto: Reuters

Damašek/Washington/Moskva - Francie disponuje satelitními snímky, které prý dokazují, že nedávný údajný chemický útok v Sýrii byl veden z oblastí pod kontrolou syrské armády.

Ta použila většího množství plynu než v minulosti, z čehož lze vyvodit, že se pokusila zasaženou oblast znovu dobýt. Vyplývá to z odtajněného důkazního materiálu, který získala agentura Reuters od francouzského vládního zdroje.

Dva a půl roku trvající občanská válka vyhnala z domovů sedm milionů Syřanů, tedy bezmála třetinu populace.

Agentuře Associated Press to řekl Tárik Kurdí z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Zpráva přichází v době, kdy se ve Spojených státech rozjíždí klíčová jednání o případném vojenském zásahu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Klíčová bitva čeká prezidenta Baracka Obamu až příští týden, ale podle všeho to nebude mít lehké. Mnozí zákonodárci zásah odmítají, jiní naopak tvrdí, že nasazení raket nestačí.

Američanům se nepodařilo přesvědčit ani nejhlasitější odpůrce zamýšlené akce - Rusy a Číňany. Podle šéfa tamní diplomacie Sergeje Lavrova jsou důkazy o použití chemických zbraní "absolutně nepřesvědčivé".

Podle Ligy arabských států (LAS) by mělo odpovědnost za vývoj převzít mezinárodní společenství. A Saúdská Arábie dokonce hlásá, že k zastavení Asada je potřeba použít "veškeré nezbytné prostředky".

Dění sledujeme v průběžné online reportáži:

Přenos skončil

Podle McCaina, který se schůzky s Obamou zúčastnil spolu s dalším vlivným republikánským senátorem Lindseym Grahamem, by vojenský úder proti Asadovi měl být součástí širší strategie v Sýrii a ne jen nahodilým útokem k potrestání režimu. Cílem by měla být změna na bojišti ve prospěch povstalců a postupný rozklad Asadových sil. McCain v této souvislosti dodal, že to neznamená, že s Grahamem podporují invazi amerických vojsk do Sýrie.

Cameronův mluvčí úvahy o novém hlasování ohledně možné intervence v Sýrii odmítl. "Parlament se vyslovil a vláda nemá absolutně žádný záměr věc znovu do parlamentu vracet," řekl. Místopředseda vlády Nick Clegg rovněž nevidí způsob, jak by vláda mohla zdůvodnit nové parlamentní hlasování o tématu, o němž už poslanci jednou rozhodli.

Ministr zahraničí William Hague v rozhovoru pro stanici BBC vyjádřil názor, že žádná nová informace o pozadí chemického útoku nemůže názor většiny poslanců změnit.

Podle britských komentátorů si vláda ani opozice nepřejí opakovat hlasování. V případě Camerona by další porážka mohla vyvolat požadavky na jeho rezignaci, což by vyhovovalo sílící menšině v jeho Konzervativní straně.

Londýnský primátor Boris Johnson dnes v listu The Daily Telegraph napsal, že nové projednání této věci v parlamentu by mohlo být užitečné. Objevily se totiž podle něj "nové a pádnější" důkazy o vině prezidenta Bašára Asada. "Pokud dáte dohromady konzervativce a stoupence Tonyho Blaira, máte přirozenou většinu pro cílenou a limitovanou reakci na zrůdný válečný zločin," napsal Johnson v narážce na labouristického expremiéra, který zdůvodňoval útok proti Iráku před deseti lety neexistujícími zbraněmi hromadného ničení.

Také bývalí šéfové liberálních demokratů a toryů, Paddy Ashdown a Michael Howard, stejně jako někdejší ministr zahraničí Malcolm Rifkind, uvedli, že britský parlament by mohl celou záležitost ještě zvážit.

Pokud by americký Kongres odmítl návrh prezidenta Baracka Obamy použít sílu proti Sýrii, byla by to katastrofa. Prohlásil to dnes vlivný republikánský senátor John McCain, který o situaci kolem Sýrie s Obamou jednal.

McCain podokl, že je po setkání v Bílém domě "povzbuzen". Dodal ale, že americká vláda má před sebou dlouhou cestu, než se jí podaří v Kongresu prosadit příslušnou rezoluci schvalující případný zásah proti Sýrii.

Syrská vláda odpověděla na západní diplomatické manévry dopisem generálnímu tajemníkovi OSN, v němž žádá o ochranu před "jakoukoli agresí".

Jen skromné výsledky zatím přineslo úsilí Spojených států o získání širší mezinárodní podpory pro potrestání Sýrie. Rusko jako hlavní spojenec Damašku považuje argumenty o chemickém útoku syrského režimu za nepřesvědčivé, před vojenskou akcí varovala Čína.

Server britského listu Daily Mail dnes zveřejnil fotografii šéfa americké diplomacie Johna Kerryho, jak družně sedí u stolu se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Snímek pořízený agenturou AFP v Damašku je z roku 2009, kdy ještě byl Kerry jen senátorem. Nyní Kerry porovnává Asada s Hitlerem a bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem.

V článku pod názvem "Snímek, který Kerry nebude chtít, abyste viděli" se připomíná, že Kerry se sešel s Asadovými v únoru 2009, tedy před vypuknutím občanské války, když vedl do Sýrie americkou politickou delegaci. Na fotce vypadají oba muži, že jsou v družném hovoru. Společnost oběma politikům dělají jejich manželky.

V rozhovoru pro francouzský list Le Figaro dnes Bašár Asad označil za nelogické, aby se útoku dopustili jeho vojáci. Prezident zároveň varoval Francii před tím, aby se zapojila do případného útoku proti Sýrii. Mělo by to podle něj dopady na francouzské zájmy.

S francouzským vládním dokumentem o údajném chemickém útoku v Sýrii měl večer seznámit vedoucí činitele parlamentu v Paříži premiér Jean-Marc Ayrault. Podle agentury AFP mají být důkazy poté umístěny na vládní internetové stránky, aby byly k dispozici veřejnosti.

Francie disponuje satelitními snímky, které prý dokazují, že nedávný údajný chemický útok v Sýrii byl veden z oblastí pod kontrolou syrské armády. Ta použila většího množství plynu než v minulosti, z čehož lze vyvodit, že se pokusila zasaženou oblast znovu dobýt. Vyplývá to z odtajněného důkazního materiálu, který získala agentura Reuters od francouzského vládního zdroje.

Síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi podnikly podle devítistránkového dokumentu "masívní a koordinovaný chemický útok", k němuž by povstalci nikdy neměli dostatek prostředků, aby jej uskutečnili.

"Na rozdíl od předchozích útoků, při nichž bylo použito malé množství chemických látek a jejichž cílem bylo terorizovat obyvatelstvo, pak tento útok byl taktický a zaměřený na znovuzískání území," uvedl zdroj podle Reuters. Útok tak prý představuje významnou hrozbu pro globální, a tedy i francouzskou národní bezpečnost.

Dokument, který v pěti bodech dokazuje vinu Asadova režimu, zahrnuje satelitní snímky ukazující, že útok přišel z území kontrolovaného vládou v oblasti Damašku a že byl namířený do míst kontrolovaných povstalci. Asadovy síly pak navíc zasaženou zónu bombardovaly, aby zahladily stopy.

Představitelé spřátelených zemí Sýrie, přesněji režimu prezidenta Bašára Asada se sejdou 8 září v Římě. S odkazem na nejmenované diplomatické zdroje to napsala agentura Reuters. Pravděpodobně půjde o summit ministrů zahraničí

Horní komora ruského parlamentu vyšle do Kongresu USA delegaci, která bude s americkými poslanci jednat o situaci v Sýrii. Ve své rezidenci v Novo-Ogarjovu u Moskvy to novinářům sdělil ruský prezident Vladimir Putin. Americké a ruské postoje se od počátku syrské krize diametrálně liší

Zástupce britského ministerského předsedy Nick Clegg vyloučil, že by premiér David Cameron znovu předstoupil před zákonodárce s žádostí, aby posvětili britskou účast na případné vojenské intervenci v Sýrii. Vyvrátil tím předchozí slova londýnského starosty Borise Johnsona, jenž se nechal slyšet, že pokud by se našly přesvědčivější důkazy, mohlo by se hlasování opakovat.

Do oblasti syrské krize míří americká letadlová loď USS Nimitz. Z Arabského moře se měla vrátit do domovského přístavu v Everettu na severozápadě USA, neplánovaně ale změnila kurs a míří do Rudého moře. Informovala o tom televize ABC News s tím, že posádka zatím nedostala rozkaz k bojovému nasazení.

Americký ministr zahraničí John Kerry bude v sobotu o situaci v Sýrii jednat s ministry zahraničí členských zemí Evropské unie. Neformální schůzka se uskuteční v litevském Vilniusu a krom Kerryho by se jí měli zúčastnit šéfové diplomacie všech 28 členských zemí EU.

Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen vyjádřil osobní přesvědčení, že jednotky prezidenta Bašára Asada chemické zbraně použily. "Aniž bych zacházel do detailů, mohu vám říct, že jsem osobně přesvědčen nejen o tom, že se chemický útok stal - strašné obrázky ze Sýrie viděli všichni. Ale jsem také přesvědčený, že je odpovědný syrský režim," prohlásil Rasmussen.

Podle Rasmussena by mělo mezinárodní společenství na události v Sýrii reagovat tak, aby zabránilo dalšímu použití chemických zbraní. "Předpokládám, že NATO bude v tomto procesu hrát roli," dodal. Zatím jde podle něj hlavně o konzultace.

Hlavním úkolem NATO je momentálně ochrana Turecka. "Jsme odhodláni chránit jihovýchodní hranici Aliance," vysvětlil Rasmussen s tím, že právě proto Ankara obdržela protiraketový systém Patriot.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii. "Chápu a podporuji rozhodnutí jednotlivých členských zemí NATO, když zvažují kroky do budoucnosti," prohlásil na pondělní tiskové konferenci.

Izraelští politici se v posledních dnech k vývoji v Sýrii nevyjadřují. Jde prý o "přiliš delikátní téma". Podle listu The New York Times ale tiše souhlasí s plány prezidenta Obamy. Proizraelská lobby by navíc mohla pomoci s vyjednáváním v Kongresu. Má totiž dobré vztahy s republikány i demokraty.

Sedm milionů Syřanů, tedy bezmála třetina populace, musela kvůli občanské válce opustit své domovy. Prohlásil to Tárik Kurdí z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). U pěti milionů lidí jde o takzvaně "vnitřně vysídlené", zbylé dva miliony Syřanů prchly za hranice.

Po Moskvě se proti vojenské intervenci otevřeně postavil i Peking. "Jakákoli akce mezinárodního společenství by měla vycházet ze zásad Charty OSN a základních norem mezinárodních vztahů," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej.

 

Do Středomoří míří podle agentury Interfax další ruská loď. Průzkumné plavidlo Priazovje má v oblasti "shromažďovat informace.

Zatímco Barack Obama si chce nechat syrskou intervenci posvětit Kongresem, francouzská vláda něco podobného neplánuje. "Nemusí o tom s poslanci ani debatovat," komentovala postoj prezidenta Francoise Hollanda poslankyně jeho socialistické strany. Hlavě státu pouze stačí, když parlament o zahájení vojenské operace informuje.

Podívejte se, kdo stojí na straně prezidenta Bašára Asada a kdo naopak patří k jeho oponentům.

Foto: Reuters, Jiří Kropáček, Martin Novák

Důkazy, které podle USA svědčí o použití chemických zbraní syrskou armádou, jsou podle Ruska "absoolutně nepřesvědčivé". "Ukázali nám jakési dokumenty, které neobsahovaly nic konkrétního - žádné geografické koordináty, žádná jména, žádné důkazy o tom, že vzorky odebrali profesionálové," komentoval postup Američanů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Právě Rusko patří k největším odpůrcům mezinárodní intervence. Společně s Čínou v uplynulých letech blokovalo v Radě bezpečnosti OSN několik pokusů o přijetí rezoluce.

Francie v nejbližší době odtajní zprávy své rozvědky o syrském chemickém arzenálu. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný vládní zdroj.

Paříž ke kroku přistoupila poté, co týdeník Le Journal du Dimanche napsal, že Sýrie disponuje 1000 tunami chemikálií včetně sarinu a yperitu. Režim prý navíc vyvíjel jed, jehož účinnost měla vysoce přesáhnout sarin.

Sýrie je připravena odrazit jakýkoliv útok zvenčí. Po nedělním jednání s íránskými představiteli to prohlásil prezident Bašár Asad. "Americké hrozby útokem neodvedou Sýrii od jejích principů (...) nebo jejího boje proti terorismu podporovanému některými regionálními a západními zeměmi, v čele se Spojenými státy americkými," nechal se slyšet podle televize Al-Džazíra.

Ve Washingtonu se v neděli rozjela jednání o podobě případného zásahu v Sýrii. A prezident Obama to podle všeho nebude mít snadné. Část zákonodárců totiž s akcí nesouhlasí vůbec, jiní pro změnu její podobu považují za nedostatečnou.

Během pondělí se proto mimo jiné sejde se svým rivalem z voleb v roce 2008 Johnem McCainem. Veterán z Vietnamu a vlivný republikánský senátor totiž vyjádřil svoji skepsi, že pouhé nasazení raket Tomahawk povede ke změně situace v zemi, napsal server Politico.

"Jakákoliv vojenská akce proti Sýrii by mohla vést k posílení Al-Káidy a jejích spojenců." Britské televizi BBC to řekl náměstek syrského ministra zahraničí Faísal Mekdad. Před něčím podobným ostatně již řadu měsíců varují i mnozí západní politici a analytici.

"Přišel čas vyzvat světové společenství, aby neslo svůj díl odpovědnosti a učinilo odstrašující opatření, které by tuto tragédii zastavilo," prohlásil saúdskoarabský ministr zahraničí, princ Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd. Podle něj by bylo chybou srovnávat zamýšlenou intervenci s Afghánistánem či Irákem. "Tentokrát to nebudou žádné pozemní jednotky, ale pouze raketové útoky."

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
3. 9. 2013 0:07
 

Právě se děje

Další zprávy