Damašek/Petrohrad/Washington - Summit ekonomicky silných zemí G20, který v pátek skončil v Petrohradu, nepřinesl v otázce syrské krize žádné rozuzlení. Vojenský zásah proti Sýrii, o který usiluje Bílý dům, většina ostatních zemí nadále otevřeně nepodporuje. Nicméně 11 zemí je pro důraznou reakci na chemický útok, který připisuje Asadovu režimu.
V sobotu na jednání navážou ministři zahraničí EU, které ve Vilniusu doplní jejich protějšek z USA John Kerry. Dále se čeká na oficiální zprávu OSN o vyšetřování srpnového chemickému útoku u Damašku, z něhož prezident Barack Obama obviňuje režim Bašára Asada. Ani tento dokument ale patrně nepřinese jednoznačné důkazy, kdo má použití chemické munice na svědomí.
Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se sice v pátek na okraj summitu G20 krátce sešli, na syrském řešení se ale neshodli: americký prezident je přesvědčen, že za útok se stovkami obětí mezi povstalci i civilisty může Asad a že je třeba ho potrestat, zatímco Putin intervenci podmiňuje tím, že bude jasně prokázáno, kdo chemický masakr spáchal.
Krátce po Obamově tiskové konferenci vydaly nicméně Spojené státy prohlášení 11 zemí skupiny G20, které obviňují z chemického útoku 21. srpna na předměstí Damašku režim Bašára Asada a žádají důraznou reakci.
I když prohlášení nevyzývá výslovně k vojenské akci, potvrzuje, že Američanům se alespoň částečně podařilo získat další spojence.
Kromě USA dokument podepsaly Austrálie, Kanada, Francie, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Saúdská Arábie, Španělsko, Turecko a Británie.